Zapewne nie raz spotkałeś się już z tym skrótem, ale czy w rzeczywistości wiesz dokładnie co oznacza? Jego definicja nabiera zupełnie innego znaczenia, kiedy mowa o kredycie hipotecznym i właśnie na tym się dzisiaj skupimy. Wyjaśnimy na czym polega RRSO, dlaczego powinno być dla Ciebie takie ważne i na co konkretnie należy zwrócić uwagę podczas składania wniosku o kredyt hipoteczny. Wszystkiego dowiesz się poniżej, a gdybyś miał dodatkowe pytania – śmiało, zapraszamy do kontaktu!

Co oznacza RRSO i jak je obliczyć?

Na samym wstępie należy wyjaśnić sam skrót – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, czyli łączna kwota wyrażona w procentach, jaką zobowiązujesz się spłacić w stosunku rocznym. Zanim zaciągniesz kredyt, powinieneś zapoznać się z tymi obliczeniami, aby w pełni świadomie podpisać ostateczne dokumenty. RRSO pozwala również sprawdzić, czy faktycznie wzięty przez Ciebie kredyt, będzie dla Ciebie równie opłacalny.

Jak prawidłowo obliczyć RRSO? Otóż, powstał nawet specjalny wzór składający się z kilku czynników, lecz nie mamy zamiaru wprowadzać tutaj elementów matematycznych – nie w tym rzecz. W tej kwestii możesz zdać się z pewnością na naszych Ekspertów Finansowych Fin2, którzy bez problemu obliczą dla Ciebie Rzeczywistą Roczną Stopę Procentową na podstawie wybranych parametrów kredytów. W rezultacie otrzymasz kilka propozycji oprocentowania, z czego oczywiście wybierzemy dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę kredyty hipotecznego.

Co może mieć wpływ na wysokość RRSO?

  • oprocentowanie kredytu;
  • koszty związane z rozpatrzeniem wniosku kredytowego;
  • ubezpieczenie kredytu;
  • prowizja;
  • pozostałe opłaty około kredytowe.

Oprocentowanie a RRSO przy kredycie hipotecznym – na co zwrócić uwagę?

Trzeba koniecznie podkreślić, że oprocentowanie jest składową RRSO, a więc jego wartość zawsze będzie niższa od stopy procentowej. Samo oprocentowanie kredytu hipotecznego jest istotne pod kątem opłacalności zaciągniętego zobowiązania, lecz nie zawsze najniższe oprocentowanie gwarantuje najkorzystniejsze warunki, o czym też musisz pamiętać.

Z kolei RRSO przy kredycie hipotecznym zazwyczaj wynosi kilka procent. Pewnie zastanawiasz się, czy ta wartość jest mała albo duża? Generalnie niższa stopa oprocentowania wiąże się z mniejszymi kosztami, aczkolwiek w przypadku kredytu hipotecznego należy pamiętać o wszystkich dodatkowych opłatach, które podwyższają nam m.in. miesięczną ratę. Dzięki obliczonej RRSO, będziesz w stanie dokładniej zaplanować swój budżet na kolejne lata spłaty kredytu, w przeciwieństwie do oprocentowania, które będzie dotyczyło tylko kosztów związanych z odsetkami.

Dla kogo oferty RRSO 0%?

Na pewno takie sformułowanie obiło Ci się o uszy już nie raz w reklamach radiowych czy telewizyjnych. Można by pomyśleć, że to jedynie chwyt marketingowy, który nie za wiele ma wspólnego z prawdą. Dzieje się jednak inaczej. RRSO 0% naprawdę istnieje.

Taka oferta kierowana jest najczęściej do nowych klientów, aby przyciągnąć ich uwagę lub do stałych kredytobiorców jako specjalna propozycja. Dotyczy również mniejszych kwot – zazwyczaj do 2000 zł i krótszego okresu spłaty. Wówczas banki rzeczywiście nie pobierają żadnych prowizji ani dodatkowych opłat, a Ty możesz zaciągnąć i spłacić dokładnie tą samą kwotę. Brzmi świetnie, prawda?

Niestety najwięcej podobnych ofert dotyczy chwilówek, a nie ofert kredytowych, lecz i takie się zdarzają. Jest to kwestia rozeznania się w ofertach banków i odnalezienie najlepszej oferty kredytu hipotecznego – tutaj możesz liczyć na naszą pomoc! Jeśli tylko masz pewność, że zdołasz spłacić daną kwotę w wyznaczonym terminie, śmiało możesz skorzystać z RRSO 0% i cieszyć się swobodniejszym planowaniem miesięcznego budżetu.