Zapewne słyszałeś, a może nawet korzystałeś z programu rządowego Mieszkanie dla Młodych, dzięki któremu młode małżeństwa mogły liczyć na wsparcie w rozpoczęciu nowego etapu w życiu. Obecnie program już nie funkcjonuje, ale to nie oznacza, że początkujące stażem pary nie mają szans na posiadanie własnego mieszkania. Sprawdź, co aktualnie oferuje rząd, by pomóc młodym ludziom w kupnie własnych czterech kątów.
Program Mieszkanie dla Młodych – na czym polegał?
Na samym wstępie chcielibyśmy krótko opowiedzieć o programie MDM, który został uruchomiony w na koniec 2013 roku. Jego głównym założeniem było wsparcie młodych małżeństw w kupnie własnego mieszkania, które wymagało posiadania dużego wkładu własnego. Jak wiadomo, bez wsparcia osób trzecich albo wysokich zarobków i tym samym oszczędności, trudno było wielu młodych ludziom odłożyć większą część pieniędzy niezbędnych do uruchomienia kredytu.
Właśnie tutaj z pomocą miał przyjść program obejmujący kredyt hipoteczny z dofinansowaniem wkładu własnego. Co to oznaczało w praktyce? Osoby, które złożyły odpowiedni wniosek i spełniały wymagania programu mogły otrzymać nawet do 30% dopłaty do kredytu hipotecznego, co znacznie ułatwiało cały proces zakupu mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.
Oto kilka najważniejszych warunków, które należało spełniać, aby móc przystąpić do programu MDM:
- wybrana nieruchomość musiała spełniać konkretne wymogi co do wielkości oraz ceny;
- sam kredyt hipoteczny miała posiadać wskazane parametry;
- uczestnicy programu mogli posiadać maksymalnie 36 lat oraz nie mogli być właścicielami żadnej nieruchomości;
- ważnym aspektem było również posiadanie dzieci – jeśli zgłaszający się był rodzicem co najmniej trójki dzieci, mógł liczyć na dofinansowanie do drugiego oraz kolejnego mieszkania.
Jakie są nowe propozycje rządu w sprawie mieszkań dla młodych w 2022 roku?
Program MDM zakończył się już w 2018 roku i od tamtej pory powstało wiele alternatyw związanych z dofinansowaniem do zakupu mieszkania lub domu. Nasi Eksperci Finansowi Fin2 posiadają szerokie spektrum wiedzy w tym temacie, więc będą w stanie podpowiedzieć Ci co należy zrobić, aby otrzymać wsparcie ze strony rząd. Istnieją różne formy pomocy opracowane przez rząd:
Program Mieszkanie Plus
Była to pierwsza propozycja zaraz po zakończenia programu MDM, która jednak polegała na zupełnie innym rodzaju wsparcia. Mieszkanie Plus dotyczy przede wszystkim pomocy przy wynajmie mieszkania, a nie jego zakupu.
W tym celu miało powstać co najmniej kilkadziesiąt tysięcy mieszkań pod wynajem z niższymi o około 30-40% czynszami od cen rynkowych. Jednak w rezultacie powstało ich kilkaset, z których skorzystała tylko część zainteresowanych. Niestety plany projektu mocno zawyżyły efekty w porównaniu do rzeczywistości. De facto można jeszcze skorzystać z programu Mieszkanie Plus, aczkolwiek nie jest na tyle rozbudowany, by cieszył się większym zainteresowaniem.
Bon mieszkaniowy
Co prawda powstał na razie projekt programy wraz z opisem zasad i możliwości pomocy, aczkolwiek w praktyce nie zaczął on jeszcze funkcjonować. Pojawiają się głosy, że bon mieszkaniowy zacznie działać dopiero na początku 2023 roku, aczkolwiek wszystko zależy od uprawomocnienia projektu, a także sytuacji rynkowej, która dynamicznie się zmienia.
Generalnie założeniem bonu mieszkaniowego jest pomoc dla osób, które nie posiadają własnego mieszkania, a także wystarczających dochodów, by móc starać się kredyt hipoteczny. Dotyczy szczególnie rodzin z dziećmi, aby wesprzeć ich w zakupie własnego domu lub mieszkania.
Mieszkanie na start
Program rozpoczął się prawie w tym samym czasie, kiedy wystartował program Mieszkanie Plus. Ten z kolei dotyczy dopłaty do czynszów najmu mieszkań, która wynosiła maksymalnie 500 zł. Strategia wsparcia dla młodych dotyczyła wyłącznie budownictwa społecznego i deweloperskiego, gdzie gmina podpisała umowy z konkretnym deweloperem.
Program ograniczał uczestnictwo w zależności od dochodów gospodarstwa domowego – w przypadku jednoosobowego gospodarstwa, dochód nie mógł przekraczać wartości średniej pensji obliczanej w skali aktualnych warunków na rynku pracy. Dopłatę mogły uzyskać wyłącznie osoby bez własnego mieszkania lub spółdzielczego prawa do mieszkania, a z dofinansowania mogli korzystać maksymalnie przez 15 lat.
Kredyt mieszkaniowy dla młodych – jak to wygląda w praktyce?
Jak widać z powyższego podsumowania, wiele z powstałych czy zaprojektowanych programów nie działa jeszcze obecnie w Polsce albo nie cieszy się zbytnim zainteresowaniem, ze względu na specyficzne kryteria. Zatem co w obecnej sytuacji mogą zrobić młodzi ludzie, którzy chcieliby kupić własne mieszkanie?
Rozwiązaniem może być kredyt hipoteczny z mniejszym wkładem własnym, dzięki czemu nie musisz posiadać sporej ilości gotówki już na starcie. Wszystko jest też kwestią umowną, ponieważ aktualne oferty na rynku kredytowym zmieniają się bardzo szybko – na szczęście nasi Eksperci Fin2 są wciąż na bieżąco z propozycjami kredytów hipotecznych. Jesteśmy w stanie przedstawić Ci najkorzystniejszą ofertę, biorąc pod uwagę Twoje możliwości finansowe, Twoje oczekiwania względem nowego mieszkania oraz pozostałe aspekty, które wpływają na ostateczną decyzję kredytową.