Sytuacja na rynku finansowym od dłuższego czasu nie jest stabilna, a właściciele kredytów wciąż oczekują kolejnych informacji od Rady Polityki Pieniężnej odnośnie wysokości stóp procentowych. Wiele czynników wpłynęło na wzrost rat kredytowych, ale jest jedno rozwiązanie, które pomoże Ci pożegnać się z powyższym problemem. Zastanawiasz się, jak to w ogóle możliwe i czy Ty również możesz z tego skorzystać? Dowiedz się, na czym polega kredyt konsolidacyjny i sprawdź, jak z niego skorzystać.
Kredyt konsolidacyjny – jak go rozumieć?
Najważniejszą cechą kredytu konsolidacyjnego jest możliwość połączenia kilku zobowiązań w jedno. Niezależnie od tego, czy jesteś posiadaczem kredytu gotówkowego, samochodowego czy masz zadłużenia na karcie kredytowej – to wszystko możesz skonsolidować w jedno ogólne zadłużenie w jednym banku.
W rezultacie pozostaje Ci do spłaty tylko jedna rata co miesiąc, dzięki czemu możesz zapomnieć o kilku ważnych terminach w miesiącu, a co ważniejsze, jej wysokość staje się mniejsza niż suma Twoich dotychczasowych zobowiązań. Jak to możliwe? Łącząc kilka kredytów, możesz samodzielnie zdecydować o wysokości Twojej raty oraz rozłożeniu jej w czasie. Oczywiście im dłuższy czas spłaty kredytu wybierzesz, tym będziesz mógł liczyć na mniejszą ratę miesięczną.
Również jeśli Twoja zdolność kredytowa okaże się na tyle pozytywnie oceniana, możesz otrzymać dodatkową gotówkę na dowolny cel. Zatem część zostanie przeznaczona na spłatę pozostałych zobowiązań, a resztę będziesz mógł wykorzystać na dowolny cel.
Czy możesz skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?
Ważne jest też podkreślenie, że kredyt konsolidacyjny to nie zwykłe połączenie wcześniejszych zobowiązań, ale normalne nowe zobowiązanie finansowe, które udzielane jest przez bank na spłatę pozostałych zadłużeń. Zatem nie każdy kredytobiorca może pozwolić sobie na skorzystanie z oferty konsolidacji zobowiązań – dlaczego?
Przede wszystkim bank musi zbadać Twoją zdolność kredytową, by móc udzielić Ci nowego dofinansowania. Jeśli z punktu widzenia banku jesteś osobą wiarygodną, posiadasz już kilka kredytów czy zobowiązań, ale spłacasz je regularnie, możesz liczyć na pozytywną decyzję banku. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, ze względu na opóźnienia w spłacie rat czy z innych względów, lepiej najpierw wyprostować swoją sytuację i zadbać o własną zdolność kredytową.
Bank może poprosić Cię o złożenie niezbędnych dokumentów, wniosków i przedstawienia informacji, takich jak:
- Twoje aktualne dochody i forma zatrudnienia;
- wysokość miesięcznych wydatków – łącznie z ratami kredytów;
- liczba osób w Twoim gospodarstwie domowym;
- raport BIK z potwierdzeniem wcześniejszych spłat zobowiązań – weryfikacja terminowości;
Jak starać się o kredyt konsolidacyjny?
Zanim przejdziesz do formalności związanych ze złożeniem wniosku o kredyt konsolidacyjny, dobrze jest przekalkulować swoją obecną sytuację finansową. Mianowicie zbierz wszystkie swoje zobowiązania miesięczne i przeliczyć ile dokładnie płacisz za każdą ratę kredytu. Wówczas będziesz miał lepszy ogląd na całość, by móc ocenić kwotę kredytu konsolidacyjnego.
Już na tym etapie polecamy skorzystać z porady Eksperta Finansowego, ponieważ jego wiedza i doświadczenie pozwolą skuteczniej oszacować Twoje szanse na kredyt konsolidacyjny, wyliczą Twoją zdolność kredytową, a także doradzą w jakim banku najkorzystniejsze będzie wybrać ofertę konsolidacji kredytów.
Po wstępnej analizie, będziesz mógł przystąpić do realizacji konsolidacji również z naszą pomocą – eksperci Fin2 zajmą się formalnościami, pomogą Ci zgromadzić niezbędne dokumenty, wyjaśnią na czym polega cały proces, a także przypilnują terminów, abyś przypadkiem nie przegapił swojej szansy na zmniejszenie comiesięcznych rat.