Raport BIK pozwala stwierdzić, czy potencjalny kredytobiorca posiada jakiekolwiek zaległości w swojej historii kredytowej. Dostęp masz zarówno Ty, jak i banki czy firmy pożyczkowe, które mogą zweryfikować Twoje poprzednie zobowiązania w każdej chwili. Zobacz, jak uniknąć opłaty za pobranie raportu oraz na czym polega jego analiza w Twoim przypadku.
Raport BIK w skrócie
Biuro Informacji Kredytowej to przedsiębiorstwo gromadząca informacje na temat historii kredytowej, które z kolei udostępniane są instytucjom finansowym udzielającym kredytów lub pożyczek dla klientów indywidualnych i firm. Wówczas mają możliwość zweryfikować zdolność kredytową klienta i zmniejszyć tym samym ryzyko finansowe banku, jeśli kredytobiorca posiada zaległości i opóźnienia w spłacie.
Od niedawna można skopiować dane znajdujące się w BIK za dodatkową opłatą. Czy można sprawdzić raport BIK za darmo? Jest taka możliwość – raz na pół roku klient indywidualny ma prawo wnioskować o bezpłatne udostępnienie raportu. Dokument powinien być dostępny do 30 dni od dnia złożenia wniosku.
Istnieją też inne możliwości pobrania raportu, ale już odpłatnie:
- standardowy raport BIK z pełną historią kredytową – 49 zł;
- standardowy raport BIK i Alert BIK na rok (otrzymasz informację SMS za każdym razem, gdy ktoś złoży wniosek kredytowy na Twoje dane) – 89 zł;
- pakiet BIK na cały rok (6 raportów BIK oraz informacja SMS z alertem) – 129 zł.
Pewnie zastanawiasz się, jakie dokładnie informacje znajdują się w raporcie BIK? Mowa o Twojej pełnej historii kredytowej ze wszystkimi zaległościami, które posiadałeś lub posiadasz, informacją o opóźnieniach w spłacie i wiele innych. Raport BIK uwzględnia tzw. ocenę punktową BIK, która ma również ogromne znaczenie w określeniu zdolności kredytowej.
Jak założyć konto w BIK?
Chcąc cokolwiek sprawdzić o swojej historii kredytowej, musisz najpierw założyć własne konto w BIK, by móc wygenerować raport. Darmowa opcja sprawdzenia BIK przysługuje tylko raz na 6 miesięcy, gdzie wniosek możesz skierować:
- osobiście lub wysłać pismo na adres Centrum Obsługi Klienta w Warszawie;
- internetowo przez swoje konto w BIK;
- do Centrum Obsługi Klienta wraz z podpisem kwalifikowanym;
- przez wybrany bank w aplikacji internetowej lub mobilnej (opcja dotyczy tylko niektórych banków).
Niezależnie od ścieżki, którą wybierzesz, musisz posiadać założone konto w BIK. Sprawdź, jak to zrobić!
Krok 1. Zarejestruj się podając: imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu i miejsce zamieszkania.
Krok 2. Uzupełnij dokumenty tożsamości: numer PESEL, rodzaj wybranego dokumentu tożsamości, serię i numer dokumentu, datę wydania i datę ważności.
Krok 3. Uzupełnij adres zamieszkania: kod pocztowy i miejscowość, ulicę, numer domu lub numer lokalu oraz wybierz adres korespondencyjny.
Krok 4. Zaznaczyć wszystkie niezbędne zgody do założenia konta BIK – dotyczy to głównie Regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną w ramach Portalu i Aplikacji BIK oraz Polityki Ochrony Prywatności Portalu i Aplikacji BIK.
Krok 5. Potwierdź swoją tożsamość i wykonaj przelew weryfikacyjny – należy wysłać skan dokumentu tożsamości oraz dokonać płatności ze wskazanego wcześniej numer rachunku bankowego.
Krok 6. Odbierz e-mail z linkiem aktywacyjnym pod wskazanym wcześniej adresem mailowym.
Krok 7. Wpisz kod weryfikacji wysłany do Ciebie wiadomością SMS pod wskazanym wcześniej numerem telefonu.
Krok 8. Ustaw własne hasło i zaloguj się do swojego konta BIK.
W ten sposób zyskujesz pełen dostęp do swojego konta, gdzie możesz zarówno pobrać wspomniany wcześniej raport o swojej historii kredytowej, a także skorzystać z innych funkcjonalności, np. powiadomieniach o alertach BIK czy zastrzeżenie dokumentów – oczywiście wszystkie dodatkowe usługi są odpłatne.
Pobranie raportu BIK – jak to zrobić?
Teraz możesz już przejść do najważniejszego, czyli pobrania raportu BIK ze swoją oceną punktową i całą historią kredytową. Jeśli jakikolwiek z wcześniejszych punktów okazał się dla Ciebie niezrozumiały, zawsze możesz umówić się z naszym Ekspertem kredytowym Fin2 na bezpłatne spotkanie, kiedy to pomożemy Ci w staraniach o kredyt oraz wesprzemy w realizacji formalności – w tym również raportowaniu BIK.
Po zalogowaniu do swojego konta, możesz kliknąć w zakładkę „Kup Alerty i Raport BIK”. Następnie zostaniesz przekierowany do podstrony, gdzie będziesz mógł zdecydować się na wybrany pakiet – zazwyczaj mowa jednorazowo wygenerowanym raporcie BIK za 49 zł. Wybór konkretnego pakietu będzie wiązał się od razu z przekierowaniem do płatności, gdzie należy uiścić opłatę i tym samym otrzymujesz dostęp do raport BIK.
Pamiętaj, że dostęp do raportu BIK posiada również swój termin ważności – dokładnie 30 dni od momentu wygenerowania. Musisz zatem pamiętać, aby dobrze się z nim zapoznać i sprawdzić wszystkie niezbędne informacje w odpowiednim czasie, ponieważ później raport jest dezaktywowany i konieczne jest ponowne wykupienie dostępu.
Dlaczego warto sprawdzić swój raport BIK?
Jest to warunek konieczny dla wszystkich osób, które starają się o kredyt hipoteczny czy też gotówkowy. Zanim złożysz wniosek do banku, warto najpierw zapoznać się dokładnie ze swoją historią kredytową i sprawdzić, czy na pewno wszystko się w niej zgadza.
Zdarza się, że na koncie kredytobiorcy pojawiają się pewne nieścisłości czy opóźnienia, które mogą negatywnie wpływać na zdolność kredytową, a co za tym idzie na decyzję banku w sprawie kredytu. Lepiej zweryfikować wszystkie poprzednie zobowiązania i ich zasadność, ponieważ mogą zdarzyć się pomyłki.
Raport BIK pozwoli potwierdzić Twoją wiarygodność kredytową i pomoże ocenić również zdolność kredytową. Jest to szczególnie pomocne dla naszych Ekspertów Fin2, dzięki czemu są w stanie obliczyć Twoją zdolność i oszacować Twoje szanse na otrzymanie kredytu na wyznaczoną kwotę.