Większość z nas już przyzwyczaiła się do rosnących kosztów kredytów mieszkaniowych, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z powodów takiego stanu rzeczy. Dzisiaj zdecydowaliśmy się nieco przybliżyć Wam temat kosztów kredytów hipotecznych i wyjaśnić co dokładnie powoduj ich wzrost.
Jakie czynniki decydują o ostatecznym koszcie kredyty hipotecznego?
W ostatnim czasie biura nieruchomości i inne instytucje potwierdzają, że znacznie spadło zainteresowanie kupnem mieszkań czy domów. Potencjalni kredytobiorcy rezygnują lub wstrzymują się z podjęciem decyzji o wzięcie kredytu hipotecznego, ponieważ obawiają się rosnących kosztów. Obecna sytuacja gospodarcza niestety nie sprzyja inwestycjom, ze względu na wysoki poziom inflacji i potencjalną recesję.
Kredytobiorcy wolą oszczędzać swoje środki na tzw. „czarną godzinę” niż ryzykować i inwestować w mieszkania, których wartość również została zwiększona. Można byłoby powiedzieć, że aktualne czasy nie sprzyjają i powodują niepokój wśród kredytobiorców, ale tak naprawdę wszystko należy zrozumieć, by móc podejmować możliwie najlepsze decyzje. W tym pomogą Ci przede wszystkim nasi Eksperci Finansowi Fin2, którzy po pierwsze, wyjaśnią na czym polega zmiana kosztów kredytu. Po drugie, podpowiedzą na co zwracać uwagę i czego unikać przy podpisywaniu umów kredytowych. A po trzecie, znajdą dla Ciebie najkorzystniejsze oferty kredytów hipotecznych, które ostatecznie doprowadzą do finalizacji.
Jakie są najważniejsze czynniki wypływające na koszt kredytu?
- Odsetki naliczane według wartości stałej lub zmiennej stopy procentowej, która kolejno składa się ze wskaźnika WIBOR® oraz marży banku;
- Pozostałe koszty poza odsetkami dotyczą opłat i prowizji związanych z finansowaniem kredytu, jego ubezpieczeniem, a także polisą samej nieruchomości – większość banków wymaga dodatkowego zabezpieczenia w razie losowych zdarzeń.
Czy można jakoś obniżyć koszty kredytu hipotecznego?
Generalnie wspomniane przez nas wcześniej czynniki są mało elastyczne i narzucane odgórnie. Zanim zdecydujesz się na podjęcie kredytu mieszkaniowego, możesz dokładnie przeanalizować pewne koszty i niekiedy podjąć się negocjacji z bankiem, z którym przykładowo jesteś związany od dłuższego czasu i posiadasz tam już konto osobiste. Z drugiej strony zdarzają się oferty, gdzie nowi klienci banków otrzymują znacznie korzystniejsze warunki kredytowe.
Elementy, które mogą ulec zmianie to chociażby marża banku, która może zostać obniżona również w trakcie trwania już Twojego zobowiązania. Koszty związane z ubezpieczeniem i pozostałymi kosztami poza odsetkami możesz także dostosować do swoich możliwości. Tutaj ponownie zachęcamy do skorzystania z pomocy eksperta, który posiada aktualną wiedzę na temat kosztów kredytowych i jest w stanie porównać je z uwzględnieniem Twoich oczekiwań.
Z kolei dla kredytobiorców, którzy już są właścicielami kredytów hipotecznych, możemy ewentualnie zalecić research możliwości refinansowania zobowiązania, czyli przeniesienia do innego banku. Może on zaoferować Ci znacznie lepsze warunki kredytowe niż dotychczasowy bank. W przypadku posiadania wielu zobowiązań hipotecznych, warto przemyśleć także opcję konsolidacji kredytów, co również znacznie zmniejsza ostateczną ratę kredytu.
Pytanie, czy warto decydować się na kredyt hipoteczny w 2023 roku?
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie, ponieważ wszystko zależy od czynników zewnętrznych i Twoich możliwości finansowych. Nie da się ukryć, że obecnie wartość nieruchomości poszła wysoko w górę, więc może okazać się, że Twoje wymarzone mieszkanie nie jest już w zasięgu Twoich oszczędności i konieczne będzie zaciągnięcie większego kredytu hipotecznego.
Wszystko jest kwestią dokładnej i rzetelnej analizy rynku kredytów, a także Twojej zdolności kredytowej. Warto w takim razie zadbać, aby Twoja historia kredytowa oraz pozostałe wskaźniki działały na Twoją korzyść. Obecnie banki sprawdzają zdolność kredytową pod wieloma względami, więc każdy szczegół może mieć znaczenie.
Być może jest to odpowiedni moment, by wstawić się u pracodawcy o podwyżkę lub zmianę umowy? Polecamy sprawdzić również historię BIK, by mieć pewność, że nie zalegasz z żadnymi opłatami. Dopiero wówczas można zacząć rozglądać się za atrakcyjną oferta kredytu mieszkaniowego z niższym oprocentowaniem – z drugiej strony możesz także pomyśleć o wydłużeniu okresu kredytowania.
Jak widać możliwości i kombinacji jest wiele, dlatego warto skonsultować swoje plany, zamiary i możliwości finansowe, by dopasować do nich odpowiednią ofertę kredytową.