Bardzo często Klienci przychodzą do nas na konsultacje związane z zaciągnięciem drugiego kredytu, który wydaje się mniej osiągalny, ze względu na posiadane już zobowiązanie kredytowe. Nic bardziej mylnego! Posiadany przykładowo kredyt gotówkowy wcale nie przekreśla Twoich szans na otrzymanie kredytu na mieszkanie. Dowiedz się, od czego to zależy i jak można postarać się o drugi kredyt.

Warunki uzyskania kredytu hipotecznego

Na pewno decyzja odnośnie udzielenia kredytu na hipotekę jest bardziej złożona i skomplikowana z punktu widzenia banku, ponieważ należy wziąć pod uwagę zupełnie inne kwestie niż w przypadku brania kredytu konsumpcyjnego. Do podstawowych warunków otrzymania kredytu hipotecznego należą:

  • posiadać wymagany wkład własny o wartości 10 lub 20%;
  • wykazać zdolność kredytową;
  • okazać nieruchomość przeznaczoną jako zabezpieczenie kredytu;
  • udowodnić swoją wiarygodność jako przyszły kredytobiorca.

Pierwsze dwa kryteria są kluczowe, ponieważ musisz jednocześnie posiadać zabezpieczone środki do opłacenia części kredytu, a także zapewnić o swojej wypłacalności. W kwestii określenia zdolności kredytowej bank posiada zróżnicowane procedury, aczkolwiek wszędzie konieczne będzie sprawdzenie Twojej płynności finansowej i sytuacji zawodowej, co może wiele powiedzieć o Twoich możliwościach spłacenia kredytu w określonych ratach i czasie. Tutaj właśnie spore znaczenie będzie miał Twój kredyt gotówkowy.

Czy mając kredyt gotówkowy, można dostać kredyt hipoteczny?

Odpowiedź w tym temacie nie może być jednakowa w każdym banku, ale z pewnością posiadanie kredytu gotówkowego nie dyskwalifikuje Cię jako kandydata do otrzymania kredytu hipotecznego. Dlaczego kredyt gotówkowy może mieć duże znaczenie w podjęciu decyzji o zaciągnięciu kolejnego zobowiązania?

Po pierwsze, bank określając Twoją zdolność kredytową sprawdza i analizuje wysokość Twoich zarobków, rat posiadanego już kredytu, a następnie weryfikuje Twoje dotychczasowe możliwości, biorąc pod uwagę również proponowane raty kredytu hipotecznego. Analityk musi oszacować, czy będziesz w stanie terminowo spłacać kolejny kredyt przy założeniu, że Twoja sytuacja finansowe nie ulegnie wielkim zmianom.

Po drugie, warto zadbać o swoją historię kredytową w raporcie BIK. Jeśli zaciągnąłeś wcześniej kredyt gotówkowy i do tej pory udało Ci się regularnie spłacać co miesięczne raty, nie powinieneś mieć powodów do obaw. Co innego w sytuacji, gdy zdarzyło Ci się zapomnieć o wpłaceniu raty na czas albo co gorsza, pojawiły się większe zaległości. Bank wówczas nie może potraktować Cię jako wiarygodnego Klienta z potencjałem na wzięcie drugiego kredytu, ponieważ stanowi to dla nich ryzyko.

Ważnym aspektem, który mocno uzależnia bank od podjęcia decyzji jest prowadzona polityka kredytowa, która zmienia się wraz z panującą sytuacją ekonomiczną na rynku. Obecnie w związku z narastającą inflacją, można śmiało stwierdzić, że banki nieco bardziej rygorystycznie spoglądają na potencjalnych kredytobiorców. Jednak przy założeniu, że posiadasz stałe i odpowiednio wysokie dochody, możesz liczyć na pozytywną decyzję o udzieleniu drugiego kredytu.

Co może okazać się przeszkodą przy spłacaniu dwóch kredytów?

Posiadanie dwóch zobowiązań kredytowych powinno być przemyślaną decyzją, ponieważ wiąże się to z dokładniejszym rozplanowaniem domowego budżetu. Nasi Eksperci Finansowi Fin2 oczywiście pomogą Ci w wyborze najkorzystniejszego kredytu hipotecznego. Co to oznacza? Naszym zadaniem jest znalezienie takiego rozwiązania, które pozwoli Ci bezpiecznie spłacić zarówno jedną, jak i drugą ratę kredytu, a poza tym będziesz miał nadal możliwość życia na podobnym poziomie.

Trzeba jednak liczyć się z kilkoma utrudnieniami przy posiadaniu dwóch kredytów jednocześnie, a mowa między innymi o terminach spłaty rat. Dobrze gdyby były blisko siebie, wówczas łatwiej dysponować budżetem, a także zapamiętać konkretne daty. Przy podjęciu decyzji o drugim kredycie, warto posiadać dodatkowe zabezpieczenie w postaci wolnych środków, które zostaną wykorzystane dopiero w tzw. sytuacji kryzysowej. Niestety wielu rzeczy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, dlatego dobrze jest posiadać poduszkę finansową, by spłacić ewentualne zaległości.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, który niekiedy okazuje się dużo bardziej korzystnym rozwiązaniem niż dwa osobne kredytu. W tej kwestii również możesz liczyć na nasze wsparcie, gdzie sprawdzimy najlepsze oferty banków i wskażemy, która z nich zaowocowałaby dla Ciebie lepszą, niższą ratą jednego już kredytu.