Odpowiedź brzmi: tak! Zachęcamy do umówienia się na bezpłatne spotkanie z naszym Ekspertem Finansowym Fin2, który po zapoznaniu się z Twoją sprawą, przedstawi kilka możliwych rozwiązań. Poniżej przygotowaliśmy skrót naszych propozycji, które warto aby przemyślał każdy kredytobiorca.

Negocjacje na etapie porównania ofert kredytów hipotecznych

W zasadzie już na samym początku można pomyśleć o obniżeniu potencjalnych kosztów kredytu hipotecznego, kiedy to masz do porównania kilka ofert z różnych banków. W takiej sytuacji masz dwie możliwości. Pierwsza z nich zakłada samodzielne spotkania z pośrednikami banku i zapoznanie się ze wszystkimi propozycjami, gdzie wszystko ostatecznie spoczywa na Twojej głowie.

Natomiast drugie rozwiązanie angażuje również naszych Ekspertów Finansowych Fin2, którzy wszystkim mogą zająć się w Twoim imieniu. Jakie są największe plusy tego rozwiązania?

  • oszczędzasz swój czas;
  • nie musisz wdrażać się we wszystkie formalności i zasady przyznawania kredytów hipotecznych;
  • to nasi Eksperci Finansowi Fin2 będą zadawać najważniejsze pytania;
  • możesz odpuścić sobie wypełnianie i gromadzenie niezbędnych wniosków;
  • porównanie wszystkich ofert będziesz mieć w jednym miejscu z uwzględnieniem najistotniejszych aspektów.

Wówczas możesz polegać na przygotowanym rankingu kredytów hipotecznych, który będzie określał również Twój koszt i wkład własny. Na tej podstawie można założyć swoich faworytów z najtańszymi ofertami – dodatkowo należy pamiętać o możliwości negocjowania warunków kredytowych. Przykładem może być obniżenie kosztów miesięcznej raty w zamian za skorzystanie z dodatkowych usług danego banku.

Jak obniżyć koszt kredytu hipotecznego w trakcie trwania umowy?

Jednak obecnie największym problemem wielu Polaków jest zwiększenie kosztów kredytowych w trakcie jego spłaty. Raty miesięczne zobowiązań znacznie urosły, ze względu na podnoszone stopy procentowe i wiele innych czynników. Z kolei aktualny wzrost inflacji również wpływa na powszechną drożyznę, przez co jakość życia zaczyna powoli spadać.

Na szczęście jest kilka sposobów, dzięki którym można skutecznie zmniejszyć wysokość raty kredytu hipotecznego już w trakcie trwania umowy. Jak to zrobić? Sprawdź proponowane przez nas rozwiązania.

Skrócenie lub wydłużenie okresu kredytowania

Mamy dwa warianty, gdzie pierwszy z nich zakłada skrócenie okresu kredytowania, dzięki czemu szybciej pozbędziesz się zadłużenia, a Twoje odsetki ostatecznie będą niższe. Wiąże się to oczywiście ze wzrostem bieżących miesięcznych rat.

Z kolei druga propozycja polega na wydłużeniu czasu spłaty kredytu hipotecznego, gdzie sytuacja wygląda odwrotnie – Twoje raty miesięczne stają się niższe, natomiast rosną odsetki i koszt całkowity kredytu. Wybór ostatecznie należy do Ciebie i powinien zależeć od Twojej aktualnej sytuacji finansowej, bo jeśli możesz pozwolić sobie na zwiększenie wydatków w krótszym czasie, by pozbyć się zadłużenia, warto przemyśleć pierwszą opcję. Jeśli jednak nie jesteś pewien swojej przyszłości finansowej, lepiej przeanalizować wariant drugi.

Refinansowanie kredytu hipotecznego

Co to oznacza? Refinansowanie polega na przeniesieniu swojego kredytu hipotecznego do innego banku, które może obecnie oferować lepsze warunki niż Twój dotychczasowy. Wato pomyśleć nad analizą aktualnego rynku ofert kredytowych, co możemy wykonać dla Ciebie pod kątem oszczędności czasu i pieniędzy.

W tym wypadku należy dokładnie sprawdzić warunki kredytowania w obecnym banku oraz ewentualną propozycję z innego banku, ponieważ możesz napotkać się na dodatkowe koszty związane z przedterminową spłatą kredytu lub prowizją za udzielenie nowego zobowiązania, dlatego najlepiej zostawić to nam!

Restrukturyzacja kredytu hipotecznego

Zalecana jest szczególnie w sytuacji, gdy nagle tracisz swój stały dochód i Twój domowy budżet ulega znaczącemu pogorszeniu. Wówczas możesz wystąpić z wnioskiem do banku o tymczasowe wstrzymanie lub obniżenie rat kredytu hipotecznego na skutek dużego obciążenia finansowego.

Konsolidacja kredytu hipotecznego

Innym rozwiązaniem będzie też połączenie wszystkich swoich zobowiązań w jeden ogólny kredyt. Takie posunięcie często również obniża całkowite koszty kredytowe i tym samym możesz jedną uśrednioną ratę co miesiąc.

Konsolidacja zaleca jest zwłaszcza kredytobiorcom z kilkoma zobowiązaniami, gdzie niekiedy banki oferują naprawdę korzystne warunki połączenia zadłużeń. Możliwe jest wówczas negocjowanie nowych warunków, co zazwyczaj wychodzi na korzyść kredytobiorcy.

Zawieszenie kredytu hipotecznego

Mając wiele wydatków i wciąż rosnące koszty życia, możesz również wystąpić do banku o zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego od 3 do 6 miesięcznych rat. Można nazwać to również wakacjami kredytowymi, o których pisaliśmy też TUTAJw tym czasie należy jedynie spłacać odsetki.

Trzeba jednak pamiętać, że ten przywilej ma również swoje minusy. Po podjęciu decyzji o zawieszeniu kredytu hipotecznego, czas jego spłaty wydłuża się lub pozostałe do spłaty raty stają się wyższe. Konieczne jest dokładnie skalkulowanie takiego rozwiązania, lecz z pewnością dla osób, które w wyniku niepewnej sytuacji na rynku straciły pracę, będzie to jedna z lepszych decyzji.