Pierwszy raz spotykasz się z takim określeniem? Może to rozwiązanie akurat w sam raz dla Ciebie! Zachęcamy wszystkich posiadaczy kredytów hipotecznych do zapoznania się z poniższym artykułem, który być może okaże się dla Ciebie przydatny pod kątem oszczędności i optymalizacji kosztów kredytowych.

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to oznacza?

Jeszcze parę lat temu oferta Twojego kredytu hipotecznego była mocno konkurencyjna i wydawała się być najlepszą z możliwych opcji. Teraz co miesiąc spłacasz raty zobowiązania i pewnie nie zastanawiasz się nad stratami, które możesz ewentualnie ponosić. O czym dokładnie mowa?

Refinansowanie kredytu hipotecznego polega na jego przeniesieniu do innego banku, a mówiąc inaczej chodzi o spłatę zaciągniętego zobowiązania za pomocą drugiego kredytu hipotecznego. W jaki sposób może okazać się to korzystniejsze? Mianowicie to samo zobowiązanie istnieje na rzecz innego podmiotu, gdzie możesz liczyć na lepsze warunki kredytowania.

Czy warto przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Zasada refinansowania nie działa w każdym przypadku. Najpierw trzeba znaleźć odpowiednią ofertę kredytową w innym banku. Tutaj możesz zdać się na naszych Ekspertów Finansowych Fin2, którzy znajdą dla Ciebie najlepszy kredyt hipoteczny według aktualnych wytycznych i w oparciu o Twój poprzedni kredyt.

W każdym przypadku należy dokładnie policzyć koszty związane z przeniesieniem, a także zweryfikować wszystkie czynniki działające na Twoją korzyść:

  • kosztowne utrzymanie kredytu hipotecznego w porównaniu do aktualnych ofert na rynku;
  • jakiekolwiek próby negocjacji warunków kredytowych spełzły na niczym;
  • potrzebujesz obniżyć wysokość raty kredytu albo wydłużyć okres spłaty;
  • minął już czas, kiedy bank mógł naliczyć dodatkową opłatę w związku z wcześniejszym uregulowaniem należności;
  • posiadasz aktualnie lepszą zdolność kredytową, która upoważnia Cię do uzyskania o wiele lepszych warunków kredytowych (korzystniejsze oprocentowanie).

Na co zwrócić uwagę przy refinansowaniu kredytu hipotecznego?

Na samym początku konieczne jest sprawdzenie Twojej umowy kredytowej, gdzie określone są warunki wcześniejszej spłaty. Niekiedy banki naliczają dodatkową opłatę z tego tytułu, dlatego lepiej jest przeczekać ten okres i dopiero później starać się o przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku.

Podstawowym kryterium zmiany są mniejsze koszty, a co za tym idzie oszczędność. Jeśli znaleziona zostanie o wiele atrakcyjniejsza oferta kredytu hipotecznego – postaramy się taką dla Ciebie znaleźć – należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów związanych z umową refinansowania:

  • wysokość prowizji;
  • koszty ubezpieczenia;
  • dodatkowe koszty produktów bankowych związanych chociażby z utworzeniem konta bankowego w innej placówce;
  • pozostałe opłaty i prowizje.

Refinansowania kredytu hipotecznego można dokonać w zasadzie w dowolnym momencie, ale warto również pamiętać o konieczności zmiany wpisu wierzyciela w hipotece, co może generować dodatkowe koszty. Jednak podsumowując wszystkie dodatkowe opłaty, wciąż warto jest pomyśleć nad przeniesieniem kredytu hipotecznego do innego banku, co finalnie przyniesie Ci większe korzyści. Nie musisz też martwić się o wszelkie formalności i bać się długiego procesu przenoszenia – wszystko to kwestia odpowiedniego wypełnienia dokumentów, co możesz oczywiście powierzyć naszym Ekspertom.