Niestety w związku z rosnącą inflacją koszty materiałów, surowców, narzędzi i innych przyborów niezbędnych do remontowania mieszkania, poszły również w górę. Obecnie trudno jest oszacować łączną kwotę remontu, także ze względu na małą dostępność niektórych materiałów. Z pewnością musiałbyś odłożyć większą sumę pieniędzy, by spokojnie wykończyć mieszkanie lub wyremontować po kilku latach użytkowania. Na szczęście nasi Eksperci Finansowi znają kilka sposobów, by zyskać dofinansowanie.
Jak sfinansować remont mieszkania lub domu?
Oczywiście najprostszym sposobem byłoby oszczędzanie – wystarczy po prostu założyć sobie cel oszczędnościowy w banku i co miesiąc odkładać podobną sumę na dedykowane konto. Większość banków komercyjnych oferuje obecnie atrakcyjne oferty lokat bankowych czy kont oszczędnościowych z oprocentowaniem. Brzmi banalnie, prawda?
Dobrze jednak wiemy, że oszczędzanie w obecnych czasach potrafi graniczyć z cudem, dlatego nasi Eksperci Finansowi przygotowali również kilka innych propozycji na sfinansowanie remontu swojego mieszkania. Pierwsza z nich dotyczy zaciągnięcia kredytu w banku, który mógłby pokryć koszty zakupu niezbędnych materiałów czy opłacić pracę podwykonawców.
Do wyboru mamy: kredyt gotówkowy na mniejsze wydatki oraz kredyt hipoteczny udzielany pod zabezpieczenie nieruchomości. Pierwszy z nich polecamy w sytuacji, gdy planujesz drobne poprawki w mieszkaniu, przemalowanie ścian, położenie tapet czy wymianę umeblowania oraz sprzętu. Wówczas wystarczy wykazać w banku odpowiednio wysokie dochody proporcjonalnie do zaciąganej kwoty i możesz bez problemu otrzymać kredyt gotówkowy na dowolny cel.
Z drugiej strony jeśli dopiero kupiłeś mieszkanie, dopiero się do niego wprowadzasz albo chciałbyś je generalnie wyremontować, musisz przemyśleć opcję kredytu hipotecznego. W tym wypadku formalności jest już nieco więcej, ale spokojnie, nasi Eksperci z chęcią pomogą Ci wszystko zorganizować. Taki kredyt hipoteczny przyznawany jest na dłuższy okres czasu z konkretnym oprocentowaniem, gdzie wystarczy dobrze zapoznać się z kilkoma ofertami i wybrać tą najkorzystniejszą.
Oprócz kredytów bankowych, możesz jeszcze zorientować się w temacie pożyczek pozabankowych, które również udzielane są na różne cele, w tym także remont mieszkania. Na pewno wymagania będą tutaj o wiele mniejsze, jednak warto dokładnie zapoznać się z warunkami pożyczek, aby później nie żałować swojej decyzji i nie ponosić ryzyka finansowego.
Remont mieszkania i dofinansowanie rządowe
Środki na remont mieszkania możesz pozyskać również od państwa w ramach programów dostępnych na prace modernizacyjne, a wyróżnić możemy przykładowo:
- Program „Czyste Powietrze” – dofinansowanie na zmianę infrastruktury termoizolacyjnj w budynku mieszkalnym.
- Program „Mój Prąd” – dotacje związane z instalacją fotowoltaiki, pomp ciepła lub magazynów energii.
- Program „Moje Ciepło” – możliwość dofinansowania do zakupu pompy ciepła.
- Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest – skierowany głównie do rolników.
- Dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych – skierowany do osób z niepełnosprawnością, by miały możliwość wyremontowania budynku mieszkalnego i dostosowania go pod swoje potrzeby.
To tylko niektóre z proponowanych rozwiązań rządowych, warto też zorientować się jakie dodatkowe programy dofinansowania i dotacji dostępne są w Twojej okolicy. Trzeba jeszcze wspomnieć o możliwości odliczenia ulgi podatkowej podczas remontu domu jednorodzinnego, który przechodził proces modernizacji pod kątem energooszczędności czy termoizolacji. Wówczas kwotę poniesionych wydatków możesz odliczyć od rocznego zeznania podatkowego PIT – warto o tym pamiętać!