Obecnie możemy zaobserwować ciągle rosnące stopy procentowe, które kolejno wpływają na wzrost stawki WIBOR®, a te ostatecznie definiują oprocentowanie kredytu hipotecznego. kiedy sytuacja się ustabilizuje, a kredytobiorcy będą mogli odetchnąć z ulgą? Według zapowiadanych przez rząd zmian, spadek rat kredytowych nastąpi nie wcześniej niż pod koniec przyszłego roku. Co w takim razie będzie się działo przez najbliższy rok? Jak zaradzić wzrastającym kosztom kredytowym? Sprawdź, o ile ewentualnie spadnie Twoja rata kredytu hipotecznego, jeśli zostaną wdrożone działania tarczy antykryzysowej.

Likwidacja stawki WIBOR® – co to oznacza dla kredytobiorcy?

Pierwszym z postulatów rządowych, które mają na celu zmniejszyć negatywne i uciążliwe skutki inflacji dla kredytobiorców, jest właśnie zlikwidowanie dotychczasowej stawki WIBOR® i zastąpienie jej nowym wskaźnikiem. Stawka ta ma zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2023 roku i bazować na transakcjach overnight, które mają powodować obniżanie się rat kredytowych. Co to oznacza?

Transakcja overnight to nic innego jak depozyt krótkoterminowy. Pozwalają na lokowanie większych sum pieniędzy, a zwłaszcza jeśli mowa o sektorze bankowym, który musi jednocześnie zachować swoją płynność finansową, a jednocześnie posiadać łatwy i szybki dostęp do gotówki.

Co to oznacza w praktyce dla właścicieli kredytów hipotecznych? Nowe stawki będą mniej podatne na manipulacje ze strony banków, przez co nie będą mieli możliwości sztucznego zawyżania wskaźników – jak dzieje się w przypadku stawki WIBOR® 3M i 6M. Stopy procentowe kredytów są aktualnie znacznie wyższe niż stopa referencyjna NBP, co niestety wpływa również na zwiększone raty kredytów.

Jest jednak szansa, aby te raty obniżyć dzięki nowym stawkom, które jeszcze nie zostały ostatecznie wybrane. Dyskusje dotyczą w zasadzie trzech wskaźników stworzonych przez GPW Benchmark, a mianowicie: WIRD, WIRF albo WRR. Podczas ich analizy stwierdzono, że ich wartość nie przekracza wysokość stawki WIBOR®, a jest ona mniejsza o około 1 punkt procentowy, co rzeczywiście daje nadzieję dla kredytobiorców.

Jak poradzić sobie obecnie z wysokimi ratami kredytu hipotecznego?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, na moment obniżenia się rat kredytowych będziemy musieli jeszcze zaczekać. Nawet wdrożenie nowej stawki od przyszłego roku będzie wymagało czasu, aby zmiany były zauważalne dla kredytobiorców.

Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym już teraz jesteś w stanie nieco wspomóc swój domowy budżet. Część z nich znajdziesz w ofercie poszczególnych banków, a z pozostałych rozwiązań możesz skorzystać w ramach działań rządowych.

  • Wakacje kredytowe – jedna z opcji wsparcia dla kredytobiorców, która została wprowadzona od niedawna. Masz szansę zawiesić aż do czterech rat w bieżącym roku i do czterech rat w 2023 roku – i to bez dodatkowych kosztów.
  • Wydłużenie okresu kredytowania – w ramach przedłużenia czasu całkowitej spłaty kredytu, możesz liczyć na obniżenie kosztów miesięcznej raty kredytu.
  • Refinansowanie kredytu hipotecznego – oznacza to przeniesienie swojego dotychczasowego zobowiązania kredytowego do innego banku, który obecnie może oferować znacznie lepsze warunki, w tym wysokości oprocentowania.
  • Zmiana oprocentowania – oprócz refinansowania, można zmienić także oprocentowanie ze zmiennego na stałe, które pozwoli zabezpieczyć się przed kolejnymi podwyżkami stóp procentowych.
  • Konsolidacja kredytów – połączenie kilku zobowiązań w jedno może okazać się świetnym pomysłem, jeśli łączna rata ulegnie zmianie i okaże się mniejsza niż dotychczas.

Nie wiesz teraz która z powyższych opcji będzie dla Ciebie najkorzystniejsza? Najprościej będzie skonsultować się z naszym Ekspertem Finansowym Fin2, który podpowie czy lepszym posunięciem będzie przeniesienie Twojego kredytu do innego banku, a może posiadasz kilka zobowiązań i lepiej będzie połączyć je w jedno? Weźmiemy pod uwagę wszystkie dodatkowe czynniki, aby pomóc Ci wybrać najlepsze z możliwych rozwiązań.

Czy warto teraz decydować się na kredyt hipoteczny?

Wszystko w zasadzie uzależnione jest od Twoich środków, bo jeżeli posiadasz odpowiednie oszczędności, by zainwestować je w nieruchomość, warto przemyśleć kwestie kredytu hipotecznego. Trzeba wziąć pod uwagę, że ceny na rynku nieruchomości stale rosną i zapewne nie obniżą się w najbliższym czasie, więc mówiąc kolokwialnie – taniej póki co nie będzie.

Z drugiej strony wiele banków obecnie obniżyło też swoje marże, co oznacza korzystniejszą sytuację w przyszłym roku, gdy zmieni się stawka WIBOR®. Marża banku pozostaje taka sama przez cały okres kredytowania, a więc jest spora szansa, że w kolejnych miesiącach i latach Twój koszt zobowiązania znacznie się zmniejszy.