Na początku miesiąca odnotowaliśmy kolejną podwyżkę stóp procentowych zapowiedzianą przez Radę Polityki Pieniężnej jako efekt wzrastającej inflacji. Kolejnym krokiem było również podniesienie stawki WIBOR®, co ostatecznie zwiększyło wysokość rat kredytowych. Jak będzie wyglądała sytuacja na przestrzeni kilku miesięcy? O ile jeszcze mogą wzrosnąć raty kredytów? Sprawdź, czego możesz się spodziewać w najbliższym czasie.
Wzrost stóp procentowych w 2022 roku – co musisz wiedzieć?
Powróćmy jeszcze na chwilę do końcówki roku poprzedniego, kiedy to w październiku Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła pierwszą od dawna podwyżkę stóp procentowych. Wówczas wywołało to niemałe poruszenie wśród kredytobiorców, aczkolwiek nikt jeszcze wtedy nie wiedział, że na tym nie koniec. Po miesiącu ogłoszono kolejną podwyżkę, a od początku 2022 roku wzrost stóp procentowych nastąpił siedem razy!
Obecnie wysokość stóp procentowych w zależności od rodzaju prezentuje się następująco (w oparciu o ostatnią zmianę RPP 8 lipca 2022 r.):
- Stopa referencyjna – 6,5%
- Stopa lombardowa – 7%
- Stopa depozytowa – 6%
- Stopa redyskontowa weksli – 6,55%
- Stopa dyskontowa weksli – 6,60%
Skąd wzięła się decyzja o kolejnej podwyżce stóp procentowych? Rada Polityki Pieniężnej tłumaczy swoje decyzje głównie potrzebą obniżenia inflacji, która w czerwcu bieżącego roku wyniosła rekordowo ponad 15%, gdzie założenie celu inflacyjnego przez bank centralny wynosiło 2,5%. Wzrost inflacji wynika z wielu czynników takich jak: sytuacja polityczna na Wschodzie, rosnące ceny surowców i paliw czy energii elektrycznej.
Podniesienie stóp procentowych niestety uderzyło w polskich kredytobiorców, gdzie mowa już nie tylko o właścicielach kredytów hipotecznych, ale również gotówkowych. Koszt takiego zobowiązania bazuje przede wszystkim na oprocentowaniu WIBOR®, które rośnie wraz z każdą podwyżką stóp procentowych – głównie stóp referencyjnych. W rezultacie raty kredytów powoli zaczynają przewyższać możliwości budżetowe Polaków, których kredyt stają się o wiele droższy niż zakładali – nawet biorąc pod uwagę ryzyko pewnego stopnia na początku ich drogi kredytowej.
Wpływ podwyżek stóp procentowych na życie kredytobiorców w praktyce
W związku z całą sytuacją można zaobserwować zjawisko nadpłynności bankowej, dzięki której banki posiadają na tyle dużo gotówki, że nie muszą martwić się o zachęcanie klientów do przekazywania im depozytów. Podniesienie stóp procentowych skutkuje również zwiększeniem oprocentowania lokat, co pozwala na zgromadzenie większej ilości oszczędności na lokatach bankowych – nawet do 7% w skali roku.
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej efekt podwyżek będzie również zauważalny wśród kredytobiorców gotówkowych i właścicieli pożyczek gotówkowych. Według Ustawy o kredycie konsumenckim maksymalne przyjęte oprocentowanie kredytów gotówkowych w skali roku może wynieść dwukrotność odsetek ustawowych – obliczane poprzez dodanie 2,5 punktów procentowych do stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego.
Po przeliczeniu wiemy już, że maksymalne oprocentowanie kredytów gotówkowych i pożyczek może wynosić obecnie 8%, natomiast odsetki mogą wynosić 10% od sumy pieniężnej oraz 12% w razie opóźnienia spłaty.
Co dalej ze stopami procentowymi w 2022 roku?
Niestety głosy analityków są różne – jedni twierdzą, że jakichkolwiek zmian na lepsze możemy spodziewać się dopiero w drugiej połowie przyszłego roku, a nawet w 2024 roku. Pozostali zgadują, że nastąpią jeszcze kolejne podwyżki stóp procentowych, ale za jakiś czas zatrzymają się i zaczną powoli spadać do obecnej wartości.
Nasi Eksperci Finansowi Fin2 nie mogą niczego prognozować ani obiecywać, aczkolwiek możemy pomóc Ci w złożeniu wniosku o wakacje kredytowe oraz podpowiedzieć – co jeszcze możesz zrobić, aby zmniejszyć swoją ratę kredytu?
Obecnie rząd zaproponował kilka rozwiązań wsparcia dla kredytobiorców, z których możesz oczywiście skorzystać. Zapowiadają także zmiany w polityce banków, które mają możliwość obniżenia rat kredytów poprzez zmniejszenie swojej marży. Niestety nie ma takich narzędzi, które mogłyby to wyegzekwować. Z pewnością należy spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych, ponieważ poziom inflacji prędko nie spadnie, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki zewnętrzne.
Naszym zadaniem będzie pomóc Ci odnaleźć najtańszy kredyt hipoteczny lub gotówkowy z możliwie krótkim okresem spłaty i niskim oprocentowaniem. Wydaje się, że jest to teraz niemożliwe? Nic bardziej mylnego! Wystarczy sprawdzić i porównać kilka ofert bankowych, aby stwierdzić, która z nich będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Nie zastanawiaj się – skontaktuj się z naszymi Ekspertami i dowiedz się jak mimo przeciwności losu, znaleźć dla siebie dofinansowanie idealną na własną kieszeń!