To zaświadczenie może okazać się bardzo pomocne dla wielu kredytobiorców, zwłaszcza dla tych, którzy zdecydowali się zakupić dom lub mieszkanie. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy czym dokładnie jest promesa kredytowa, kiedy warto się o nią postarać i co dokładnie będzie Ci potrzebne.
Promesa kredytowa – co oznacza dla kredytobiorcy?
Można śmiało stwierdzić, że jest to dokument potwierdzający ze strony banku, że zobowiązuje się on do udzielenia kredyty hipotecznego dla klienta. Takie zaświadczenie to poniekąd obietnica udzielenia kredytu w określonej wysokości, które funkcjonuje przez około 60 dni.
Promesa kredytowa jest wydawana na podstawie złożonego wcześniej wniosku o udzielenie kredytu hipotecznego lub innych dokumentów, które potwierdzają Twój stan majątkowy. Niekiedy bank będzie potrzebował również innych zaświadczeń i dokumentów, by móc orzec o Twojej zdolności kredytowej, na podstawie której później wydawana jest promesa kredytowa.
Generalnie wszystkie banki obecnie wydają takie zaświadczenie bezpłatnie, jednak warto mimo wszystko wcześniej skonsultować się ze swoim bankiem i dowiedzieć więcej na temat szczegółów. Również warto dopytać o kilka następujących kwestii:
- koszty wydania promesy kredytowej;
- okres obowiązywania wydanego zaświadczenia;
- niezbędne dokumenty do wydania wniosku;
- czy dokument będzie zawierał dodatkową klauzulę określającą warunki, w których promesa może okazać się bezskuteczna.
Dlaczego i kiedy warto ubiegać się o przyznanie promesy kredytowej?
Pewnie zastanawiasz się, w jakiej sytuacji powinieneś ubiegać się o przyznanie takiego zaświadczenia ze strony banku? W zasadzie możemy wymienić dwa główne powody, dla których warto postarać się o przydzielenie promesy dla potencjalnych kredytobiorców.
Pierwszy z nich dotyczy Twojej zdolności kredytowej – otrzymując promesę kredytową, dowiadujesz się od razu jakiej maksymalnej kwoty kredytu możesz oczekiwać. To ważna informacja zwłaszcza, gdy dopiero rozpoczynasz poszukiwania wymarzonego domu czy mieszkania. Wówczas bank może określić dokładnie Twoją zdolność kredytową oraz możliwości finansowe, a tym samym będzie mógł zawęzić krąg poszukiwań nieruchomości.
Drugi argument uzyskania promesy kredytowej dotyczy głównie osób, które już znaleźli idealne mieszkanie i są właśnie na etapie negocjacji z biurami sprzedaży nieruchomości. Wiadomo, że najatrakcyjniejsze oferty mieszkań cieszą się największym zainteresowaniem i tutaj niekiedy liczy się każdy dzień, by móc ostatecznie zarezerwować nieruchomość. Właśnie dlatego przyda się specjalne zaświadczenie z banku, które potwierdzi Twoją zdolność kredytową, a także szansę na otrzymanie kredytu, który pokryje koszt zakupu mieszkania.
Czy promesa kredytowa może okazać się nieważna?
Po pierwsze, trzeba zaznaczyć, że promesa kredytowa nie jest równoznaczna z udzieleniem kredytu. Jest to wyłącznie zaświadczenie z banku o możliwości jego udzielenia, ze względu na korzystne warunki kredytowe w danym momencie.
Wszystko może się jednak zmienić, biorąc pod uwagę różne okoliczności zewnętrzne, a mowa tutaj przykładowo o:
- pogorszeniu sytuacji materialnej wnioskodawcy, np. utrata pracy i stałego utrzymania;
- opóźnienie spłaty obecnych zobowiązań;
- nieruchomości, która nie spełnia wymagań udzielonej promesy;
- zmianie zapisów prawa, które będą sprzeczne z warunkami promesy kredytowej.
Jeśli zastanawiasz się nad uzyskanie promesy kredytowej i potrzebujesz pomocy w wypełnieniu wniosku, możesz liczyć również na wsparcie naszych Ekspertów Kredytowych Fin2. Załatwimy za Ciebie wszystkie formalności – bez żadnych dodatkowych opłat.