Najpierw wypełnianie miliona wniosków, gromadzenie niezbędnych dokumentów – kolejne wypełnianie i podpisywanie. Później dłużące się czekanie i w końcu oficjalna wiadomość z banku – Twoje być albo nie być przy zakupie własnego mieszkania czy domu. Zazwyczaj wiele mówi się o całym procesie organizacji kredytu hipotecznego oraz formalnościach temu towarzyszących, jednak pojawi się chwila zwątpienia – co należy zrobić po otrzymaniu decyzji z banku. Niezależnie od tego, jaka będzie decyzja banku, nasi Eksperci Fin2 podpowiedzą jak postępować krok po kroku.
Czas oczekiwania na decyzję kredytową
Możemy wyróżnić dwa etapy rozpatrywania wniosków o kredyt hipoteczny:
- wydanie decyzji wstępnej – może nastąpić praktycznie od razu od momentu złożenia wniosku lub kilka dni po;
- wydanie decyzji ostatecznej – musi pojawić się w ciągu 21 dni od złożenia kompletnego wniosku kredytowego.
Patrząc na powyższy podział, oczywistym wydaje się, że każdy chciałby otrzymać decyzję wstępną i wiedzieć już więcej o swoim statusie kredytowym. Jednak w praktyce nie jest to takie proste – czym zatem różnią się decyzje wstępne od ostatecznych?
Wstępne decyzje kredytowe wydawane są przez bank po ogólnej analizie zdolności kredytowej, która najczęściej następuje w oparciu o dochody klienta. Jest to szybki proces oceny sytuacji, ponieważ po sprawdzeniu podstawowych wymagań, bank jest w stanie powiedzieć, czy masz szansę na kredyt hipoteczny albo też proponowana kwota jest dla Ciebie zbyt wysoka. Trzeba tutaj jednak podkreślić słowo szansa – decyzja wstępna nie jest wiążąca.
Co w momencie, gdy otrzymasz pozytywną wstępną decyzję od banku? To znak, że możesz spokojnie przystąpić do kolejnego kroku kompletowania dokumentów i starania się o kredyt hipoteczny, już z możliwością przedstawienia szczegółowej oferty kredytu hipotecznego. Otrzymasz listę niezbędnych dokumentów, które należy zgromadzić, opisać i uzupełnić. Na szczęście możesz też zdać się w 100% na naszych Ekspertów kredytowych Fin2, którzy doskonale radzą sobie z formalnościami bankowymi.
Czas będzie tutaj zależny od Twojego tempa kompletowania i dostarczania dokumentów, o które będzie prosił Cię opiekun z banku. Przede wszystkim potrzebna będzie Ci przedwstępna umowa kupna-sprzedaży nieruchomości oraz szacunkowy operat z wyceną mieszkania lub domu jednorodzinnego.
Generalnie po podjęciu pozytywnej wstępnej decyzji kredytowej i Twojej szybkiej reakcji, możesz liczyć na krótsze procesowanie. Inaczej dzieje się w przypadku, gdy na początku swojej drogi otrzymasz negatywną wstępną decyzję. Wówczas bardzo ważne będzie przeprowadzenie konsultacji z Ekspertem Finansowym, ponieważ będzie mógł przeanalizować Twoją sytuację kredytową w oparciu o zebrane dokumenty oraz aktualne oferty na rynku.
Pozytywna vs negatywna decyzja w sprawie kredytu hipotecznego
Zacznijmy od mniej przyjemnej sytuacji, ale nie bez wyjścia (!), gdzie otrzymujesz negatywną decyzję ze strony banku. Co należy wtedy zrobić? Po pierwsze, koniecznie należy wystąpić do banku o podanie powodu, dla którego odrzucili Twój wniosek kredytowy. Poznanie przyczyny pozwoli Ci skuteczniej przygotować się do złożenia kolejnego wniosku. Być może chodzi o zbyt wysoką kwotę kredytu albo Twoje zarobki – powodów może być mnóstwo.
Dopiero po zapoznaniu się z wyjaśnieniem, będziesz mógł wspólnie z Ekspertem Kredytowym zastanowić, co można zrobić, co poprawić albo zmienić, aby móc ponownie ubiegać się o kredyt hipoteczny.
Natomiast, gdy otrzymasz ostateczną pozytywną decyzję ze strony banku, możesz oczekiwać przedstawienia oficjalnej oferty kredytu hipotecznego. Dodatkowo powinien zostać określony czas na podpisanie umowy, który wynosi zazwyczaj około 30-45 dni. To średni czas, kiedy możesz zastanowić się nad zaprezentowaną ofertą i zgodzić się lub nie na jej warunki. Jeśli nie zdążysz podjąć decyzji lub będziesz miał jakieś przeciwwskazania, cała procedura wnioskowania będzie musiała zostać powtórzona.