Słyszałeś już pewnie o Bezpiecznym Kredycie 2%, a najwyższy czas przybliżyć temat Konta Mieszkaniowego. Na czym konkretnie polega założenie konta i kto może skorzystać z takiej możliwości? Wszystkiego dowiesz się z naszego dzisiejszego wpisu – poznaj wszystkie zalety i ograniczenia Konta Mieszkaniowego.

Najważniejsze założenia programu Pierwsze Mieszkanie – Konto Mieszkaniowe

Zacznijmy od powstania pomysłu na Konto Mieszkaniowe, które jest jednym z podstawowych założeń programu rządowego Pierwsze Mieszkanie. Otóż celem tego projektu jest zwiększenie szans na zakup własnego mieszkania dla osób młodych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z oszczędzaniem i planują wziąć kredyt na pierwsze mieszkanie.

Na czym polega założenie Konta Mieszkaniowego? Obecnie tylko niektóre banki umożliwiają otwarcie konta oszczędnościowego z programu rządowego – o szczegóły możesz dopytać oczywiście naszych Ekspertów Fin2 podczas darmowego spotkania. Zakładając takie konto, musisz gromadzić na nim oszczędności minimum 3 lata, a maksymalnie do 10 lat. Warunkiem koniecznym jest uiszczanie regularnych wpłat na konto w wysokości od 500 do 2000 zł. Według założeń Pierwszego Mieszkania, trzeba dokonać 11 wpłat w ciągu roku, a zatem możliwa jest jednomiesięczna przerwa od płatności na konto oszczędnościowe.

Dodatkowo możesz uzyskać tzw. premię mieszkaniową od państwa – o ile spełnisz następujące warunki:

  • konto prowadzone w polskiej walucie;
  • minimalny okres wpłat na konto – 3 lata;
  • maksymalny okres wpłat na konto – 10 lat;
  • wysokość wpłat na konto – od 500 do 2000 zł;
  • prowadzenie regularnych wpłat na konto przez minimum 11 miesięcy w ciągu roku;
  • czas na wykorzystanie środków po maksymalnym okresie wpłat – 5 lat.

Premia mieszkaniowa – jak zostanie obliczona?

Premia mieszkaniowa zostaje przyznana z budżetu państwa osobom, które spełniają wszystkie powyższe warunki. Zgromadzone środki należy wykorzystać na zakup pierwszej nieruchomości lub jako częściowy wkład własny do kredytu hipotecznego – niekoniecznie musi być on powiązany z programem Pierwsze Mieszkanie. Masz dokładnie 5 lat na wykorzystanie uzbieranych środków, ponieważ w przeciwnym razie premia przepada. Jej wysokość natomiast będzie uzależniona od inflacji lub zmian cenowych liczonych od metra kwadratowego nieruchomości.

Co jednak w momencie, gdy wskaźnik wzrostu wartości nieruchomości będzie przewyższał wskaźnik inflacji? Wówczas kwota oszczędności powinna być waloryzowana o wskaźnik wartości nieruchomości, dzięki czemu premia będzie korzystniejsza dla beneficjenta.

Wypłata premii mieszkaniowej będzie odbywać się jednorazowo pod koniec okresu oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym – środki trafią na konto banku, w którym posiadasz konto oszczędnościowe, a następnie będą przyznawane Tobie. Warto również wspomnieć, że bank ma możliwość potrącenia 1% prowizji od premii mieszkaniowej, a oszczędności będą oprocentowane według taryfy banku – natomiast odsetki zostaną zwolnione z podatku Belki.

Zgromadzone oszczędności będzie można przeznaczyć na: zakup pierwszego mieszkania lub domu, budowę domu jednorodzinnego, sfinansowanie części kosztów inwestycji prowadzonej w ramach kooperatywy mieszkaniowej, wkład własny w spółdzielni mieszkaniowej czy nabycie prawa własności nieruchomości gruntowej.

Konto Mieszkaniowe – kto może założyć konto oszczędnościowe?

Głównym kryterium jest nieposiadanie własnego mieszkania czy innej nieruchomości – dopiero wtedy będziesz miał możliwość otworzenia Konta Mieszkaniowego. Program przewidziany jest dla osób w wieku 13-45 lat, które mają zamiar gromadzić środki na zakup pierwszego mieszkania.

Limity metrów kwadratowych dotyczą głównie rodzin z dziećmi, gdzie przy:

  • dwójce dzieci – mieszkanie może wynosić 50 m²;
  • trójce dzieci – mieszkanie 75 m²;
  • czwórce dzieci – mieszkanie 90 m²;
  • piątce dzieci i więcej – program nie zakłada żadnych limitów powierzchni.

Konto Mieszkaniowe można założyć również dziecku, jeśli zrobi to jego przedstawiciel ustawowy i w umowie znajdą się jego dane. Wówczas małoletni może dysponować środki jedynie za zgodą przedstawiciela.

Czy warto założyć Konto Mieszkaniowe z programu Pierwsze Mieszkanie?

Zdecydowanie warto rozważyć taką opcję, jeśli pragniesz w najbliższej przyszłości zakupić własne mieszkanie lub dom. To rozwiązanie w przeciwieństwie do Bezpiecznego Kredytu 2% będzie przynosiło zyski dopiero za pewien czas, a więc Konto Mieszkaniowe nie jest kierowane do osób, które w tym momencie potrzebują znaleźć i zakupić nieruchomość.

Gwarantuje również bezpieczeństwo i komfort podczas oszczędzania, gdzie premia wypłacana jest z budżetu państwa, a zysk z konta oszczędnościowego nie jest opodatkowany. W skali całego okresu oszczędzania można zyskać nawet do kilkunastu tysięcy złotych rocznie, w zależności od wysokości premii mieszkaniowej oraz Twoich miesięcznych wpłat na konto. Później można wykorzystać te środki na wkład własny lub całościowo na zakup nieruchomości z pomocą kredytu hipotecznego.