Nie zawsze ta pierwsza decyzja jest dla nas najkorzystniejsza. Tak właśnie dzieje się w przypadku kredytu hipotecznego, którego oferta z początku wydaje się najatrakcyjniejsza, jednak po kilku latach spłaty zobowiązania, okazuje się, że obecnie banki proponują znacznie lepsze warunki finansowania. Nie jest to oczywiście reguła, ale jednak warto sprawdzić i zastanowić się nad refinansowaniem kredytu hipotecznego.

Na czym polega refinansowanie kredytu hipotecznego?

Wyobraź sobie sytuację, w której otrzymujesz dużo lepsze warunki kredytowania od innego banku i masz możliwość zaoszczędzenia większej sumy pieniędzy. Teraz, aby spełnić to wyobrażenie zachęcamy do umówienia się na bezpłatne spotkanie z naszymi Ekspertami Finansowymi Fin2, którzy mogą przeanalizować Twoją ofertę kredytu hipotecznego, a także wszystkie aktualne. Wówczas będziemy mogli stwierdzić i doradzić Ci, czy rzeczywiście warto refinansować swoje dotychczasowe zobowiązanie.

Jest to nic innego jak przeniesienie swojego bieżącego kredytu hipotecznego, gdzie bank spłaca Twoje zobowiązanie i nabywa objętą nim wierzytelność. Można zatem powiedzieć, że spłacasz stare zobowiązanie nowym kredytem, ale już na lepszych warunkach.

Dlaczego refinansowanie kredytu hipotecznego się opłaca?

Odpowiedź w głównej mierze zależy do oferty, którą znajdziesz na nowy kredyt hipoteczny. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, nasi Eksperci Finansowi Fin2 posiadają szerokie rozeznanie w kwestii bieżących ofert i warunków kredytowania we wszystkich bankach, a zatem mamy większe możliwości porównania konkretnych propozycji.

Jeśli udałoby się znaleźć korzystniejszą ofertę kredytu hipotecznego, jak najbardziej warto pomyśleć o refinansowaniu swojego obecnego zobowiązania. Dlaczego? Oferty banków różnią się przede wszystkim wysokością oprocentowania czy marżą, pozostałe opłaty są w zasadzie stałe, ponieważ stopy procentowe ciągle rosną. Możesz mieć jednak wpływ na ostateczną kwotę raty kredytu, jeśli znajdziesz ofertę z korzystniejszymi warunkami banku.

Przeniesienie kredytu hipotecznego może poskutkować m.in.:

  • zmniejszeniem raty kredytu o różnicę profitów pobieranych przez bank;
  • wydłużeniem okresu kredytowania;
  • przejściem na stałe oprocentowanie kredytu.

Podczas wyboru warto zwrócić także uwagę na pozostałe aspekty przy refinansowaniu kredytu hipotecznego jak dodatkowe opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu, prowizje bankowe, składki ubezpieczeniowe oraz inne koszty związane przykładowo z posiadaniem konta osobistego w danym banku. Wszystko to należy sprawdzić i przeanalizować zanim dokonasz ostatecznego wyboru.

Czego potrzebujesz do refinansowania kredytu hipotecznego?

Na szczęście samo przeniesienie nie jest już tak skomplikowane i czasochłonne jak pierwsze podpisanie umowy o kredyt hipoteczny. W tym wypadku należy dokładnie zapoznać się z warunkami refinansowania w danym banku, gdzie każdy posiada własne wymagania co do składanych dokumentów.

Korzystając z usług naszych Ekspertów Finansowych Fin2, możesz liczyć na kompleksowe wsparcie, gdzie jesteśmy w stanie wynegocjować dla Ciebie jeszcze lepsze warunki w innym banku. Przedstawimy dokładną analizę wraz z szacowanymi wartościami, które jesteś w stanie zaoszczędzić po refinansowaniu kredytu hipotecznego. Zanim jednak do tego dojdzie, konieczne będzie na pewno skompletowanie takich dokumentów jak:

  • umowa kredytowa;
  • dokumenty potwierdzające Twoją obecną sytuację finansową, w tym również zawodową;
  • zaświadczenie o wartości salda zadłużenia;
  • wypis z księgi wieczystej;
  • wycena nieruchomości.

To powinno w zupełności wystarczyć, abyś mógł przystąpić do procesu przeniesienia kredytu hipotecznego do innego banku. Wszelkie pozostałe wytyczne i wymogi możesz pozostawić nam!