Wiele osób zastanawia się nad wzięciem udziału w programie, nie tylko ze względu na chęć posiadania pierwszego mieszkania na własność, ale również pod kątem ewentualnej inwestycji. Nasi Eksperci Fin2 często spotykali się z zapytaniem od klientów odnośnie zakupu nieruchomości z kredytu #naStart, które kolejno chcieliby wynajmować. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem i czy można potraktować ten program jako szanse na inwestycję? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu poniżej.
Czy można wynająć mieszkanie dofinansowane z kredytu #naStart?
Ogólnie rzecz biorąc, możesz wynająć mieszkanie, które zakupiłeś z programem Mieszkanie na start. Jednak możesz zrobić to dopiero po zakończonym okresie dofinansowania rządowego. W przeciwnym razie będziesz musiał ponieść dodatkowe sankcje finansowe, a tego raczej każdy kredytobiorca wolałby uniknąć.
Przypomnijmy, że ideą programu Mieszkanie na start jest głównie zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Jest to wsparcie finansowe dla osób, które marzą o pierwszym mieszkaniu lub wybudowaniu domu. Mowa zarówno o singlach, jak i małżeństwa, osobach w związkach nieformalnych oraz rodzinach wielodzietnych. Dla każdego z nich przewidziane są inne zasady wsparcia adekwatnie do ilości osób w gospodarstwie domowym, a także miesięcznych dochodów.
Jakie są skutki wynajmowania mieszkania niezgodnie z przepisami programu?
Według art. 14 ust. 1 projektu ustawy o kredycie #naStart: „W terminie 30 dni od wystąpienia zdarzenia, o którym mowa w ust. 1, kredytobiorca informuje o tym bank kredytujący. […] W przypadku gdy po dniu wystąpienia zdarzenia, o którym mowa w ust. 1, spłacane raty kredytu mieszkaniowego pomniejszono o dopłaty, kwota tych dopłat podlega zwrotowi do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego wraz z odsetkami ustawowymi naliczanymi dla kwoty każdej z tych dopłat od dnia spłaty raty, którą pomniejszono o wysokość tej dopłaty.”
Co to dokładnie oznacza dla kredytobiorcy? Przede wszystkim jeśli zdecydujesz się na wynajmowanie mieszkania, w którym nadal obowiązują dopłaty rządowe, masz obowiązek poinformować o tym bank maksymalnie do 30 dni od podjęcia takiej decyzji.
Następnie bank przez kolejne 30 dni będzie jeszcze pokrywał koszty według zasad programu Mieszkanie na start, po czym całkowicie tracisz prawo do otrzymania dofinansowania rządowego. Warto też zaznaczyć, że w przypadku gdy nie poinformujesz banku w wyznaczonym czasie o wynajmowaniu mieszkania, będziesz zmuszony również zwrócić kwotę dopłaty za miesiąc lub miesiące, w których zalegałeś z informacją.
Trzeba zatem liczyć się ze zwiększoną ratą kredytu hipotecznego, co najlepiej byłoby obliczyć i odpowiednio skalkulować, abyś nie został stratny, nawet wynajmując mieszkanie. W sytuacji, gdy po kilku miesiącach znów zaczynasz mieszkań w kupionej nieruchomości i zaprzestajesz jej wynajmowania, możesz złożyć ponownie wniosek o przywrócenie dopłat rządowych. Jest tylko jeden szczegół – nie otrzymasz pozytywnej decyzji, jeśli wcześnie nie poinformowałeś banku o wynajmie.
Istnieje jeszcze kilka innych obostrzeń, przez które możesz stracić prawo do otrzymywania comiesięcznych dopłat do rat kredytu. Mowa tutaj między innymi o zakupie innej nieruchomości lub sprzedaży mieszkania z kredytu #naStart w trakcie trwania dofinansowania. Natomiast po zakończeniu okresu dofinansowania, możesz już decydować o losie swojego mieszkania bez żadnych konsekwencji.