Oto jedno z postanowień Polskiego Ładu, które miało wesprzeć potencjalnych kredytobiorców i umożliwić im wzięcie kredytu hipotecznego – bez konieczności zbierania wszystkich oszczędności na wkład własny. Jednak założenia te były przedstawiane jeszcze w 2021 roku, a ustawa weszła w życie dopiero rok później w maju. W tym czasie sporo zmieniło się na rynku kredytowym i obecnie wkład własny nie jest już największą zmorą Polaków, a uzyskanie zdolności kredytowej przy narastającej inflacji. Jednak od dzisiaj oficjalnie można potwierdzić, że program wszedł w życie, ponieważ ofertę kredytu hipotecznego można uzyskać już w jednym z banków. Dowiedz się więcej o programie wsparcia i sprawdź, czy spełniasz odpowiednie warunki, by wziąć w nim udział.
Mieszkanie bez wkładu własnego – początkowe założenia programu
Początkowo zwrócono uwagę wyłącznie na przeszkodę w postaci 10 lub 20% wkładu własnego, który dość mocno ograniczał kredytobiorców. Szczególnie problem ten dotyczył młodych osób, które dopiero zaczęły zakładać rodziny i szukały własnych czterech kątów, ale niestety nie posiadali wystarczających oszczędności, by sfinansować wkład własny.
Na ratunek powstał program Mieszkanie bez wkładu własnego, którego zasady przydzielania kredytów hipotecznych uzależnione były od kilku kwestii:
- kredytobiorca ani członek jego gospodarstwa domowego nie mogą widnieć jako właściciele mieszkania – za wyjątkiem rodzin z minimum dwójką dzieci;
- taka rodzina może posiadać mieszkanie o maksymalnym metrażu 50 m² przy dwójce dzieci, 75 m² przy trójce dzieci, 90 m² przy czworgu dzieci – nie ma natomiast maksimum metrażowego przy pięciorgu i większej liczbie dzieci.
Jak wygląda zatem dalszy proces udzielania kredytu? Kredytobiorca, który spełnia powyższe wymagania otrzymuje specjalną gwarancję od Banku Gospodarstwa Krajowego obejmującą część kredytu – mianowicie wkład własny o wartości nie większej niż 100 tys. złotych. Powinno stanowić to pokrycie 10 lub 20% wkładu własnego, które nie oznacza dofinansowania ze strony rządu.
Taki kredyt może zostać udzielony pod warunkiem zaciągnięcia go w złotych na minimum 15 lat okresu kredytowania zarówno na dom, mieszkanie, jak i zakup działki czy budowę, wykończenie domu.
BGK ustanowił również, że w momencie pojawienia się na świecie drugiego i kolejnego dziecka po uzyskaniu kredytu i w trakcie jego spłaty – bank zobowiązuje się jednorazowo spłacić 20 tys. złotych przy drugim dziecku oraz 60 tys. złotych przy trzecim i każdym następnym. Pod warunkiem, że kredytobiorca nie posiada żadnego innego mieszkania niż zakupione na wcześniejszych warunkach programu.
Realia programu Mieszkanie bez wkładu własnego
Polityka kredytowa zakładała również limit ceny w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Miało to zapobiec drastycznym wzrostom cen mieszkań, w związku z pojawieniem się nowej formy pomocy kredytobiorcom. Jednocześnie założenie podobnego limitu znacznie zmniejszyło ilość ofert nieruchomości, które zaliczałyby się do wzięcia udziału w programie.
Powyższe pułapy określane są na podstawie kosztów budowy metra kwadratowego mieszkania, ale nie rzeczywistych cen. Obecnie koszty materiałów budowlanych i wykończeniowych rosną, a więc wycena nieruchomości również wzrasta. Zatem zmniejsza się wybór mieszkań, które odpowiadałyby wymaganiom programu Mieszkanie bez wkładu własnego. Podobnie jak wspomnieliśmy na początku artykułu, coraz częściej pojawia się problem z uzyskaniem zdolności kredytowej, a więc wkład własny nie stanowi już tak dużej przeszkody. Mimo wszystko warto rozważyć kilka opcji przy podejmowaniu decyzji o kredycie hipotecznym – teraz już oficjalnie można zgłosić się do jednego z banków po ofertę na bazie rządowego programu wsparcia.
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – dostępny od teraz!
Właśnie dzisiaj jeden z popularniejszych banków w Polsce ogłosił, że wprowadził w życie program Mieszkanie bez wkładu własnego. To pierwsza placówka, która po zatwierdzeniu ustawy zaoferowała swoim Klientom możliwość otrzymania kredytu hipotecznego bez konieczności uzbierania – niekiedy ogromnych – kwot oszczędności na wpłatę wkładu.
Teraz możesz zgłosić się do naszych Ekspertów Finansowych Fin2, jeśli spełniasz powyższe warunki i dowiedzieć się więcej na temat nowej oferty kredytowej. Pomożemy Ci spełnić wszelkie formalności i ubiegać się o przyznanie gwarancji ze strony Bank Gospodarstwa Krajowego.
W sytuacji, gdy nie kwalifikujesz się do programu rządowego – nic straconego, podpowiemy gdzie należy się zgłosić o przyznanie kredytu hipotecznego. Sprawdzimy Twoją zdolność kredytową i na jej podstawie wybierzemy najkorzystniejsze oferty kredytowe, a następnie pomożemy w realizacji, abyś otrzymał dodatkowe dofinansowanie na swój wymarzony dom lub mieszkanie.