Rosnące raty kredytów hipotecznych niestety mocno wpływają na codzienny budżet przeciętnego Polaka. Jednym z proponowanych przez rząd rozwiązań są wakacje kredytowe, które zostały wprowadzone w życie z końcem lipca. Czy faktycznie okaże się to rentowne dla kredytobiorców? Gdzie pojawia się przysłowiowy haczyk i czy każdy będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych? Wszystkiego dowiesz się z naszego dzisiejszego wpisu.

Rządowe wakacje kredytowe – aktualne od 1 sierpnia 2022

Wstępnie o samej koncepcji wakacji kredytowych pisaliśmy już w naszym poprzednim artykule, gdzie możesz przeczytać więcej TUTAJ. Jednak dla przypomnienia, wakacje kredytowe zostały wprowadzone przez rząd w celu polepszenia sytuacji kredytobiorców, by móc odciążyć ich od rosnących rat kredytów. Na czym to polega?

Po złożeniu odpowiedniego wniosku do banku, możesz zdecydować o zawieszeniu kilku kolejnych rat w poszczególnych miesiącach. Szczegóły wstrzymania rat kredytowych zostały również opisane w zasadach programu ustawowych wakacji kredytowych. Ważną informacją jest, że kredytobiorca w czasie zawieszenia rat kredytu, nadal opłaca pozostałe dodatkowe opłaty, jak na przykład ubezpieczenie pomostowe czy ubezpieczenie od niższego wkładu własnego.

Kto powinien skorzystać z wakacji kredytowych?

Trzeba wspomnieć, że kredytobiorca może zawiesić spłatę tylko jednego zobowiązania finansowego, a wszystkie pozostałe powinien spłacać w całości w regularnych odstępach czasu. Z pewnością ustawowe wakacje kredytowe będą świetnym rozwiązaniem dla osób, które obecnie borykają się z wieloma płatnościami, a nie posiadają wystarczających zasobów.

Niestety nieustająca inflacja i jej skutki dotknęły już w zasadzie każdej klasy społecznej, przez co można stwierdzić, że każdy kredytobiorca powinien zastanowić się nad opłacalnością rozwiązania – w postaci zawieszenia rat kredytu. Jeśli Twoje dotychczasowe zarobki nie pokrywają się z bieżącymi wydatkami, w tym także rosnącymi ratami kredytu, warto zastanowić się nad wstrzymaniem chociaż jednego zobowiązania finansowego na jakiś czas.

Z drugiej strony, kredytobiorcy, którzy nie mają problemów z płynnością finansową mogą przemyśleć kwestię wakacji kredytowych z jednego prostego powodu – możliwości zaoszczędzenia danej kwoty na rzecz nadpłaty kredytu.

Dlaczego warto skorzystać z wakacji kredytowych?

Po pierwsze, rządowy program wakacji kredytowych umożliwia zawieszenie łącznie 8 rat kredytu, co daje łącznie ponad pół roku oszczędzania na spłacie jednego zobowiązania. Dodatkowo banki nie mają możliwości pobierania żadnych ponadprogramowych opłat czy odsetek związanych z zawieszeniem rat kredytu – jedynie jesteś nadal zobowiązany do spłaty ubezpieczeń okołokredytowych.

Po drugie, opcja wstrzymania rat kredytu może okazać się nie lada ulgą dla wielu polskich kredytobiorców, którzy na co dzień zmagają się również z wieloma innymi zobowiązaniami. Taka chwilowa przerwa od spłaty kredytu, może przynieść wiele korzyści, w tym również tych finansowych. Wówczas szansa na zwiększenie oszczędności jest znacznie bardziej realna, ponieważ kwota przeznaczana co miesiąc na spłatę kredytu do banku, może teraz trafić na inny cel lub zostać odłożona na koncie oszczędnościowymi.

Po trzecie, wakacje kredytowe pozwolą również na nadpłatę kredytu. Co to oznacza? Możesz odłożone pieniądze przeznaczyć na obniżenie kapitału do spłaty i tym samym zmniejszyć ratę kredytu na kolejne miesiące albo skrócić czas spłaty zobowiązania i jednocześnie obniżyć koszt całego kredytu. Masz w zasadzie dwa rozwiązania – możesz również zgłosić się do naszych Ekspertów Finansowych Fin2, którzy podczas bezpłatnego spotkania przedstawią Ci wszystkie za i przeciw wakacjom kredytowym. Możemy również sprawdzić dla Ciebie opłacalności nadpłaty kredytu – wystarczy tylko zadzwonić lub wypełnić nasz formularz na stronie, a my już odezwiemy się do Ciebie i zajmiemy resztą!