Najgorsze oczywiście jest czekanie i ta niepewność, czy aby na pewno złożyłeś wszystkie odpowiednie dokumenty. Decyzja kredytowa stanowi podstawę do uzyskania kredytu hipotecznego, ponieważ pozwala uruchomić środki w banku. Zastanawiałeś się kiedyś, czy można jakkolwiek przyspieszyć ten proces? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł.
Czym jest decyzja kredytowa?
Zaczynając od początku, decyzja kredytowa wydawana jest przez instytucje finansową w formie dokumentu, który potwierdza Twoją zdolność kredytową. W rezultacie jest to już oficjalne potwierdzenie, które umożliwia uruchomienie kredytu hipotecznego, gotówkowego czy innego zobowiązania, o które wnioskowałeś.
W tym dokumencie zawarte są podstawowe i najważniejsze informacje związane z Twoim kredytem: szczegóły uzasadnienia potwierdzenia kredytu lub jego odmowy, wartość udzielanej przez bank kwoty kredytu oraz jego oprocentowanie, liczba rat i ich wysokość, a także określenie waluty udzielanego zobowiązania.
Rodzaje decyzji kredytowych – ostateczna i wstępna
Jako kredytobiorca masz dwie możliwości: możesz otrzymać pozytywną lub negatywną decyzję ze strony banku, co nazywamy decyzją ostateczną lub usłyszeć o decyzję wstępnej czy warunkowej. Co to oznacza w praktyce?
Przy rozpoczęciu procesu wnioskowania o kredyt hipoteczny, możesz dowiedzieć się o wstępnie pozytywnym rozpatrzeniu Twojej prośby. Taką informację możesz usłyszeć zazwyczaj w formie ustnej od doradcy bankowego, który po pierwszym spotkaniu i zapoznaniu się z Twoją dokumentacją, może stwierdzić, że masz szansę na otrzymanie kredytu. Oczywiście taka decyzja nie jest wiążąca i może zmienić się po bardziej szczegółowej analizie Twojej sytuacji finansowe.
Kolejno mowa o decyzji warunkowej, która może być udzielona tymczasowo kredytobiorcy, kiedy nie spełnia wszystkich niezbędnych wymogów kredytowych. Jednak jego zadaniem jest dostarczenie jak największej liczby argumentów przemawiających na Twoją korzyść.
Natomiast decyzja ostateczna nie podlega już dyskusjom i pozwala uruchomić kredyt. Nawet jeśli otrzymasz negatywną decyzję ostateczną, możesz wciąż liczyć na swoje wymarzone mieszkanie. Szczególnie polecamy zaoszczędzić swój czas i pieniądze, korzystając z pomocy eksperta finansowego, który doskonale zna wymagania banków i łatwo możesz ocenić Twoje możliwości. Co więcej, nasi Eksperci Fin2 nie dopuszczą do sytuacji odmowy kredytu.
Jak można otrzymać pozytywną decyzję kredytową?
Kluczowym elementem jest zdolność kredytowa, która powinna być określona jako pozytywna. Jest to suma wszystkich czynników związanych z Twoją sytuacją materialną, wykonywanym zawodem, poprzednimi zobowiązaniami czy sytuacją rodzinną.
Nasi Eksperci Finansowi również pomogą Ci w zwiększeniu zdolności kredytowej, jeśli okazałoby się, że otrzymałeś wstępną decyzję negatywną w sprawie kredytu. Ważnym jest, aby spełnić konkretne oczekiwania danego banku, by finalnie przedstawić się jako wiarygodnego potencjalnego kredytobiorcę.
Jaki jest czas oczekiwania na decyzję kredytową i czy jest szansa, aby przyspieszyć ten proces?
Niestety nie ma ustawowego czasu oczekiwania na otrzymanie decyzji z banku, ponieważ każda analizowana sytuacja jest zupełnie inna. Bank szczegółowo weryfikuje możliwości kredytobiorcy, dlatego czas trwania uzależniony jest od stopnia skomplikowania danej sprawy.
Teoretycznie w większości przypadków mowa o 3-4 tygodni oczekiwania na decyzję, aczkolwiek zdarzają się również sytuacje, gdzie kredytobiorca poznaje wynik dużo wcześniej. Wiele zależy od terminowości przygotowania i złożenia dokumentów z Twojej strony, a także uzupełnienia ich w całości. Jeśli okaże się, że zapomniałeś dopełnić kilku formalności, oczywistym jest, że proces kredytowania również się wydłuży.
W przypadku kredytów hipotecznych decyzyjność trwa zdecydowanie dłużej, a warto pamiętać również o terminie ważności decyzji wstępnych. W momencie, gdy nie dopełnisz niezbędnych dokumentów w ciągu maksymalnie trzech miesięcy, niestety decyzja przestaje obowiązywać i cały proces należy zacząć od nowa.
Jak skutecznie przyspieszyć decyzję z banku? Najlepszym sposobem będzie skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, który po pierwsze, wesprze Cię w składaniu wniosku, skompletuje wszystkie potrzebne dokumenty i dostarczy je na czas. Po drugie, będzie w pełnej gotowości do przystąpienia do kolejnych kroków, byś nie musiał czekać w nieskończoność na swoje własne mieszkanie.