Spełnienie marzenia o własnym mieszkaniu to nie lada wyzwanie, a zwłaszcza dla osób młodych, które dopiero wkraczają w dorosłe życie. Zakup nieruchomości to poważna sprawa, do której trzeba się odpowiednio przygotować i zdobyć niezbędną wiedzę na temat samego kredytu, formalności związanych z zakupem oraz dodatkowych opłat, które będziesz musiał uiścić. Na szczęście wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w jednym miejscu – zapraszamy do lektury!
Zakup mieszkania – kiedy warto podjąć o kredycie hipotecznym?
Pamiętaj, że decydując się na kredyt hipoteczny, zobowiązujesz się do jego spłaty przez najbliższe 20, a nawet 30 lat – w zależności od Twoich możliwości finansowych. Jest to długi okres czasu, kiedy może wydarzyć się również wiele nieprzewidzianych sytuacji.
Właśnie dlatego, decyzję o kredycie na mieszkanie warto podjąć gdy:
- na dany moment posiadasz stabilną sytuację zawodową, masz umowę o pracę na czas nieokreślony i planujesz zostać w danej firmie przez najbliższy czas;
- Twoje dochody są wystarczająco wysokie, aby opłacić wszystkie stałe opłaty miesięczne z uwzględnieniem raty kredytu z odsetkami;
- posiadasz odłożone oszczędności, które będziesz mógł wykorzystać w trudnej sytuacji, gdy nie będziesz miał innych środków na spłatę zobowiązania;
Oczywiście nie wszystkie powyższe kryteria muszą zostać spełnione, aby móc starać się o kredyt hipoteczny. Jednak w przeciwnym razie konieczne jest spotkanie z Ekspertem Kredytowym Fin2, który przede wszystkim sprawdzi Twoją zdolność kredytową i doradzi z jakich programów rządowych mógłbyś skorzystać, aby zyskać większe ulgi na zakup własnego mieszkania.
Jak wygląda proces zakupu mieszkania?
Przygotowaliśmy dla Ciebie szybki skrót najważniejszych kroków, które należy podjąć, aby zbliżyć się do realizacji swojego celu, czyli własnego mieszkania lub domu.
Krok 1. Sprawdzenie zdolności kredytowej
To pierwszy i kluczowy etap starań o mieszkanie, ponieważ od niego zależy cały późniejszy proces. Obliczenie zdolności kredytowej pozwoli ustalić, czy według Twoich aktualnych dochodów i wydatków, jesteś w stanie zaciągnąć kredyt i do jakiej kwoty maksymalnie.
Krok 2. Poszukiwanie idealnego „M”
Kiedy już znasz swoje możliwości finansowe, możesz przyjść do nieco przyjemniejszej części, czyli poszukiwania mieszkania. Wiesz na jaką kwotę zakupu możesz sobie pozwolić, a zatem zawężasz swoje obserwacje do wybranych nieruchomości. To zdecydowanie ułatwia i przyspiesza wybór, gdyż nie tracisz czasu na propozycje, na które Cię nie stać.
Krok 3. Wybór najkorzystniejszej oferty kredytu hipotecznego
Tutaj ważnym elementem jest nasz Ekspert Fin2, który doskonale zna aktualne oferty banków i jest w stanie dobrać dla Ciebie najlepszą propozycję kredytu hipotecznego z uwzględnieniem Twoich możliwości finansowych i potrzeb.
Poszukiwanie oferty na własną rękę może być dość trudne i czasochłonne, ponieważ trzeba dobrze zaznajomić się z ofertą banku i zasadami realizacji kredytów hipotecznych. Naszym zadaniem jest przedstawienie Ci kilku najkorzystniejszych propozycji wraz ze szczegółowym wyjaśnieniem warunków kredytowych.
Krok 4. Złożenie wniosków do banków
Po wybraniu najlepszych propozycji kredytów na mieszkanie, można przejść do formalności, czyli na początek wysłania wniosków o kredyt hipoteczny. Jest to wstępne rozeznanie w kilku bankach, by sprawdzić na ile oceniają Twoją zdolność kredytową i skłaniają się do udzielenia kredytu na wskazaną kwotę.
