Idealnym rozwiązaniem na zmniejszenie swoich miesięcznych zobowiązań i skrócenie listy zaplanowanych rat jest połączenie wszystkich kredytów w jeden ogólny. Mowa oczywiście o konsolidacji kredytów, która stanowi dla wielu kredytobiorców najkorzystniejsze posunięcie. Jednak powstaje pytanie – w jaki sposób dokonać konsolidacji oraz jakie dokumenty będą niezbędne do jej oficjalnego przeprowadzenia?

Na czym polega konsolidacja kredytów?

Opowiadając o formalnościach związanych z kredytem konsolidacyjnym, warto byłoby na wstępie jeszcze krótko wyjaśnić na czym polega sama konsolidacja. Jest to proces połączenia kilku zobowiązań różnego rodzaju w jedno ogólne. Mowa tutaj zarówno o zobowiązaniach gotówkowych, hipotecznych, jak i pożyczkach pozabankowych.

Pewnie część z Was posiada więcej niż jeden kredyt, który spłaca co miesiąc. Problem zaczyna robić się w momencie, gdy musisz pamiętać o kilku ratach w różnych terminach i innych kwotach. Czasami ciężko to wszystko rozplanować i tym bardziej ogarnąć finansowo.

Wówczas dobrym pomysłem może okazać się wzięcie kredytu konsolidacyjnego, który umożliwi Ci spłatę wszystkich dotychczasowych zobowiązań. Jesteś w podobnej sytuacji i nie wiesz co robić? Umów się na bezpłatne spotkanie z naszym Ekspertem Fin2 i przekonaj się, czy konsolidacja kredytów będzie w Twoim wypadku korzystna.

Dlaczego kredytobiorcy często decydują się na konsolidację kredytów? Przede wszystkim chodzi o warunki kredytowe, które mogą okazać się bardziej korzystne w przypadku jednego większego zobowiązania niż kilku mniejszych. Te oszczędności zwykle wynikają z atrakcyjnych ofert banków, które oferują kredyty konsolidacyjne z dłuższym okresem kredytowania, co jednocześnie wpływa na zmniejszenie się wysokości miesięcznych rat kredytu.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Jak w przypadku wszystkich innych zobowiązań, należy przede wszystkim udowodnić swoją zdolność kredytową. Bank musi mieć pewność, że zaciągając jeden ogólny kredyt konsolidacyjny, będziesz w stanie opłacić nim wszystkie dotychczasowe zobowiązania.

Istotnym czynnikiem będzie w tym wypadku historia kredytowa BIK, gdzie można bardzo łatwo sprawdzić status Twoich poprzednich i aktualnych kredytów. Wszelkie opóźnienia będą widoczne w systemie, a to z kolei będzie wpływało na Twoją niekorzyść. Zatem o wiele lepiej jest zdecydować się wcześniej na konsolidację kredytu, póki Twoje bieżące zobowiązania są spłacane w terminie.

W przeciwnym razie Twoje szanse na konsolidację kredytu maleją, a Ty możesz pożegnać się z ewentualnymi oszczędnościami w przypadku połączenia kilku droższych kredytów w jeden znacznie tańszy.

Jakie dokumenty należy przygotować przy konsolidacji kredytów?

Zanim otrzymasz pozytywną decyzję ze strony banku, musisz najpierw dokładnie sprawdzić jakich formalności należy dopełnić, by móc skonsolidować swoje dotychczasowe zobowiązania. Przede wszystkim będziesz potrzebował dokumentu potwierdzającego Twoją tożsamość, co jest warunkiem koniecznym w przypadku udzielania jakiegokolwiek kredytu.

Następnie trzeba będzie oszacować Twoją zdolność kredytową, co konkretnie określa już bank w swoich wymaganiach. Istotne mogą okazać się przykładowo:

  • umowa o rozdzielności majątkowej;
  • wyrok sądu odnośnie rozwodu czy separacji z partnerem lub partnerką;
  • pełnomocnictwo do reprezentowania klienta w banku;

Natomiast przechodząc do kolejnego etapu weryfikacji pod kątem konsolidacji kredytu, bank musi dowiedzieć się więcej Twoich aktualnych umowach kredytowych, harmonogramach spłaty rat, potwierdzeniach comiesięcznych przelewów oraz tzw. opinia bankowa, która może poświadczyć także o Twojej zdolności kredytowej.

Również ważnym aspektem z punku widzenia banku jest zabezpieczenie kredytu, które może przejawiać się przykładowo w formie hipoteki. Należy dostarczyć wśród dokumentów operat szacunkowy, odpis z księgi wieczystej nieruchomości oraz akt własności lub darowizny. Dodatkowo można przedstawić cesję praw z polisy na nieruchomości oraz polisy na życie, które będą stanowić o mniejszym ryzyku poniesionym przez bank.

Pamiętaj, aby dostarczyć wszystkie dokumenty wymienione przez bank w odpowiednim terminie – w przeciwnym razie możesz nie otrzymać pozytywnej decyzji w sprawie konsolidacji kredytów. Nasi Eksperci Fin2 z przyjemnością pomogą Ci przeprawić się przez wszystkie formalności związane z kredytem konsolidacyjnym.