Poza dobrze znanymi nam kosztami bankowymi podczas zaciągania kredytu, musimy również liczyć się z tzw. kosztami okołokredytowymi. Dla wszystkich, którzy właśnie starają się o kredyt hipoteczny czy gotówkowy, polecamy zapoznać się z dzisiejszym artykułem.
Koszty okołokredytowe – czym właściwie są?
Oprocentowanie kredytu czy kwoty comiesięcznych rat to nic innego jak koszty kredytowe, które najczęściej znajdziesz w ofertach kredytowych banków. Niestety rzadko można spotkać się z wyszczególnieniem wszystkich pozostałych kosztów okołokredytowych, które stają się już mniej atrakcyjne dla przyszłych kredytobiorców.
Jednak trzeba mieć świadomość, że istnieją również koszty okołokredytowe bankowe i pozabankowe, których zdecydowanie najwięcej można zliczyć w przypadku kredytu hipotecznego. Co to może być? Do kosztów okołokredytowych uiszczanych w banku możemy zaliczyć:
- promesę kredytową – wystawianą przez bank jako zapewnienie, że dany kredytobiorca posiada zdolność kredytową w określonej kwocie;
- wycenę nieruchomości – na podstawie której bank będzie mógł wydać decyzję o przydzieleniu kredytu;
- prowizję – za przystąpienie do kredytu hipotecznego, niekiedy bank oferuje również zmniejszenie kwoty prowizji, jeśli klient skorzysta z oferty cross-sellingu, czyli zakupi kilka produktów jednocześnie (kredyt hipoteczny, założy konto osobiste wybierze kartę kredytową).
Pozostałe koszty będą dotyczyły już innych instytucji, w tym m.in. opłaty u notariusza. Będzie ona dotyczyła aktu notarialnego i odpisu, a w niektórych przypadkach również wpisu do hipoteki za pośrednictwem notariusza na życzenie klienta. Następnie pod uwagę należy wziąć opłaty sądowe związane z: wpisem hipoteki do księgi wieczystej lub założeniem księgi wieczystej, jeśli hipoteka takowej wcześniej nie posiadała.
Kolejne płatności do zrealizowania będą dotyczyły urzędu skarbowego, gdzie należy uregulować podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w związku z przeniesieniem praw własności do nieruchomości. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy korzystamy z usług dewelopera wystawiającego fakturę VAT. Również kupując mieszkanie lub dom za pośrednictwem agencji, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami wyrażonymi procentowo od ostatecznej ceny nieruchomości.
Ostatnim najważniejszym wydatkiem kredytobiorcy będzie ubezpieczenie:
- nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych;
- na życie;
- od utraty pracy lub zdolności kredytowej;
- pomostowe i wiele innych.
Tutaj decyzja należy do Ciebie, czy będziesz chciał skorzystać z dodatkowych form zabezpieczenia. Z naszego doświadczenia wiemy, że czasem warto jednak zainwestować więcej w ubezpieczenia kredytowe, by nie martwić się w przyszłości o swój kredyt ani nie obarczać nim swoich bliskich.
Jaki jest całkowity koszt kredytu?
Trudno odpowiedzieć na to pytanie jedną kwotą, ponieważ wszystko to zależy od wysokości naszego kredytu, okresu kredytowania, a także pozostałych kosztów okołokredytowych, które będą się od siebie różnić. Jak widać w przypadku kredytu hipotecznego mamy szereg dodatkowych opłat, które musimy uregulować jeszcze przed otrzymaniem ostatecznej decyzji o przyznaniu zobowiązania czy też przed samym oficjalnym zakupem nieruchomości.
Najlepiej umówić się na bezpłatne spotkanie z naszym Ekspertem Finansowym Fin2, który dokładnie zapozna się z Twoją sytuacją finansową i Twoimi oczekiwaniami. Następnie będzie w stanie oszacować zarówno koszty stricte kredytowe, jak i okołokredytowe, z którymi będziesz musiał się zmierzyć.
To najrozsądniejsze rozwiązanie, ponieważ mamy nie tylko spore doświadczenie na rynku nieruchomości, ale także doskonale znamy aktualne oferty banków, dzięki czemu jesteśmy w stanie znaleźć dla Ciebie nie tylko najtańszą propozycję, ale również najkorzystniejszą. Możesz zaufać naszym Ekspertom i powierzyć im realizację Twojego przyszłego kredytu hipotecznego – obiecujemy, że się nie zawiedziesz!