Wówczas otrzymasz informację zwrotną, czy Twój wniosek został rozpatrzony pozytywnie albo wymaga jeszcze poprawy, np. pod względem zwiększenia zdolności kredytowej lub zmniejszenia kwoty ogólnej kredytu.
Krok 5. Kompletowanie dokumentów
To zdecydowanie najmniej przyjemny etap kredytu, kiedy przed Tobą żmudne wypełnianie (i często poprawianie) wniosków, formularzy i innych dokumentów niezbędnych do uruchomienia kredytu. W tym czasie będziesz musiał ściśle współpracować z Ekspertem Finansowym, by dostarczyć wszystkie aktualne pisma, decyzje odnośnie nieruchomości i potwierdzenia Twojej zdolności kredytowej.
Krok 6. Podpisanie umowy przedwstępnej na zakup mieszkania
Proces formalności potrafi trwać przez wiele tygodni, dlatego nie marnując czasu, warto umówić się ze sprzedającym mieszkanie, aby podpisał z Tobą umowę przedwstępną na zakup nieruchomości. Będzie to dla Ciebie istotne zabezpieczenie, by mieszkanie które miałeś na oku, znalazło się na pewno w Twoim zasięgu.
Krok 7. Złożenie kompletnego wniosku o kredyt
Jeśli jesteś już gotowy, masz zebrane wszystkie niezbędne dokumenty, możesz przystąpić do przedostatniego etapu, czyli złożenia oficjalnego wniosku o kredyt do konkretnego banku. Pamiętaj, że musisz mieć pewność, że wszystkie dokumenty są prawidłowo wypełnione i skompletowane – w przeciwnym wypadku Twój proces decyzyjny wydłuży się o kolejne tygodnie.
Krok 8. Zawarcie umowy kredytowej z bankiem
Ostatnim etapem formalnym związanym z bankiem jest podpisanie umowy kredytowej, gdzie zawarte będą najważniejsze warunki Twojego kredytu hipotecznego wraz z odsetkami, terminami regulowania rat kredytu i innych szczegółami. Dobrze zapoznaj się z dokumentem umowy, by później móc wywiązać się ze wszystkich wymogów.
Krok 9. Podpisanie umowy kupna-sprzedaży u notariusza
Potem przyjdzie czas na sformalizowanie zakupu Twojego wymarzonego mieszkania ze sprzedającym, gdzie konieczne będzie umówienie spotkania u notariusza. Musisz wiedzieć, że opłaty związane z notariuszem będą leżeć również po Twojej stronie.
Krok 10. Uzupełnienie ostatecznych formalności
Na sam koniec należy jeszcze dostarczyć do banku kilka dokumentów związanych z zakupem mieszkania, a mianowicie chodzi o akt notarialny i potwierdzenie wpisu do hipoteki.
Krok 11. Finalizacja kredytu hipotecznego
Tutaj cały proces dobiega końca, ponieważ bank po otrzymaniu wszystkich potrzebnych dokumentów, może oficjalnie przelać środki z kredytu hipotecznego na konto sprzedającego nieruchomość.
Co jeszcze powinieneś wiedzieć zanim kupisz własne mieszkanie?
Istotnym elementem jest także wkład własny, który musisz posiadać. Jednak jego wielkość zależy też od oferty kredytu hipotecznego, na którą się zdecydujesz. Co więcej, obecnie można skorzystać z wielu dopłat rządowych, które również uwzględniają brak wystarczających środków na pokrycie wkładu własnego.
Podczas podejmowania decyzji o mieszkaniu, warto porównać oferty nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego. Istnieje wiele różnic pomiędzy tymi dwoma rodzajami mieszkań, które także trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego – o czym na pewno wspomni nasz Ekspert Fin2.
Na pewno musisz się uzbroić w cierpliwość i nastawić na kilka miesięcy dopełniania formalności, ponieważ banki nie działają w trybie natychmiastowym i nie podejmują decyzji z dnia na dzień. Co więcej, ilość dokumentów, które będziesz musiał skompletować jest spora i na to również będziesz potrzebował czasu. Warto od razu zdecydować się na wsparcie doradcy kredytowego, ponieważ możesz zaoszczędzić sporo czasu na zbędne formalności.