Szykujesz się do zakupu nowego samochodu, więc wybór wydawałby się oczywisty – kredyt samochodowy. Jest to zobowiązanie udzielane przez banki w konkretnym celu i posiadają konkretne wymagania do spełnienia. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku zaciągnięcia kredytu gotówkowego, który daje kredytobiorcy więcej swobody. Sprawdź, co powinno okazać się lepszym rozwiązaniem w Twoim przypadku.
Kredyt samochodowy – co powinieneś wiedzieć?
Można śmiało powiedzieć, że pierwszym wyborem w wielu wypadkach jest właśnie kredyt samochodowy, który udzielany jest na zakup zarówno nowego, jak i używanego auta. Poza samochodami, może dotyczyć również innych pojazdów w tym m.in. motocykli, quadów, traktorów czy przyczep. W przypadku wszystkich pojazdów używanych, podczas udzielania kredytu sprawdzany będzie maksymalny wiek, którego nie można przekroczyć, starając się o dofinansowanie.
Wyróżniamy trzy rodzaje kredytów samochodowych:
- standardowy – polega na spłacaniu miesięcznych rat kapitałowo-odsetkowych stałych lub malejących przez określony czas umowy;
- jednoratalny – wkład własny jest obowiązkowy, a pozostała część kwoty jest kredytowana przez bank i spłacana w trybie jednorazowym;
- balonowy – najpierw spłacane są niższe raty kredytowe obejmujące około 80% wartości pojazdu, a na koniec spłacana jest jednorazowo pozostała część wartości auta.
Pod kątem finansowym, często również kredyt samochodowy okazuje się tańszy, ponieważ posiada stosunkowo mniejsze oprocentowanie niż kredyt gotówkowy. W zamian jednak konieczne jest wykupienie ubezpieczenia w postaci cesji polisy AC lub zastawu pojazdu, dzięki czemu bank może zabezpieczyć się w wypadku braku spłaty kredytu.
Kredyt samochodowy mimo dużej ilości formalności do zorganizowania, jest łatwo dostępny, ponieważ wiele marek samochodowych posiada korzystne oferty w konkretnych bankach, gdzie okres kredytowania może zostać wydłużony według zapotrzebowania i wysokości raty kredytu.
Kredyt gotówkowy i najważniejsze warunki
Zupełnie inaczej wygląda udzielanie kredytu gotówkowego, który może zostać przyznany na dowolny cel. Zatem kupienie nowego lub używanego samochodu nie będzie stanowiło żadnego problemu, podobnie jak zakup opon, remont mieszkania czy wykupienie egzotycznych wakacji. Bank nie musi ani nawet nie chce wiedzieć na co przeznaczysz otrzymane środki.
Zdecydowanie wybór kredytu gotówkowego będzie najszybszym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na czasie i potrzebujesz prędko zakupić nowy lub używany samochód. Wszystko dzięki minimalnej ilości dokumentów i formalności do spełnienia, których jest o wiele więcej w przypadku kredytu samochodowego.
W kwestii kosztów kredytu gotówkowego trzeba wspomnieć o kilku rzeczach. Przede wszystkim wysokość kredytu jest zazwyczaj niższa, a posiada wyższe oprocentowanie. Jednak nie mamy tutaj do czynienia z dodatkowym ubezpieczeniem kredytu. Wynika to głównie z wyższego oprocentowania, które poniekąd stanowi zabezpieczenie banku. Równie istotny jest fakt, że nie zawsze będzie od Ciebie wymagany wkład własny, co stanowi kolejną zaletę kredytu gotówkowego.
Jak wybrać tani kredyt na samochód?
Podjęcie ostatecznej decyzji powinno będzie na pewno uzależnione od kilku istotnych czynników. Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad kwotą kredytu, której potrzebujesz do zakupu wymarzonego samochodu. Warto sprawdzić zarówno oferty kredytów hipotecznych, jak i kredytów gotówkowych, biorąc pod uwagę wiek samochodu, Twoje możliwości kredytowe oraz ewentualny wkład własny.
Lepiej nie tracić czasu na samodzielne poszukiwania, ponieważ ofert jest naprawdę mnóstwo, zwłaszcza online. Zachęcamy do umówienia się na bezpłatne spotkanie z Ekspertem Finansowym Fin2, gdzie możemy przygotować dla Ciebie symulacje kosztów kredytu gotówkowego lub samochodowego. Pomożemy Ci znaleźć najtańszą ofertę kredytu na samochód, by możliwie ograniczyć dodatkowe koszty i jednocześnie pozwolić na szybkie rozwiązanie problemu.