Niedawno pojawiła się szansa otrzymania zwrotu środków za wcześniejsze spłacenie zobowiązania kredytowego. W jaki sposób można otrzymać zwrot prowizji i czy dotyczy to każdego kredytobiorcy? Na wszystkie pytania odpowiedzą nasi Eksperci Fin2.

Czy możliwie jest otrzymanie zwrotu prowizji za wcześniejsze spłacenie kredytu?

Zacznijmy od wyjaśnienia skąd pomysł na zwrot środków, co ma bezpośredni związek z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który pochylił się nad tematem kredytobiorców. Mianowicie mowa o możliwości przedterminowej spłaty zobowiązania, dzięki czemu kredytobiorca może domagać się zwrotu poniesionych kosztów kredytowych.

Jak to wygląda w praktyce? Jeśli konsument miał możliwość i dokonał spłaty kredytu przed terminowym okresem kredytowania, bank powinien rozliczyć się z nim i zwrócić koszty prowizji. Istnieje jednak jeden ważny warunek – mowa wyłącznie o kredytach zaciągniętych nie wcześniej niż 22 lipca 2017 r. i spłaconych przedterminowo po 11 września 2019 r.

Przez długi czas wcześniejsza spłata kredytu była mało opłacalna z punktu widzenia kredytobiorcy, ponieważ nie mógł on liczyć na zwrot prowizji bankowej za udzielenie kredytu. Zarówno w przypadku kredytów gotówkowych, jak i hipotecznych były to większe kwoty, które mimo wcześniejszej spłaty i skrócenia okresu kredytowania były pobierane przez bank. Obecnie można ubiegać się chociaż o częściowy zwrot prowizji z banku.

Jak wygląda zwrot prowizji w przypadku konkretnych rodzajów kredytów?

Mówiąc o rozliczeniu prowizji kredytów hipotecznych, zasady działania banków nie są do końca sprecyzowane, ponieważ według wyroku TSUE ustawa dotyczy kredytów konsumenckich, którym nie jest kredyt hipoteczny. Jednak po głębszej analizie, w Polsce kredyty hipoteczne są regulowane również poprzez Ustawę o kredytach konsumenckich.

Teoretycznie zakłada ona również zwrot dodatkowych środków poniesionych przez konsumenta, nawet przy wcześniejszej spłacie kredytu. Jednak w praktyce często zdarza się, że banki interpretują to zupełnie inaczej. Właśnie w takiej sytuacji warto współpracować z Ekspertem Kredytowym, który podpowie jak złożyć odpowiedni wniosek i ubiegać się o należne środki.

Inaczej wygląda sprawa z kredytami gotówkowymi, których wnioski o zwrot prowizji rozpatrywane są o wiele szybciej. W ich wypadku wystarczy złożyć wniosek o reklamacji najpóźniej do 6 lat po wcześniejsze spłacie kredytu, by odzyskać środki z prowizji banku.

Podobnie można skorzystać z tej opcji przy przedterminowej spłacie kredytów konsolidacyjnych. Tutaj jednak trzeba liczyć się również z kilkoma warunkami. Po pierwsze, całość kwoty kredytu konsolidacyjnego nie może przekraczać wartości 255 500 zł. Po drugie, kredyt nie może dotyczyć wydatków na działalność gospodarczą ani inne cele zawodowe.

W jaki sposób można zacząć starać się o zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu?

Przede wszystkim zanim zaczniesz ubiegać się o zwrot nadpłaconych środków, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację kredytową. Sprawdź, czy rzeczywiście spełniasz wszystkie powyżej wymienione warunku – w tym okres zaciągnięcia kredytu i jego spłaty, a także pozostałe wymogi odnośnie poszczególnych rodzajów kredytów. W tym mogą pomóc Ci również Eksperci Fin2, którzy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania podczas bezpłatnego spotkania.

Następnie należy przejść do procesu formalnego, a mianowicie należy złożyć odpowiedni wniosek do banku z prośbą o rozpatrzenie zwrotu prowizji. Ważnym jest, aby dokumenty złożyć dopiero po całkowitej i oficjalnej spłacie kredytu, ale możliwie jak najszybciej, by nie ryzykować przeterminowania składania wniosków. Wówczas bank ma 14 dni od momentu otrzymania wniosków na zwrócenie częściowej prowizji za wcześniejszą spłatę zobowiązania.

W sytuacji, gdy jednak spotkasz się z odmową ze strony banku i nie otrzymasz należnych Ci środków, masz zawsze możliwość odwołania się od decyzji banku i złożyć skargę do sądu. Oczywiście wiąże się to z dodatkowo poświęconym czasem oraz pieniędzmi, ale pamiętaj, że masz naprawdę spore szanse na wygraną i otrzymanie zwrotu na przedterminową spłatę kredytu.