Często firma musi zdecydować się na zaciągnięcie kredytu z różnych względów. Dzisiaj opowiemy po krótce o rodzajach kredytów firmowych i kosztach okołokredytowych, które możesz później rozliczyć. Dowiesz się co dokładnie i w jaki sposób możesz wliczyć w koszty firmowe, aby zadbać o swoją płynność finansową.
Kredyty firmowe – oferty i rodzaje
Wszyscy właściciele działalności gospodarczej doskonale wiedzą, że prowadzenie firmy wiąże się z wieloma obowiązkami i niekiedy wyrzeczeniami. Jednak praca na własnych rachunek potrafi przynosić wiele korzyści i satysfakcji, dlatego wciąż wiele osób decyduje się na założenie firmy. Warunkiem koniecznym jest również posiadanie wkładu własnego, by móc uruchomić produkcję, zakupić sprzęt, wynająć samochód firmowy lub biuro albo zatrudnić pracowników.
Tutaj pojawia się już pierwszy powód, dla którego koniecznym może okazać się wzięcie kredytu firmowego. Tych sytuacji może być wiele, zaczynając od rozruchu działalności po inwestowanie. Poniżej przedstawimy kilka najczęściej wybieranych ofert kredytów firmowych.
Kredyt gotówkowy dla firm. Może być udzielony przez bank na dowolny cel i zazwyczaj pomaga utrzymać płynność finansową już w trakcie działania firmy. Kredyt gotówkowy można uzyskać szybciej i sam proces jest na pewno mniej skomplikowany, ale dotyczy jednak mniejszych kwot pożyczanych na krótszy okres czasu.
Kredyt inwestycyjny. Przyznawany jest w celu zwiększenia majątku firmowego, a zatem w momencie gdy planujesz zainwestować w rozwój swojej firmy. Otrzymane środki możesz przeznaczyć mi.in. na zakup nowych maszyn, które usprawnią proces produkcji, urządzeń, oprogramowania czy zatrudnienie nowych pracowników, dzięki którym Twoja firma zacznie się rozrastać. W tym przypadku konieczne jest już posiadanie wkładu własnego do kredytu inwestycyjnego.
Kredyt obrotowy. To idealny rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorstw, które potrzebują dodatkowych środków na sfinansowanie bieżących kosztów produkcji, zatrudnienia czy innych kosztów niezbędnych do prowadzenia działalności. Kredyt obrotowy można uzyskać w formie ratalnej lub w ramach otwartej linii kredytowej w rachunku bieżącym.
Linia kredytowa w rachunku firmowym. Inaczej może być nazywany kredytem odnawialnym, który można wykorzystać dowolnie. Polega to na regularnej wpłacie na konto firmowe, dzięki czemu limit odnawia się i linia kredytowa jest ponownie dostępna. Wówczas odsetki pobierane są od rzeczywiście wykorzystanej kwoty.
Co możesz wrzucić w koszty, korzystając jednocześnie z kredytu dla firm?
Często zadawanym pytaniem do naszych Ekspertów Finansowych Fin2 jest: czy raty kredytowe można wliczać w koszty? Tutaj musimy odnieść się do art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który jasno określa, że wszelkie środki wydawane na spłatę pożyczki lub kredytu, nie zaliczają się do kosztów zwrotnych. Kredyt firmowy nie stanowi przychodu, dlatego jego zaciągnięcie nie powoduje opodatkowania środków podatkiem dochodowym.
Wyjątkiem są odsetki kredytowe, które są już kosztem uzyskania przychodów z prowadzenia działalności gospodarczej. Również prowizja za uruchomienie zobowiązania może zostać wliczona w koszty firmowe.
Zatem do kosztów wliczających się do rozliczenia w firmie zaliczamy:
- uregulowane już odsetki;
- opłaty bankowe i prowizje z tytułu uruchomienia kredytu lub jego spłaty;
- opłaty związane z ubezpieczeniem kredytu.
W jaki sposób można rozliczać koszty kredytu firmowego?
Jest to na pewno dobra wiadomość dla przedsiębiorców, ponieważ mają szasnę otrzymać częściowy zwrot w ramach nowego zobowiązania. Co prawda, nie ma możliwość wliczenia w koszty raty kapitałowej, ale już część odsetkowa, prowizje, raty ubezpieczenia czy inne dodatkowe koszty można spokojnie wrzucić sobie w koszty firmowe.
Pytanie, jak można tego dokonać? Wszystko zależy od kosztów, o których rozmawiamy. W przypadku standardowych prowizji od kredytu, bank może poprosić Cię o wskazanie swoich dotychczasowo poniesionych wydatków w procesie kredytowania. Wówczas już część tych kosztów może zostać wpisana w rozliczeniu firmy.
Wyjątkiem są prowizje kredytu zaciągniętego na zakup środków trwałych – w tej sytuacji koszty mogą zostać rozliczone dopiero w momencie oddania tych środków do użytkowania. Podobnie dzieje się z odsetkami, które można wrzucić w koszty, ale ich rozliczenie może odbyć się po ich uregulowaniu. Wszystko to może brzmieć dla Ciebie dość skomplikowanie, jednak nie należy się martwić. Zawsze możesz zgłosić się do naszych Ekspertów Fin2 – z chęcią pomożemy Ci nie tylko sprawdzić zdolność kredytową, ale również zorganizujemy wszystkie formalności związane z kredytem firmowym i podpowiemy jakie dodatkowe opłaty możesz wliczyć w swoje koszty firmowe.