Do końca 2023 roku można było skorzystać z programu wsparcia Bezpieczny kredyt 2%, który obecnie został zastąpiony i zmodyfikowany przez obecny rząd. Teraz najgłośniej mówi się o Mieszkaniu na start, którego założenia są już nam bliżej znane, ale wciąż mogą ulec zmianie. Dlatego dzisiaj postanowiliśmy przedstawić Wam najważniejsze informacje i zasady korzystania z programu – sprawdź, czy będziesz miał szansę otrzymać dofinansowanie.

Mieszkanie na start – pierwsze założenia programu

Generalnie program wsparcia finansowego wciąż zakłada pomoc osobom, które marzą o własnym mieszkaniu. Mieszkanie na start oferuje tanie kredyty hipoteczne dla osób, które chcą przeznaczyć je na:

 • zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego z rynku wtórnego oraz pierwotnego;
 • budowę domu;
 • nabycie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni;
 • udział w SIM lub TBS.

Dofinansowanie ze strony rządu, podobnie jak w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, będzie obowiązywało przez 10 lat – wówczas raty kredytu zostaną znacznie obniżone, a kredytobiorca będzie miał możliwość odłożenia środków na późniejszą spłatę.

Kolejnym założeniem jest zmniejszenie oprocentowania kredytów, które zostało zaktualizowane według ilości osób w gospodarstwie domowym:

 • 1,5% dla jednej lub dwóch osób;
 • 1% dla 3-osobowego gospodarstwa domowego;
 • 0,5% dla 4-osobowego gospodarstwa domowego;

Oprocentowanie kredytu jest zatem proporcjonalne do wielkości gospodarstwa domowego, a zatem kredyt 0% będzie przysługiwał osobom, które posiadają rodzinę większą niż 5 osób bądź starają się o otrzymanie wkładu do spółdzielni mieszkaniowej.

Mieszkanie na start – kto może skorzystać z programu wsparcia?

Wstępnie wiadomo już kto będzie mógł starać się dofinansowanie rządowe do zakupu nieruchomości i tym razem kryteria zostały zawężone. Mianowicie decyzja będzie podejmowana w oparciu o wiek kredytobiorcy oraz jego dochody.

W przypadku singli limit sięga 35. roku życia, natomiast gospodarstwa domowe powyżej 2 osób nie będą posiadały żadnych ograniczeń wiekowych, a także nie będzie miało znaczenia, czy znajdują się w związku formalnym, czy posiadają dzieci – muszą być jedynie określeni jako współwłaściciele mieszkania.

Z drugiej strony musimy wziąć pod uwagę wysokość dochodów, które przeliczane są na ilość osób w gospodarstwie domowym w perspektywie miesiąca czasu:

 • 1 osoba – 10 000 zł brutto;
 • 2 osoby – 18 000 zł brutto;
 • 3 osoby – 23 000 zł brutto;
 • 4 osoby – 28 000 zł brutto;
 • 5 osób i więcej – 33 000 zł brutto.

Nie mieścisz się w powyższych ramach i przekraczasz limit dochodów? Nic się nie martw, to wcale nie oznacza, że zostaniesz wykluczony z udziału w programie Mieszkanie na start. W takiej sytuacji dopłaty mogą zostać pomniejszone o 50 groszy za każdą złotówkę nadwyżki u singli oraz o 25 groszy u gospodarstwa domowego powyżej dwóch osób.

Ostatnim istotnym kryterium, które decyduje o możliwości skorzystania z Mieszkania na start, jest posiadanie nieruchomości na własność. Otóż nie można posiadać żadnych praw do mieszkania ani domu – wyjątkiem jest jedynie rodzina z co najmniej trójką dzieci, kiedy to mogą posiadać na własność jedno mieszkanie.

Mieszkanie na start i możliwe dopłaty do kredytów hipotecznych

Jak wynika z wcześniejszych założeń, wielkość dopłat do mieszkań będzie uzależniona od ilości osób w gospodarstwie domowym oraz wysokości dochodów przeliczonych na liczbę domowników. Przez pierwsze 10 lat trwania umowy, oprocentowanie zostanie odpowiednio obniżone, a po upływie tego czasu kredyt będzie obowiązywał na aktualnych warunkach kredytowych w danym banku.

Dopłaty do kredytów hipotecznych będą przysługiwać do określonych kwot zaciągniętego kapitału:

 • do 200 000 zł dla singla;
 • do 400 000 zł dla pary lub małżeństwa;
 • do 450 000 zł dla 3 osób;
 • do 500 000 zł dla 4 osób;
 • do 600 000 zł dla 5 osób i 100 000 zł dodatkowo za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym.

Powyższe wytyczne nie dotyczą maksymalnej kwoty kredyt hipotecznego, a więc nie ma limitów w przeliczeniu na ilość osób w gospodarstwie domowym. Jednak warto pamiętać, że korzystniej będzie dla Ciebie zbliżyć się do zaproponowanych kwot, aby nie ponosić z czasem zbyt dużych kosztów. Według wstępnych założeń również mają obowiązywać dodatkowe limity dopłat dla osób w większych miastach, gdzie ceny nieruchomości są znacznie wyższe.

Kiedy będzie można skorzystać z programu Mieszkanie na start?

Według ustaleń program powinien rozpocząć się oficjalnie w połowie 2024 roku, a możliwość skorzystania z dopłat rządowych kredytobiorcy będą mieli do końca 2025 roku. Jak przedstawiono na początku, Mieszkanie na start powinno wesprzeć finansowo około 50 000 kredytów hipotecznych.

Jest to całkiem spora liczba, biorąc pod uwagę warunki skorzystania z programu. Z pewnością jest to tańsze rozwiązanie w porównaniu do Bezpiecznego kredytu 2%, ponieważ oprocentowanie może wynieść maksymalnie 1,5%, a co za tym idzie konieczna jest mniejsza zdolność kredytowa. Warunki programu Mieszkanie na start zdecydowanie są bardziej przychylne dla rodzin wielodzietnych niż singli czy małżeństw. Warto najpierw skonsultować ten pomysł z Ekspertem finansowym Fin2, który przygotuje dla Ciebie wstępna wycenę dofinansowania.