Ubiegając się o kredyt hipoteczny czy gotówkowy, musisz liczyć się z dokładną weryfikacją banku pod kątem Twojej zdolności kredytowej. Do najważniejszych czynników zalicza się również forma zatrudnienia, staż pracy i sytuacja finansowa kredytobiorcy. Czy w takim razie pracownik zatrudniony na umowę tymczasową może liczyć na pozytywną decyzję kredytową? Sprawdź, co na ten temat mówią nasi Eksperci Finansowi Fin2.
Czy bank udzieli kredytu pracownikowi tymczasowemu?
W Polsce dużą część pracowników stanowią osoby zatrudnione na umowę tymczasową, które również składają wnioski o kredyt gotówkowy czy hipoteczny. Pytanie, jakiej decyzji mogą się spodziewać ze strony banku?
Zanim jednak przejdziemy do szczegółów związanych z udzielaniem kredytów, warto zaznaczyć – kim tak naprawdę jest pracownik tymczasowy? Jest to osoba zatrudniona przez agencję pośredniczącą między pracownikiem, a pracodawcą właściwym. Umowę zawiera pracownik z agencją tymczasową, która świadczy usługi pracy dla firmy właściwej – więcej szczegółów możesz znaleźć także w Ustawie z dnia 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
Generalnie banki wybierają kredytobiorców, którzy posiadają stałą pracę na określony czas ze stabilnymi dochodami, ponieważ stanowią oni mniejsze ryzyko pod względem udzielanego kredytu. Oczywiście osoby zatrudnione na umowę tymczasową, mają szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego czy gotówkowego, ale nie we wszystkich bankach.
W momencie, gdy bank otrzymuje od Ciebie wniosek kredytowy, Twoim pracodawcą jest tak naprawdę agencja pracy tymczasowej, a więc analitycy nie są w stanie określić, czy uda Ci się zachować ciągłość pracy. Nie można od razu przekreślać takiego wniosku, ponieważ na decyzję ostateczną wpływ ma wiele czynników. Każdy bank posiada zupełnie inną politykę przyznawania kredytów, dlatego warto próbować. Niekiedy może od Ciebie wymagać złożenia dodatkowych wniosków lub zabezpieczenia od utraty pracy.
Warunki otrzymania kredytu dla pracownika tymczasowego
Dużym atutem dla pracownika tymczasowego będzie wysokie wynagrodzenie, które częściowo odciąża ryzyko banku i zwiększa szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Warto najpierw zastanowić się i przeliczyć – na jaki kredyt będzie stać pracownika tymczasowego?
W tym może pomóc nasz Ekspert Kredytowy Fin2, który dokładnie wypyta Cię o najważniejsze aspekty, a następnie porówna Twoje potrzeby i możliwości z ofertami banków, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć ofertę kredytu hipotecznego lub gotówkowego idealnie dopasowaną do Ciebie.
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, może okazać się, że bank będzie żądał od Ciebie dodatkowego zabezpieczenia, np. w formie poręczenia finansowego albo zaświadczenia o posiadaniu oszczędności na koncie bankowym. Jeśli tylko posiadasz odłożone dodatkowe środki lub masz możliwość zagwarantowania zabezpieczenia finansowego, możesz również liczyć na zwiększenie swoich szans na kredyt.
Oprócz powyższych warunków, konieczne będzie złożenie takich dokumentów jak:
- zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów;
- deklaracja od pracodawcy o formie i czasie zatrudnienia;
- deklaracja PIT z zeszłego roku rozliczeniowego;
- pozostałe dokumenty świadczące o innych źródłach dochodów, o ile takie posiadasz.
Umowa o pracę tymczasową i inne rozwiązania na kredyt
Starając się o kredyt hipoteczny, możesz również pomyśleć o skorzystanie z aktualnych programów wsparcia rządowego. Doskonałym przykładem jest Mieszkanie bez wkładu własnego lub Bezpieczny kredyt 2%, o których już pisaliśmy wcześniej. Możesz dowiedzieć się więcej na temat programów, warunków i możliwości na naszym blogu.
W przypadku kredytów gotówkowych proces ten powinien pójść szybciej i sprawniej. Jeśli posiadasz zatrudnienie tymczasowe na określony czas i odpowiednie zaświadczenia od pracodawcy, możesz prędzej spodziewać się pozytywnej decyzji ze strony banku. Bank może zaproponować odpowiednio wysoką kwotę kredytu gotówkowego, aby dopasować się do Twoich możliwości.
Oprócz rozwiązań w postaci kredytu, możesz sprawdzić również oferty pożyczek pozabankowych, lecz radzimy odpowiednio zapoznać się z ich warunkami udzielania środków. Dobrze jest sprawdzić oprocentowanie, okres udzielenia pożyczki i pozostałych szczegółów, które mogą okazać się bardzo istotne podczas spłacania miesięcznych rat.