Masz już w głowie plan na własne cztery kąty, a nawet znalazłeś już mieszkanie z balkonem w wymarzonej dzielnicy? Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie koszt zakupu nieruchomości, który bardzo często motywuje nas do wzięcia kredytu hipotecznego. Teoretycznie jest on dla każdego, ale w praktyce nie każdy może liczyć na takie samo wsparcie finansowe, zwłaszcza gdy jego dochody nie należą do ponadprzeciętnie wysokich. Co zrobić w takiej sytuacji i do kogo się zwrócić? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Zdolność kredytowa a niskie wynagrodzenie
Jednym z podstawowych kryteriów przyznawania kredytów hipotecznych jest przeanalizowanie sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy. Chodzi o sprawdzenie:
- ile zarabia;
- na podstawie jakiej umowy jest zatrudniony i na jaki okres czasu;
- jakie są jego inne stałe miesięczne wydatki;
- ile osób znajduje się w jego gospodarstwie domowym;
Analitycy bankowi posiadają całą serię dodatkowych pytań, na które muszą znaleźć odpowiedzi, by uznać, że dana osoby może zaciągnąć kredyt w określonej wysokości, a tym samym będzie w stanie spłacić go w odpowiedniej ilości rat w wyznaczonym terminie. Nawet zarabiając uczciwie, ale w niedużych kwotach, możesz spotkać się z odmową udzielenia kredytu hipotecznego w wyższej kwocie, ponieważ dla banku będzie pewnego rodzaju ryzykiem.
Można skorzystać z licznych kalkulatorów zdolności kredytowej, których znajdziesz całą masę w internecie, aczkolwiek żadnej z nich nie da Ci 100% gwarancji, że faktycznie otrzymasz ten kredyt. Jest tylko jedno słuszne rozwiązanie – bezpłatna konsultacja z Ekspertem Finansowym Fin2. Dlaczego? Na spotkaniu dowiesz się jakie są Twoje możliwości i w jaki sposób skutecznie zwiększyć swoją zdolność kredytową – bez konieczności zmiany pracy czy prośby o podwyżkę.
Niewielkie dochody i sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej
Tak jak wspomnieliśmy, wcale nie musisz martwić się trudną rozmową o podwyżkę ze swoim pracodawcą – aczkolwiek jeśli uważasz, że Ci się należy – spróbuj! Przedstawimy Wam kilka sprawdzonych sposobów na zwiększenie swoich szans kredytowych.
Zwiększenie okresu kredytowania. Wydłużenie okresu spłaty kredytu zawsze działa na korzyść Twojej zdolności kredytowej.
Zadbaj o wkład własny. Jeśli odpowiednio przygotowałeś swoje oszczędności, możesz zwiększyć swój proponowany wkład własny, dzięki czemu dla banku staniesz się bardziej wiarygodny, a nawet zyskasz większe szanse na lepszą ofertę kredytowania.
Oferta z kilku banków. Nie zamykaj się wyłącznie na swój bank, w którym posiadasz przykładowo konto osobiste czy firmowe. Czasami warto zorientować się, jakie warunki możesz otrzymać w innym banku, który dla nowych klientów oferuje znacznie lepsze kredyty. Tutaj możesz spokojnie zaufać naszym Ekspertom Finansowym Fin2, którzy doskonale znają się na aktualnych propozycjach banków.
Lepsze raty równe. Może niekoniecznie z Twojego punktu widzenia, ale na pewno z perspektywy banku, dla którego lepszym rozwiązaniem jest stała comiesięczna opłata od klienta.
Sprawdź dokładnie prawo własności nieruchomości. Według wielu banków jest to korzystniejsze prawo od wynikającego ze spółdzielczego prawa do lokalu.
To dosłownie kilka wskazówek, dzięki którym jesteś w stanie zwiększyć swoją zdolność kredytową w oczach instytucji. Skorzystanie z porady Eksperta Finansowego Fin2 to nie tylko pomoc w określeniu Twoich szans na kredyt, ale również znalezienie najtańszej oferty kredytu hipotecznego. Wszystkim możemy się zająć, w tym również wypełnianiem formalności, które bardzo często zniechęcają osoby starające się kredyt. Najlepiej jeśli sprawdzisz i przekonasz się sam!