Otrzymanie pozytywnej decyzji o kredyt hipoteczny jest uzależnione od wielu czynników, które łącznie składają się na Twoją zdolność kredytową. Jednym z nich jest właśnie zatrudnienie, które oceniane jest przez analityków pod różnym kątem. Dowiedz się, jaka forma zatrudnienia i jaki okres czasu będą wymagane, by bank zgodził się na przyznanie Ci określonej kwoty na pierwsze mieszkanie.

Zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym – najważniejsze czynniki

Starając się kredyt na pierwsze mieszkanie, należy spełnić najpierw wszystkie wymagania banku, które wpływają na ocenę Twojej zdolności kredytowej. Co w takim razie działa na korzyść przyszłego kredytobiorcy?

  • Dobre i stabilne zarobki – wykazanie, że posiadasz regularne źródło dochodów to już pierwszy krok do sukcesu, a jeśli dodatkowo możesz pochwalić się ponadprzeciętnymi zarobkami, tym bardziej stajesz się wiarygodny w oczach banku.
  • Codzienne i regularne wydatki – również bank będzie zwracał uwagę na Twoje miesięczne wydatki i koszty utrzymania, by wiedzieć mniej więcej ile środków musisz przeznaczyć na pozostałe wydatki.
  • Pozytywna historia kredytowa BIK – dokładnej analizie zostanie poddana również Twoja historia BIK, gdzie najważniejsze, abyś nie posiadał żadnych zadłużeń.
  • Zatrudnienie – tutaj pod uwagę brane są różne kryteria: forma zatrudnienia, stabilność wykonywanego zawodu czy branży, okres zatrudnienia i wiele innych – na tym ostatnim skupimy się bardziej w dalszej części artykułu.

Jaki jest minimalny okres zatrudnienia przy staraniach o kredyt hipoteczny?

Z punktu widzenia banku, im dłużej pracujesz w danej firmie i posiadasz też stałe zatrudnienie, tym będziesz stanowił mniejsze ryzyko finansowe. Właśnie dlatego przepracowanie w jednej firmie miesiąca, może sprawiać pewne utrudnienie w formalizacji kredytu hipotecznego.

Jednak ten okres kilku miesięcy, a nawet do pół roku czasu powinien być wystarczający, by spokojnie móc zacząć starać się o kredyt na mieszkanie. Każdy bank posiada w swojej ofercie zupełnie inne wymagania i może też zwracać większą uwagę na inne czynniki, jak na przykład: wiek, historia kredytowa czy rodzaj zatrudnienia.

Warto zaznaczyć, że to najczęściej rodzaj zatrudnienia na umowę lub posiadanie własnej działalności gospodarczej określa minimalny okres zatrudnienia.

Rodzaje zatrudnienia a szanse na kredyt hipoteczny

Nie można w żaden sposób generalizować i przyjmować konkretnych okresów zatrudnienia w zależności od rodzaju umowy albo posiadania własnej firmy. Jednak z racji naszego doświadczenia we współpracy z różnymi bankami, możemy przyjąć pewien zakres, który odpowiada poszczególnym formom zatrudnienia.

  • osoby z umową o pracę na czas nieokreślony – minimum 3 miesiące stażu pracy;
  • osoby z umową o pracę na czas określony – minimum 3-6 miesięcy stażu pracy;
  • osoby z umową zlecenie lub umową o dzieło – minimum 6-12 miesięcy stażu pracy;
  • osoby prowadzące jednoosobową działalności gospodarczą – minimum 12-24 miesięcy stażu prowadzenia firmy.

Niezależnie od formy zatrudnienia, każdy ma szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego, jednak musi liczyć się z ograniczeniami w postaci minimalnego stażu pracy. Wyżej wymienione okresy zatrudnienia mogą stanowić dla Ciebie punkt odniesienia, jednak warto dokładnie zapoznać się z ofertą w konkretnym banku lub skorzystać z pomocy Eksperta Finansowego Fin2, który sprawdzi i oceni Twoją zdolność kredytową pod różne oferty kredytów hipotecznych.