Zakup pierwszego własnego mieszkania dla młodych osób w zasadzie graniczy z cudem, ze względu na wysokie wymagania banków, wysokość wkładu własnego oraz aktualne ceny nieruchomości. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem obecnie jest skorzystanie z programów rządowych, które wspierają nie tylko młode małżeństwa, ale również singli, którzy marzą o własnych czterech kątach. Sprawdź, jakie obecnie bank może zapewnić możliwości finansowe.

Zdolność kredytowa młodych osób – jak bank ocenia?

Najczęstszą przeszkodą dla młodych osób w uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej jest posiadanie zdolności kredytowej. Bank podczas swojej oceny bierze pod uwagę wiele czynników, w tym m.in. wysokość zarobków czy formę zatrudnienia. Zazwyczaj młodzi ludzie dopiero zaczynają swoją karierę zawodową i owszem wybierają częściej dobrze płatne zawody, jednak rzadko kiedy mają możliwość pracowania na wyższym stanowisku z zarobkami znacznie wyższymi od średniej krajowej.

W następstwie również staż pracy nie będzie należał do najdłuższych, na co bank także potrafi patrzeć krytycznie. Kolejną przeszkodą może okazać się historia kredytowa i ewentualne zadłużenia, które miały już miejsce na koncie młodych osób.

Jak widać otrzymanie kredyty hipotecznego dla młodych osób, może być dość trudne, o ile w ogóle niemożliwe do zrealizowania. Z praktycznego punktu widzenia mało kto może pozwolić sobie na samodzielne uzbieranie wkładu własnego, a nawet pożyczenie części tej kwoty od bliskich. Właśnie dlatego zachęcamy do umówienia się na bezpłatne spotkanie z naszym Ekspertem Finansowym Fin2, który wskaże Ci najlepsze rozwiązanie rządowe, byś mógł zakupić swoje pierwsze mieszkanie na własność.

Rządowe wsparcie dla młodych – aktualne propozycje

Wsłuchując się w potrzeby młodego pokolenia, rząd opracował kilka rozwiązań, dzięki którym zakup pierwszego mieszkania powinien być o wiele łatwiejszy i bardziej przystępny.

Jako pierwszy wymienimy program Mieszkanie bez wkładu własnego, dzięki czemu (jak z samej nazwy wynika) podczas zaciągania kredytu nie musisz wnosić własnego wkładu. Trzeba zaznaczyć, że istnieje tutaj pewne ograniczenie, ponieważ Bank Gospodarstwa Krajowego pokrywa wkład własny wyłącznie do kwoty 100 000 zł.

Następnie możemy wyróżnić obecnie najczęściej wybierany – Bezpieczny Kredyt 2%. Taka opcja będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które posiadają swój wkład własny, ale martwią się o późniejszą spłatę kredytu na mieszkanie. Bezpieczny Kredyt 2% gwarantuje oprocentowanie w wysokości 2% przez okres 10 lat kredytowania. Po upływie tego czasu oprocentowanie zmieni się według aktualnych stóp procentowych. Oczywiście jak w każdym programie, tutaj również masz do czynienia z kilkoma warunkami, które należy spełnić, by móc skorzystać z programu:

  • ukończony 45. rok życia;
  • nieposiadanie żadnej nieruchomości ani praw do nieruchomości;
  • wykorzystanie środków na zakup mieszkania, domu lub działki pod budowę domu jednorodzinnego.

Innym rozwiązaniem jest też Konto Mieszkaniowe, które umożliwia gromadzenie oszczędności przez okres od 3 do 10 lat. Należy wpłacać tam minimum 500 do 2000 zł miesięcznie przez 11 miesięcy w roku, a po upływie 5 lat możesz już wypłacić pierwsze środki wraz z premią mieszkaniową od państwa. Więcej na ten temat możesz przeczytać również w naszym poprzednim artykule o Koncie Mieszkaniowym.

Czy warto skorzystać z programów rządowych dla młodych na zakup pierwszego mieszkania?

Jak widać istnieje obecnie kilka rozwiązań zarówno dla osób, które posiadają własne oszczędności lub nie. Propozycje rządowe skierowane są też do osób, które potrzebują własnego mieszkania na już lub mogą zaczekać i chcą po prostu gromadzić własne oszczędności z odpowiednim oprocentowaniem.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej propozycje kredytów mieszkaniowych dla młodych przeznaczone są jednocześnie do młodych małżeństw, rodzin z dziećmi lub samotnie wychowujących rodziców, a także singli. Tak naprawdę każdy znajdzie dla siebie odpowiednie rozwiązanie, tylko trzeba dokładnie zapoznać się z warunkami programów rządowych i ofertami w poszczególnych bank, by wybrać dobrze.

Zdecydowanie polecamy spotkać się z Ekspertem Fin2, który już po krótkiej rozmowie będzie w stanie wskazać Ci kierunek działań, by zakupić własny dom lub mieszkanie. Zadamy Ci kilka pytań, sprawdzimy Twoją zdolność kredytową i porównamy z kryteriami w różnych bankach, a na koniec pomożemy w podjęciu decyzji i wypełnieniu formalności. Będziemy z Tobą od początku do końca, by zrealizować Twoje największe marzenie!