Jeśli kiedykolwiek sprzedawałeś lub kupowałeś nieruchomość, zapewne miałeś styczność również z kosztami notarialnymi. Ich wysokość uzależniona jest od wybranych czynności notariusza, a naszym zadaniem dzisiaj będzie podsumowanie i wyjaśnienie poszczególnych taks w roku 2022.

Co oznaczają koszty notarialne?

Decydując się na zakup mieszkania czy domu, człowiek zastanawia się i martwi kredytem hipotecznym. Należy jednak pamiętać, że miesięczna rata kredytu to nie wszystko. Do tego wszystkiego dochodzą również zwane potocznie koszty okołokredytowe. Co to oznacza?

Koszty notarialne inaczej określane mianem taksy notariusza są opłatami za udokumentowanie czynności prawnej. Ich wysokość uzależniona jest od rodzaju działania oraz wartości transakcji, aczkolwiek są one uregulowane identycznie w każdej kancelarii prawnej. Zazwyczaj nie są to wysokie opłaty, jednak niekiedy przy realizacji kredytu hipotecznego, konieczne jest złożenie większej ilości dokumentów, co w podsumowaniu stanowi już pewne obciążenie dla budżetu domowego.

Koszty notarialne w zależności od rodzaju nieruchomości

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej wysokości taksy notariusza związana jest również z rodzajem nieruchomości, którą planujemy zakupić. W przypadku zakupu mieszkania opłaty będą regulowane wysokością transakcji. Natomiast warto pamiętać o innych dodatkowych kosztach, które różnią się przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego.

W przypadku kupna mieszkania od dewelopera nie są naliczane żadne dodatkowe opłaty. Co innego dzieje się przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego, gdzie musisz pamiętać także o uregulowaniu podatku od czynności cywilno-prawnych – obecnie wynosi on około 2% wartości samego mieszkania. Kolejny koszt wiąże się z koniecznością wpisania do księgi wieczystej. Warto wszystkie te dodatkowe opłaty przewidzieć, rozmawiając z naszym Ekspertem kredytowym Fin2, który już na pierwszej rozmowie przedstawi Ci proces uzyskania kredytu hipotecznego wraz z kosztami – krok po kroku.

Innym przykładem pobierania taksy jest zakup działki, gdzie opłata u notariusza będzie zależała głównie od jej późniejszego przeznaczenia. W przypadku ziemi budowlanej z przyłączami mediowymi lub z domem mieszkalnym, koszty te będą z pewnością o połowę mniejsze.

Ostatni rodzaj kosztów notarialnych będzie dotyczył zakupu domu, o którym marzy tak wielu naszych Klientów. Osoba kupująca dom musi opłacić przykładowo taksę zależną od wartości domu, gdzie nie ma znaczenia, czy działka na której stoi dom, została przepisana w spadku.

Stawki notariuszy w 2022 roku

Pewne koszty u notariusza są ogólnie przyjęte i stałe w danym czasie, dlatego poniżej rozpisaliśmy po krótce najważniejsze z nich:

  • 30 zł za udzielenie pełnomocnictwa notarialnego w przypadku dokonania jednej czynności;
  • 100 zł za pełnomocnictwo notarialne w przypadku dokonania więcej niż jednej czynności;
  • 50 zł za oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku;
  • 50 zł za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego testament;
  • 80 zł za dokumentację zrzeczenia się własności nieruchomości lub do użytkowania wieczystego;
  • 150 zł jako wynagrodzenie notariusza za dokumentację testamentu zawierającego zapis o poleceniu bądź pozbawieniu uprawionego spadku do zachowku;
  • 400 zł jako prowizja notariusza za dokumentację małżeńskiej umowy majątkowej;
  • 600 zł za umowę zbycia nieruchomości w przypadku, gdy następuje wypłata świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników bądź renty strukturalnej współfinansowanej ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej.

Z kolei koszty notarialne związane z zakupem mieszkania lub domu będą uwarunkowane wartością przyznaną nieruchomości. Ich wysokość jest wówczas wyznaczana według ogólnie przyjętych progów. Podobnie dzieje się, gdy zostanie przepisana darowizna, a koszty notarialnie niczym się nie różnią. Jedynie trzeba uwzględnić opłacenie podatku od darowizny.

Pozostałe usługi notarialne, z których możesz skorzystać

Oprócz wcześniej wymienionych rodzajów dokumentów, które możesz otrzymać od notariusza, zajmuje się on także innymi rzeczami. Mogą one okazać się równie ważne w przypadku weryfikacji i poświadczenia podpisu na akcie notarialnym, spisania umowy sprzedaży nie tylko nieruchomości, ale również samochodu czy innych rzeczy materialnych.

Nasi Eksperci Finansowi Fin2 współpracują od lat ze sprawdzonymi kancelariami prawnymi w okolicach Jeleniej Góry, Wrocławia, Wałbrzycha, Opola czy Lublina. Za naszym pośrednictwem jesteśmy w stanie zorganizować dla Ciebie wszystkie niezbędne dokumenty, które będą przygotowane na czas. Z nami o nic nie musisz się martwić!