Na początku września Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o wyborze nowego wskaźnika referencyjnego stopy procentowego – WIRD. Decyzję o zmianie podjął specjalnie powołany Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR), która ma za zadanie pracować nad reformą nie tylko wskaźników referencyjnych, ale również nad zmniejszeniem rat kredytów, które w ostatnim czasie wzrastają systematycznie. Czy rzeczywiście zmiana wskaźnika okaże się najlepszym rozwiązaniem?

Wskaźnik WIBOR – jak działało to do tej pory?

Rozwijając skrót – Warsaw Interbank Offer Rate – warto zaznaczyć, że wskaźnik ten stanowi podstawową część oprocentowania kredytów, oprócz marży banku. To stopa procentowa, według której banki udzielają pożyczek bankom komercyjnym, a zatem jest kluczową składową oprocentowania kredytów.

Wyliczany jest jako średnia arytmetyczna wielkości oprocentowania we wszystkich największych bankach w perspektywie roku, a ogłaszany i aktualizowany jest codziennie w dni robocze o godzinie 11:00 – na co zawsze przygotowani są nasi Eksperci Finansowi Fin2.

Wielu ekspertów w dziedzinie finansów uważa ten wskaźnik za mniej adekwatny i sprawiedliwy w stosunku do kredytobiorców, ponieważ obejmuje jedynie obliczenia na podstawie danych banków, co zdecydowanie zawęża bazę informacyjną.

Co oznacza wskaźnik WIRD?

Skrót WIRD oznacza w rozwinięciu: Warszawski Indeks Rynku Depozytowego, a jest to indeks stricte transakcyjny. Co to oznacza w praktyce? Jest obliczany i ustalany w oparciu o transakcje depozytowe zawierane pomiędzy bankami, instytucjami finansowymi i dużymi przedsiębiorstwami. Jego zastosowanie będzie miało miejsce w umowach finansowych w formie kredytów, instrumentach finansowych – papierach dłużnych, instrumentach pochodnych czy funduszach inwestycyjnych.

Skala tego wskaźnika referencyjnego jest o wiele szersza, dzięki czemu wysokość oprocentowania będzie bardziej sprawiedliwa. Jak można to stwierdzić? W przypadku wskaźnika WIBOR brane pod uwagę były wyłącznie dane pozyskiwane przez banki, obecnie możemy porównać więcej statystyk uczestników rynku. Zatem sytuacja finansowa jest bardziej zróżnicowana, a zaoferowany pluralizm z pewnością wpłynie na korzyść kredytobiorców.

Komisja miała dokonać wyboru pomiędzy trzema proponowanymi wskaźnikami referencyjnymi: WIRD, WIRF i WRR. Ostateczna decyzja bazowała głównie na analizie zasobu informacyjnego związanego z liczbą transakcji i ich wartością czy publikacji wskaźnika w terminach, które będą odpowiadać aktualnym potrzebom rynkowym.

Jakich różnic możemy się spodziewać po wprowadzeniu wskaźnika WIRD?

Rozwiązanie wybrane przez KS NGR stanowi istotną zmianę w przedstawieniu realiów rynkowych w perspektywie hurtowego obrotu gotówką pomiędzy podmiotami finansowymi. Wówczas wszyscy, łącznie z właścicielami kredytów, mogą poczuć się równo traktowani, gdyż wskaźnik WIRD dotyczy zarówno czynnych, jak i potencjalnych kredytobiorców, którzy posiadają wolne zasoby gotówki.

Podstawowa różnica i tym samym przewaga nowego wskaźnika nad WIBOR-em polega na danych wyjściowych, na podstawie których obliczana jest wysokość indeksu. W przypadku WIRD-u bazujemy wyłącznie na faktycznych transakcjach, które są dokonywane na rynku finansowymi. Analiza nie jest już dokonywana jedynie w oparciu o sektor bankowy, ale jest też poszerzona o transakcje dużych przedsiębiorstw, które również mają większy wpływ na naszą gospodarkę.

Oczywiście nie brakuje także sceptycznych opinii na temat nowego wskaźnika, które w dalszym ciągu podkreślają istotę decyzyjności instytucji finansowych. Te z kolei wciąż będą naciskać na zwiększanie oprocentowania, które potencjalnie wpływa na wzrost zysków. Zdania na ten temat są mocno podzielone i trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jakie rozwiązanie byłoby najkorzystniejsze jednocześnie dla rynku finansowego oraz kredytobiorców, a zwłaszcza w okresie wzmożonej inflacji.

Jedno jest pewne – możesz śmiało zgłosić się do naszych Ekspertów Finansowych i umówić się na bezpłatne spotkanie, gdzie:

  • sprawdzimy Twoją zdolność kredytową:
  • oszacujemy Twoją ratę kredytu;
  • znajdziemy najkorzystniejszą dla Ciebie ofertę kredytową;
  • zajmiemy się wszelkimi formalności i dopełnimy obowiązków związanych z umową kredytową.