Wraz z nadejściem zmian prawnych programu Polskiego Ładu, pojawi się również spore ułatwienie dla zainteresowanych kupnem mieszkania. Wszystko za sprawą możliwości wzięcia kredytu hipotecznego bez wkładu własnego – jak to możliwe? Dowiedz się więcej o nowych warunkach kredytowych, bonach mieszkaniowych  i spłatach rodzinnych – w artykule znajdziesz skrót najważniejszych informacji.

Mieszkanie bez wkładu własnego – zmiany, o których musisz wiedzieć

Zaproponowane reformy obejmują również pomoc dla osób, które marzą o pierwszym własnym mieszkaniu lub domu, ale niestety nie posiadają wystarczających środków, by móc je zakupić. Sejm i Senat przyjęli już ustawę o kredycie hipotecznym bez wkładu własnego, dzięki czemu szacuje się, że około 80 tysięcy osób rocznie będzie mogło skorzystać z nowego rozwiązania.[1]

Projekt ten wejdzie w życie od początku 2022 roku, a rozpatrywanie wniosków przewidziane jest do końca 2030 roku. Zanim zaczniesz planować zakup własnego mieszkania, sprawdź jakie warunki powinieneś spełniać, aby móc skorzystać z programu Polskiego Ładu.

Po pierwsze, możliwość wzięcia kredytu bez wkładu własnego mają wyłącznie: małżeństwa, osoby samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko lub osoby niepełnosprawne. Kolejnym kryterium jest również wiek, gdzie jeden z małżonków, osoba wychowująca samotnie lub niepełnosprawna nie może przekroczyć 40. roku życia. Oczywiście niezmienna pozostaje kwestia zdolności kredytowej, którą musisz posiadać ubiegając się o dofinansowanie nieruchomości.

Różnica jednak polega na gwarancji ze strony państwa odnośnie spłaty do 20% kwoty kredytu przez co najmniej 15 lat – z zastrzeżeniem, że kwota ta nie będzie większa niż 100 tysięcy złotych. W rezultacie możesz zaciągnąć kredyt bez środków własnych, ale musisz jednocześnie liczyć się z koniecznością spłacenia tej dodatkowej kwoty od państwa.

To jeszcze nie wszystkie warunki, które musisz mieć na względzie podczas realizacji wniosku:

  • kredyt udzielany jest wyłącznie w złotówkach i może dotyczyć nieruchomości na terenie Polski;
  • ofertę będą posiadać jedynie banki współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego;
  • finasowanie będzie udzielone wyłącznie na zakup mieszkania lub domu, działki pod cele budowlane, budowę domu jednorodzinnego lub wkład budowlany;
  • osoby zainteresowane programem, nie mogą posiadać już domu lub mieszkania ani spółdzielczego prawa do mieszkania albo domu.

Ważną informacją jest również limit cenowy podczas szukania nieruchomości pod kredyt bez wkładu własnego. Decyzja kredytowa będzie uzależniona przede wszystkim od wyceny nieruchomości za 1 metr kwadratowy, aby uniknąć kupowania ekskluzywnych i drogich mieszkań z pomocą państwowych funduszy. Limit ten będzie określony na podstawie:

  • województwa i miasta, w którym będzie kupowana nieruchomość;
  • różnic w kosztach budowy mieszkań i domów;
  • rynku pierwotnego lub wtórnego.

Dobra wiadomość dotyczy też powiększających się rodzin, które będą mogły liczyć na spłacenie części kredytu. Kiedy to może nastąpić?

Tak zwana spłata rodzinna będzie dotyczyć osób, które otrzymały gwarancję bankową na nabycie praw własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego albo budowę domu. W sytuacji, gdy w trakcie spłacania kredytu, w rodzinie pojawi się drugie lub kolejne dziecko, Bank Gospodarstwa Krajowego zobowiązuje się spłacić 20 tysięcy kredytu w przypadku drugiego dziecka oraz 60 tysięcy – jeśli pojawi się trzeci i kolejny potomek.

Bon mieszkaniowy – co oznacza dla kredytobiorcy?

Oto kolejna propozycja wsparcia dla osób bez własnych oszczędności, które planują zakupić własną nieruchomość. Projekt bonów mieszkaniowych nie został jeszcze ostatecznie zatwierdzony, a na razie trwają gorące dyskusje na temat ich weryfikacji i zasad przyznawania.

Na ten moment program zakłada dwa warianty bonów mieszkaniowych:

  • społeczny – przyznawany rodzinom z dziećmi lub osobom bezdzietnym, które nie posiadają własnego mieszkania – warunkiem jest odpowiednie maksimum dochodowe oraz brak posiadania jakichkolwiek nieruchomości lub praw spółdzielczych do nich;
  • rodzinny – przyznawany rodzinom z co najmniej trójką dzieci lub osobom niepełnosprawnym – w tym przypadku ubiegać się o dofinansowanie mogą zarówno osoby bez własnego mieszkania, jak rodziny czy osoby posiadające nieruchomość – wówczas kwota dofinansowania będzie stosunkowo mniejsza.

Bony mieszkaniowe będą przydzielane bezpośrednio z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a następnie przekazywane odpowiednio na rachunek bankowy TBS, spółdzielni, dewelopera czy osoby prywatnej. Warto wspomnieć również, że bony społeczne mogą być realizowane jedynie na udział w TBS lub SIM oraz wkład mieszkaniowy w spółdzielni. Natomiast bon rodzinny będzie także przeznaczony na zakup nieruchomości oraz budowę domu jednorodzinnego.

Wszelkie zasady przyznawania zarówno kredytów bez wkładu własnego, jak i bonów mieszkaniowych, mogą się jeszcze zmienić, dlatego będziemy śledzić na bieżąco aktualności z nimi związane. Zachęcamy do umówienia się na bezpłatne spotkanie z naszymi Ekspertami Finansowymi Fin2, którzy wprowadzą Cię w temat kredytów hipotecznych, a także przedstawią najkorzystniejsze dla Ciebie rozwiązania.

 

 

 

[1] Na podstawie artykułu: https://regiodom.pl/kredyt-hipoteczny-bez-wkladu-wlasnego-juz-od-2022-r-senat-przyjal-ustawe-oto-zasady-zakupu-mieszkania-bez-wkladu-wlasnego/ar/c9-15643990