Chęć posiadania nowego samochodu może zetknąć się z pewnymi ograniczeniami w przypadku braku oszczędności na zakup auta za gotówkę. Na szczęście są też inne sposoby, dzięki którym zarówno osoby prywatne, jak i posiadające własną działalność, mogą sfinansować zakup lub wynajem nowego samochodu. Nasi Eksperci Fin2 doradzą – jak to zrobić?

1.      Wynajem długoterminowy samochodu

Zdecydowanie najczęściej wybieranym sposobem finansowania auta jest wynajem długoterminowy, który jest świetnym rozwiązaniem jednocześnie dla osób prowadzących działalność gospodarczą i osób prywatnych. To rozwiązanie daje szereg możliwości i stosunkowo niewiele ograniczeń dla obu stron – mowa m.in. o Car Fleet Management (CFM) lub leasing full service. Ta usługa zwalnia właściciela pojazdu (Wynajmującego) od niektórych obowiązków, jak na przykład: zakup ubezpieczenia, cykliczne przeglądy techniczne naprawy serwisowe.

Jedynie w przypadku firm pojawia się opcja dodatkowej usługi zarządzania flotą, co jest bardzo przydatne w biznesie opartym głównie na transporcie, przewozach itp. Wówczas można o wiele łatwiej uporządkować kwestie związane z samochodami służbowymi dla większej ilości pracowników.

Warunki wynajmu długoterminowego

Umowa podpisywana jest najczęściej na okres od 3 do 5 lat, gdzie wynajmowany samochód zazwyczaj jest nowy lub używany i pochodzi z wypożyczalni. Po upływie okresu wypożyczenia, można zwrócić auto wypożyczalni lub wykupić dla użytku własnego. Wszelkie procedury ograniczone są do minimum, dzięki czemu domknięcie formalności zajmuje niewiele czasu, a właściciel prędzej może cieszyć się już swoim nowo wynajętym samochodem.

Taki pakiet obejmuje zazwyczaj ubezpieczenie, komplet opon, systematyczne przeglądy i naprawy serwisowe, wymianę części i płynów eksploatacyjnych, samochód zastępczy w razie uszkodzenia i wiele innych.

Oczywiście jak każde rozwiązanie, posiada również swoje wady. Umowa wynajmu długoterminowego zawiera również limit kilometrów, którego przekroczenie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Trzeba też pamiętać, że miesięczne raty wynajmu dotyczą eksploatacji pojazdu, natomiast nie przybliżają Cię w żaden sposób do własności auta. Wykup zazwyczaj jest dość drogi, dlatego nie każdy może pozwolić sobie na taką decyzję.

2.      Leasing samochodowy

Następnym sposobem na sfinansowanie pojazdu prywatnego lub firmowego jest leasing, który możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • leasing operacyjny;
  • leasing finansowy.

Pierwszy z nich – leasing operacyjny polega na wynajęciu auta przez leasingodawcę, który to samodzielnie wpisuje pojazd do ewidencji środków trwałych i może prowadzić również odpisy amortyzacyjne. Natomiast leasingobiorca, który użytkuje pojazd, zalicza swoje raty i wpłatę własną do kosztów uzyskania przychodów, a po zakończeniu umowy może wykupić pojazd po ustalonej wcześniej cenie.

Sytuacja wygląda odwrotnie w przypadku leasingu finansowego, gdzie to pojazd jest środkiem trwałym leasingobiorcy i po zakończeniu umowy staje się własnością korzystającego wraz z płatnością ostatniej raty.

Powyższe warunki dotyczą w głównej mierze właścicieli firm, aczkolwiek powstał również dodatkowy produkt dla osób fizycznych – leasing konsumencki. Na jego zasadach osoby prywatne również mogą skorzystać z usługi leasingowej samochodu, gdzie przez cały okres trwania umowy właścicielem jest firma leasingowa, a leasingobiorca widnieje wyłącznie jako użytkownik. Ma natomiast możliwość wykupienia auta w niższej cenie.

Do najważniejszych zalet leasingu można zaliczyć:

  • brak wpływu na zdolność kredytową leasingobiorcy;
  • niższa kwota wykupu samochodu;
  • konkurencyjność pod kątem wysokości miesięcznych rat;
  • wsparcie leasingodawcy podczas procesu rejestracji pojazdu;
  • szybka realizacja formalności.

Trzeba jednak liczyć się z kilkoma utrudnieniami:

  • konieczne uiszczenie opłaty wstępnej;
  • dodatkowe koszty związane z ubezpieczeniem pojazdu;
  • właścicielem auta jest firma leasingowa;
  • limit kilometrów;
  • może zostać naliczona kwota depozytu gwarancyjnego.

3.      Kredyt samochodowy

Oto kolejne rozwiązanie, które szczególnie często wybierane jest przez osoby prywatne, które nie mogą pozwolić sobie na jednorazowy tak duży wydatek w postaci kupno nowego samochodu. W zamian mogą skorzystać z dedykowanego kredytu samochodowego.

Umożliwia to zakup auta na raty – zarówno nowego z salonu od dealera, jak i używanych pojazdów od handlarzy czy osób prywatnych. Jak w przypadku pozostałych kredytów, tutaj również trzeba wykazać odpowiednio wysoką zdolność kredytową, posiadać pozytywną historię BIK, a także zadbać o zabezpieczenie kredytu w formie cesji z polisy AC samochodu, zastawu rejestrowego, przewłaszczenia na ubezpieczenie lub depozytu karty pojazdu.

Wówczas samochód staje się przedmiotem finansowania, tj. zabezpieczeniem spłaty kredytu. Trzeba też pamiętać, że jak przy każdym kredycie istnieją również pewne ograniczenia. W sytuacji, gdy starasz się o kredyt samochodowy, niektóre banki mogą posiadać odrębne wymagania dotyczące wieku pojazdu używanego – nie może być przykładowo starszy niż 8-12 lat w momencie kupna albo nie więcej niż 20 lat w czasie spłaty zobowiązania.

4.      Kredyt gotówkowy na samochód

Ostatnią możliwością jest wzięcie po prostu kredytu gotówkowego, który możesz przeznaczyć na dowolny cel – w tym również zakup samochodu. Samo zaciągnięcie zobowiązania jest naprawdę prosto i zazwyczaj nie są wymagane dodatkowe formy weryfikacji. Oczywiście bank musi sprawdzić Twoją historię kredytową oraz zdolność do spłacania comiesięcznych rat, ale generalnie nie musisz nikomu tłumaczyć się z zakupu samochodu – czy jest nowy albo używany, w jakim jest wieku, skąd pochodzi.

Kredyt gotówkowy udzielany jest zwykle bez większych problemów, ale warto poradzić się najpierw Eksperta Finansowego Fin2, który sprawdzi dla Ciebie oferty kredytów gotówkowych na rynku i wybierze najkorzystniejsze dla Ciebie rozwiązanie, które będzie również odpowiadać Twoim możliwościom finansowym.