Kto powiedział, że wkład własny musi stanowić wyłącznie gotówka lub grunt pod budowę. Twoim wkładem może okazać się również mieszkanie, którego jesteś właścicielem. Sprawdź, jak możesz to wykorzystać i starać się kredyt hipoteczny na nowe mieszkanie lub budowę domu.

Kiedy mieszkanie może stanowić wkład własny od kredytu hipotecznego?

Starając się o kredyt hipoteczny, musisz posiadać odpowiedni wysoki wkład własny o wartości 10% lub 20% wartości zobowiązania – wszystko zależy od oferty banku, z której chcesz skorzystać. Mieszkanie natomiast stanowi majątek kredytobiorcy, a więc może być również traktowane jako wkład własny do kredytu.

Pamiętaj, że wkład własny może obejmować zarówno środki finansowe, jak i nieruchomości gruntowe czy mieszkania. Mowa oczywiście tylko o nieruchomościach, których jesteś już właścicielem.

Zdarza, że wartość mieszkania w zupełności wystarcza na pokrycie całego wkładu własnego, a wówczas nie musisz się martwić o otrzymanie pozytywnej decyzji ze strony banku. Trzeba mieć jednak na uwadze kilka kwestii, które stanowią o akceptacji mieszkania przez bank:

  • nieruchomość musi posiadać tzw. czystą księgę wieczystą, czyli nie może być wkładem własnym w przypadku innego kredytu hipotecznego;
  • kredytobiorca jest zobowiązany spieniężyć posiadane mieszkanie na rzecz otrzymania środków na wkład własny do zakupu nowej nieruchomości;
  • mieszkanie musi być własnością kredytobiorcy, a jeśli istnieje współwłaściciel, oboje muszą wyrazić zgodę na uznanie nieruchomości jako wkładu własnego.

Jak otrzymać kredyt hipoteczny z mieszkaniem jako wkład własny?

Przede wszystkim warto najpierw sprawdzić swoją zdolność kredytową i dowiedzieć się, czy wybrana przez Ciebie nieruchomość jest w Twoim zasięgu. Zachęcamy do umówienia się na bezpłatne spotkanie z Ekspertem finansowym Fin2, który dokładnie przeanalizuje Twoją sytuację finansową, określi zdolność kredytową, sprawdzi historię BIK i obliczy realną sumę kredytu hipotecznego z uwzględnieniem wartości Twojej nieruchomości jako wkładu własnego.

Kluczowe jest również odnalezienie oferty kredytu hipotecznego, która będzie umożliwiała rozliczenie wkładu własnego w postaci mieszkania. Wbrew pozorom nie każdy bank zgadza się na takie rozwiązanie, stąd nasza propozycja spotkania i przedstawienia najkorzystniejszych rozwiązań.

Kiedy już znajdzie się odpowiednia oferta, Twój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, będziesz mógł przystąpić do realizacji formalności. Po otrzymaniu ostatniej transzy za spłatę kredytu hipotecznego, bank najczęściej oczekuje również sprzedaży posiadanego mieszkania i przekazania środków wkładu własnego.

Dlaczego warto zastanowić się nad wniesieniem mieszkania jako wkład własny?

Z pewnością to rozwiązanie dedykowane jest osobom, które niekoniecznie posiadają wystarczającą ilość środków finansowych, a być może odziedziczyli na własność mieszkanie po rodzicach czy dziadkach. Niestety obecnie wysokość wkładu własnego jest gigantyczna, biorąc pod uwagę aktualne ceny nieruchomości i wielkość wymaganego wkładu własnego. Nie każdy jest w stanie zaoszczędzić i odłożyć określoną sumę pieniędzy w krótkim czasie, a to oznacza, że trzeba szukać alternatywnych rozwiązań.

Posiadanie mieszkania na własność nie zawsze też odpowiada naszym oczekiwaniom czy standardom mieszkaniowym, a niekiedy też może chodzić o inwestowanie w nowsze nieruchomości. Nieważne są powody zakupu nieruchomości, a sposób w jaki można tego dokonać. Mieszkanie na wkład własny to idealne rozwiązanie, by zyskać większą kwotę kredytu hipotecznego, a także znacznie skrócić okres oczekiwania na decyzję banku.

Zanim zdecydujesz się na wniesienie wkładu własnego w postaci mieszkania, musisz dokładnie je wycenić i poznać wartość nieruchomości. Dopiero wtedy można planować i szacować całkowity koszt kredytu hipotecznego, na który Cię stać. Wszystkim na szczęście mogą zająć się nasi Eksperci Fin2, którzy mają duże doświadczenie w realizacji podobnych ofert kredytów hipotecznych.