Aktualnie wzrost stóp procentowych wywołał niepokój u wszystkich właścicieli kredytów, a zwłaszcza u osób, które posiadają więcej niż jedno zobowiązanie. Ostatecznie wiąże się to ze znaczną podwyżką miesięcznych rat, gdzie dochody pozostają na tym samym poziomie. Zadłużenia u kredytobiorców pojawiają się coraz częściej, dlatego jednym z proponowanych przez nas rozwiązań jest kredyt konsolidacyjny.

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Dla szybkiego przypomnienia, konsolidacja polega na połączeniu kilku kredytów w jeden. Zatem nie będziesz spłacał już wielu kredytów z różnymi ratami co miesiąc, a tylko jeden wspólny, który będzie obejmował wszystkie te zobowiązania finansowe.

Zazwyczaj połączenie kilku kredytów skutkuje niższą ratą do spłacenia, aczkolwiek wydłuża się okres całkowity spłaty kredytu i niekiedy wzrastają również odsetki. W rezultacie jednak masz na głowie tylko jedno zobowiązanie w miesiącu, nie musisz pilnować terminów wszystkich rozliczeń ani martwić się o swoje oszczędności.

Kredyt konsolidacyjny pozwala zaoszczędzić większą sumę pieniędzy, ponieważ w skali miesiąca nie wydajesz przykładowo kilkunastu tysięcy złotych na spłatę długów, a połowę mniej. Podliczając wszystkie koszty kredytowe i porównując comiesięczne wydatki na gospodarstwo domowe, z pewnością rozwiązanie w postaci konsolidacji kredytu, okaże się dla Ciebie korzystniejsze.

Jeśli jesteś w podobnej sytuacji i szukasz pomocy w celu połączenia swoich dotychczasowych zobowiązań finansowych, możesz spokojnie umówić się na bezpłatne spotkanie z naszymi Ekspertami Finansowymi Fin2. Przeanalizujemy Twoją sytuację finansową i obliczymy przybliżoną ratę kredytu konsolidacyjnego – sprawdź ile możesz zaoszczędzić w swoim przypadku!

Konsolidacja dla zadłużonych – co musisz wiedzieć wcześniej?

Zanim zdecydujesz się na taką formę spłacania długów, powinieneś dokładnie zapoznać się ze wszystkimi wadami i zaletami konsolidacji kredytu, a także poznać podstawowe warunki, które należy spełniać.

Czy mogę dostać kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej?

W tym wypadku określenie zdolności kredytowej jest kluczowe – bank udzieli kredytu konsolidacyjnego wyłącznie osobom z wysoką zdolnością kredytową. W przeciwnym razie nie możesz liczyć na rozwiązanie w postaci konsolidacji, ponieważ instytucja bankowa musi mieć pewność, że będziesz w stanie spłacić wszystkie swoje zobowiązania połączone w jedno w określonym czasie.

Czy otrzymam kredyt konsolidacyjny bez weryfikacji BIK-u?

Tutaj należy się na chwilę zatrzymać i wyjaśnić kilka kwestii. Po pierwsze, BIK jest to baza danych dotycząca historii kredytobiorców. Zatem może z niej skorzystać zarówno bank, firma pożyczkowa, jak i osoba prywatna, aby sprawdzić poprzednie zobowiązania finansowe konkretnej osoby.

Po drugie, weryfikacja BIK nie jest obowiązkowa. Oczywiście instytucja może tego wymagać podczas sprawdzania Twojej zdolności kredytowej i możliwości finansowych, ale nie istnieje taki wymóg prawny.

Czy udzielą mi kredytu konsolidacyjnego bez zgody małżonka?

Tak, tylko w dwóch przypadkach: po okazaniu rozdzielności majątkowej lub przy niskich kwotach zadłużenia. W innym wypadku konieczna będzie zgoda współmałżonka podczas zaciągania kredytu konsolidacyjnego, ze względu na wspólnotę majątkową.

Czy posiadanie komornika całkowicie wyklucza uzyskanie kredytu konsolidacyjnego?

Niestety tak, ponieważ obecność komornika zdarza się wyłącznie w przypadkach, gdy sytuacja finansowa określana jest jako krytyczna. Wówczas bank nie może traktować poważnie kandydata do konsolidacji kredytu, jeśli nie posiada zdolności kredytowej, ma niekorzystną historię BIK i ewidentnie nie radzi sobie ze spłatą zobowiązań.

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych – wnioski

Jak widać to rozwiązanie posiada zarówno swoje zalety, jak i wady, które uniemożliwiają otrzymanie konsolidacji. Zanim rozplanujesz jak wydać swoje oszczędności, najpierw skontaktuj się z naszymi Ekspertami Finansowymi i ustal termin spotkania, aby określić Twoje szanse na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego.

Do najważniejszych korzyści związanych z konsolidacją kredytu można zaliczyć przede wszystkim zmniejszenie miesięcznych wydatków kredytowych, a co za tym idzie możesz łatwiej i szybciej powiększyć swoje oszczędności. Poza tym obowiązuje Cię tylko jedna (i to niższa!) rata miesięcznie, więc zapominasz o całej masie innych kredytów, pożyczek czy zobowiązań w SKOK-ach, które obejmowały różne terminy spłaty.

Ponadto możesz zwrócić się do jednego banku z prośbą o udzielenie wakacji kredytowych, które również są dobrym pomysłem w przypadku chwilowego pogorszenia się sytuacji finansowej. Kredyt konsolidacyjny zazwyczaj obejmuje większą liczbę rat, co pozwala wygodnie rozłożyć je w czasie, a także umożliwia bezproblemową szybszą spłatę.

Trzeba jedna spojrzeć też na kredyt konsolidacyjny z przymrużeniem oka, gdy:

  • nie jesteś zainteresowany wydłużonym okresem kredytowania oraz zwiększenie całkowitego kosztu kredytu;
  • oferta konsolidacji kredytów w bankach jest dość ograniczona, ponieważ nie wszystkie zgadzają się połączyć zobowiązania od instytucji pozabankowych;
  • nie posiadasz wysokiej zdolności kredytowej, a bank wymaga od Ciebie wówczas dodatkowego zabezpieczenia, np. nieruchomości;
  • planujesz zaciągnąć kolejne zobowiązania, które nadal będą nadwyrężać Twój domowy budżet.