Część osób zastanawia się również nad możliwością skorzystania z kredytu #naStart przez cudzoziemców. Według przepisów istnieje taka ewentualność, ale osoba składająca wniosek musi spełniać określone kryteria. Sprawdź, jakie dokładnie wymagania obowiązują obcokrajowców w programie Mieszkanie na start.
Kiedy obcokrajowiec może skorzystać z kredytu #naStart?
Jak wynika z projektu ustawy z dnia 5 kwietnia 2024 r., również cudzoziemcy mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie do zakupu nieruchomości. Dotyczą ich dokładnie te same zasady programu Mieszkanie na start, gdzie wartość dopłaty uzależniona jest od wielkości gospodarstwa domowego czy wielkości dochodów.
Obniżone oprocentowanie kredytu i wysokość miesięcznej raty to główne zalety kredytu #naStart, dlatego tak wiele osób, a zwłaszcza rodziny z dziećmi, deklaruje chęć udziału w programie – w tym również obcokrajowcy. Pytanie, jakie warunki powinni spełnić, aby móc skorzystać z rządowego dofinansowania?
- mieć maksymalnie 35 lat – dotyczy wyłącznie singli, większe gospodarstwa domowe nie obejmuje limit wiekowy (obowiązuje wszystkich kredytobiorców);
- nie posiadać w przeszłości ani obecnie żadnej nieruchomości na własność (obowiązuje wszystkich kredytobiorców);
- prowadzić gospodarstwo domowe na terenie Polski lub poza jej granicami, ale będąc w związku z Polakiem lub Polką (obowiązuje obcokrajowców);
W rezultacie cudzoziemcy wcale nie będą musieli mieszkać w Polsce, a wystarczy, że będą w małżeństwie lub związku nieformalnym z Polakiem. Wówczas na podobnych zasadach, będą mogli starać się o kredyt #naStart. Równie istotnym wymaganiem jest posiadanie ważnego dokumentu tożsamości, zdolności kredytowej oraz wkładu własnego – bez jednego z tych elementów, niestety możesz zapomnieć o szansie na dofinansowanie do zakupu mieszkania czy budowy domu.
Mieszkanie na start dla obcokrajowców – co jeszcze musisz wiedzieć?
Tak jak zaznaczyliśmy wcześniej, nie musisz mieszkać na terenie Polski, a jedynie być w związku z obywatelem Polski. Jednak warto zaznaczyć, że zakup nieruchomości musi odbyć się na terenie kraju. Nie można skorzystać z kredytu #naStart i przeznaczyć środków na zakup mieszkania za granicą – jest to niezgodne z założeniami programu.
Drugim istotnym faktem, jest udzielenie dofinansowania do kredytu wyłącznie w polskiej walucie. Oznacza to, że obcokrajowiec starający się o udział w programie, musi posiadać również zatrudnienie w polskiej firmie, aby otrzymywać wynagrodzenie w polskim złotym.
Założeniem programu związanym z obcokrajowcami, było zachęcenie do przeprowadzenia się do Polski. Chodzi głównie o związki na odległość, gdzie jedna ze stron pracuje za granicą, a druga w Polsce. Wówczas trudno o otrzymanie kredytu hipotecznego na mieszkanie czy zakup działki budowlanej. Z pomocą przychodzi Mieszkanie na start, dzięki któremu pojawia się szansa na dofinansowanie do wkładu własnego i zakup pierwszej nieruchomości w Polsce, która może skłonić do znalezienia pracy i prowadzenia gospodarstwa domowego na terenie kraju.