O pierwszym własnym mieszkaniu marzy wielu młodych ludzi, ale bardzo często nie posiadają oni wystarczającego wkładu własnego, by zaciągnąć kredyt hipoteczny. Rozwiązaniem może okazać się kredyt hipoteczny wzięty wspólnie z rodzicami. Na jakiej zasadzie to działa i jakie korzyści niesie za sobą – dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu.
Czy można wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami?
Zacznijmy od początku, czyli w ogóle pytania o możliwość wspólnego zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Odpowiadamy – oczywiście, jest taka opcja! Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby kredyt hipoteczny wzięło więcej niż jedna osoba.
Co więcej, to wcale nie musi być rodzina – mogą to być pary nieformalne, krewni lub po prostu znajomi. Wówczas ich obecność podczas podpisywania umowy kredytowej jest konieczna, aby wszyscy zostali uwzględnieni jako kredytobiorcy.
Rodzice bardzo często stanowią wsparcie dla młodych, którzy dopiero zaczynają budować swoje oszczędności i karierę zawodową, a zatem nie zarabiają jeszcze wystarczających pieniędzy, by uzbierać na wkład własny. Wspólny kredyt hipoteczny z rodzicami może zostać udzielony nie tylko na zakup wspólnej nieruchomości, ale również wyłącznie na rzecz dziecka, które wkracza w etap dorosłości.
Kredyt hipoteczny z rodzicami – 3 rozwiązania
Możemy wyróżnić w zasadzie trzy najczęściej spotykane rozwiązania, gdzie rodzice pełnią różną rolę w dograniu formalności kredytowych na pierwsze mieszkanie.
- Rodzice jako współkredytobiorcy – dziecko oraz oboje rodziców stają się identyczną częścią umowy kredytowej, a więc dochody wszystkich trzech osób są analizowane pod kątem zdolności kredytowej – również wszyscy są pociągnięciu do odpowiedzialności w momencie spłaty kredytu.
- Rodzice jako poręczyciele – w momencie gdy bank będzie wymagał od młodego kredytobiorcy dodatkowego zabezpieczenia, można wykorzystać poręczenie od rodziców, którzy będą zobowiązani spłacić zadłużenie, jeśli główny kredytobiorca nie będzie w stanie tego zrobić.
- Dziecko jako żyrant – kredyt hipoteczny mogą zaciągnąć również rodzice, a dziecko wówczas to dziecko udziela poręczenia, co jest bardzo przydatne w momencie wysokiej zdolności kredytowej rodziców, ale braku pozytywnej decyzji z banku, ze względu na ich wiek.
Najważniejsze rzeczy, o których musisz pamiętać zanim weźmiesz kredyt hipoteczny wspólnie z rodzicami
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wymaga posiadania odpowiedniego wkładu własnego w wysokości 10% lub 20% wartości całej kwoty. W tej sytuacji warto zastanowić się, czy wspólnymi siłami jesteście w stanie uzbierać wystarczającą kwotę?
Kolejnym warunkiem koniecznej jest zdolność kredytowa, co w przypadku zarówno młodszych, jak i starszych osób posiada pewne utrudnienia. Zbyt młode osoby mogą prezentować się w oczach banku jako niekoniecznie stabilne finansowo, z niższymi zarobkami i mniejszymi oszczędnościami. Z kolei na niekorzyść osób starszych często wpływa ich wiek lub duże obciążenia w budżecie domowym czy innych zadłużeniach, które już posiadają.
Jak zauważyliśmy przed chwilą, wiek może mieć spore znaczenie dla banku, ponieważ biorąc pod uwagę kilka, kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt lat spłacania kredytu hipotecznego, trzeba również przeanalizować wiek klienta i jego szanse spłaty. Właśnie dlatego zanim zdecydujesz się na wzięcie kredytu na mieszkanie wspólnie z rodzicami, warto wybrać się na darmowe spotkanie z Ekspertami Finansowymi Fin2, którzy przeanalizują Twoją sytuację i doradzą, które z powyższych rozwiązań, będzie dla Ciebie najkorzystniejsze.