Nowy Rok zaczęliśmy dość dobrze, ponieważ sprawdziły się wcześniejsze przewidywania analityków finansowych. Rada Polityki Pieniężnej nie podniosła stóp procentowych w styczniu tego roku, a to oznacza już czwarty miesiąc „stabilizacji”. Co to może oznaczać i czego możemy spodziewać się w kolejnych miesiącach?
Rosnące stopy procentowe – podsumowanie 2022 roku
Poprzedni rok dla kredytobiorców okazał się kluczowy i nieprzewidywalny, ponieważ każdy miesiąc przynosił zupełnie nowe decyzje w sprawie rosnących stóp procentowych. Oczywiście wysokość rat kredytowych wynika nie tylko z rosnących stóp procentowych i innych wskaźników, ale również wpływa na obecna sytuacja gospodarcza w Polsce i na świecie.
Podniesienie stóp procentowych miało na celu również zmniejszenie efektów inflacji, która w grudniu 2022 roku wyniosła 16,6% (według badań przeprowadzonych przez GUS) – zatem zmniejszyła się zaledwie o 0,9% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Jednak nie można wciąż mówić o stabilizacji sytuacji gospodarczej, ponieważ poziom inflacji nadal wynosi więcej niż zakładano.
Lokaty bankowe i wysokość stóp procentowych
RPP w poprzednim roku podnosiła stopy procentowe i tym samym zachęcała banki komercyjne do zwiększania oprocentowania depozytów. Dopiero w drugiej połowie 2022 roku banki rzeczywiście zaczęły ogłaszać i promować lokaty bankowe z oprocentowaniem w wysokości 7-8%, a nawet do 10%.
To była szczególna okazja dla kredytobiorców, którzy mieli większe szanse na zwiększenie swoich oszczędności w banku – jednak nie trwało to długo. Dlaczego? Banki w tym czasie zgromadziły spore zasoby gotówki, więc mówiąc wprost, nie zależało im bardzo na zwiększaniu swoich środków, co zostało nazwane profesjonalnie nadpłynnością sektora bankowego. Można zatem potwierdzić, że cykl podwyżek został obecnie zakończony.
Co czeka kredytobiorców w 2023 roku?
Obecnie właściciele kredytów mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ spokojniej i łatwiej będzie im rozplanować swoje wydatki w najbliższym czasie. Będą mogli dokładniej rozplanować swój domowy budżet, by znaleźć środki zarówno na spłatę rat kredytu, jak i pozostałe zobowiązania czy przyjemności. Zasadnicze pytanie brzmi – jak długo to potrwa i czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie?
Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który co miesiąc raportuje o obecnej sytuacji kredytowej, stopy procentowe powinny zmniejszyć się o kilka punktów procentowych dopiero pod koniec 2023 r. Przewidywania w oparciu o analizy finansowe zakładają wysokość stóp procentowych na poziomie 6,25%. Z kolei w pierwszym kwartale 2024 roku powinna stopniowo zmniejszać się również inflacja, która podobnie wpływa na wysokość stóp procentowych.
Można śmiało stwierdzić, że ta zależność będzie głównym wyznacznikiem dla wielu kredytobiorców, ponieważ do momentu, gdy poziom inflacji będzie utrzymywał się powyżej 10%, nie będzie możliwości, aby stopy procentowe uległy zmniejszeniu.
Warto jednak zauważyć, że obecnie banki mają możliwość złagodzenia skutków inflacji poprzez obniżenie marży oprocentowania kredytów. Niektóre z nich rzeczywiście skorzystały z tej możliwości i oferują atrakcyjne kredyty gotówkowe lub hipoteczne. Nasi Eksperci Finansowi Fin2 z przyjemnością przygotują dla Ciebie porównanie aktualnych ofert bankowych, by ostatecznie pomóc Ci w wyborze najkorzystniejszej z nich.
Z pewnością nie można całkowicie zrezygnować ze swoich planów w związku z obecną sytuacją, ponieważ wciąż zdarzają się naprawdę tanie kredyty hipoteczne z adekwatnym oprocentowaniem. Wystarczy tylko dobrze poszukać i umówić się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem.