Zostawiliśmy włączoną pralkę i poszliśmy zajmować się swoimi sprawami. Z roztargnienia nie zauważyliśmy, że wąż od pralki wypadł i woda zalewa nam całą łazienkę. Mijają minuty, a wody jest coraz więcej. Nagle słyszymy dzwonek do drzwi, a przed nimi zdenerwowany sąsiad, którego mieszkanie przez przypadek właśnie zalaliśmy. Padł blady strach – co teraz zrobić? Rzeczywiście łazienka zalana jest na kilka centymetrów, a sąsiad zostaje z zaciekami na ścianie. Pytanie, czy nasza polisa ubezpieczeniowa pokryje szkody wyrządzone nam i sąsiadowi?

Co może obejmować ubezpieczenie mieszkania?

Stało się, zalaliśmy mieszkanie sąsiada i własne. Co obejmuje nasz polisa?

Ubezpieczenie mieszkania od zdarzeń losowych to podstawowe ubezpieczenie, które obejmuje polisa. Ile może kosztować takie ubezpieczenie? Nawet tańsze ubezpieczenia pozwalają chronić naszą nieruchomość – ceny zaczynają się już od około 100 zł za rok. Mamy wówczas pewność, że w razie pożaru lub innych zdarzeń losowych, w których nieruchomość nie będzie nadawać się do zamieszkania, otrzymamy odpowiednie odszkodowanie.

Składka za ubezpieczanie może się różnić, w zależności od wartości nieruchomości, położenia lokalu i wariantu ubezpieczenia, jaki wybierzemy.

Co w momencie, gdy przykładowo zniszczymy również mieszkanie sąsiada? Z pomocą przychodzi nam rozszerzenie polisy o OC mieszkania, zwane inaczej odpowiedzialnością cywilną w życiu prywatnym. OC w życiu prywatnym chroni nas od szkód, które my lub inni domownicy wyrządzimy osobom trzecim. Jeśli posiadamy w swojej polisie taki pakiet, nie mamy czego się obawiać. Tak samo dzieje się w przypadku, kiedy nasz pupil wyrządzi jakiekolwiek zniszczenia albo kiedy zdarzy nam się uszkodzić cudze dobra materialne poza miejscem zamieszkania.

A co z naszym mieszkaniem, jeśli też jesteśmy w jakiś sposób poszkodowani? Ubezpieczyciel również przewiduje takie sytuacje, dlatego mamy możliwość rozszerzenia podstawowego ubezpieczenia o stałe elementy i ruchomości domowe.

Kto może ubezpieczyć mieszkanie? W zasadzie każdy, kto jest właścicielem nieruchomości może wykupić polisę ubezpieczeniową na mieszkanie lub dom, a ochroną będą objęci wszyscy domownicy.

Co w sytuacji, gdy nie jesteśmy najemcami? Nie szkodzi! Również możemy ubezpieczyć ruchomości domowe i siebie poprzez OC w życiu prywatnym. Nie możemy jedynie ubezpieczyć całej nieruchomości, ponieważ nie jesteśmy jego właścicielem.

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Warto przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Umowy. Znajdują się tam wszystkie najważniejsze informacje o zakresie ubezpieczenia oraz wyjątkach.

Najważniejsze, aby nasze ubezpieczanie nieruchomości było dostosowane do naszych potrzeb. Nie potrzebujemy przecież ubezpieczenia garażu czy ogrodu, jeśli ich nie posiadamy. Ubezpieczyciele posiadają w swoich ofertach szeroki zakres polis, które możemy wybrać.

Jeśli chcemy, żeby nasza nieruchomość była ubezpieczona dosłownie od wszystkiego wystarczy wybrać opcję all risk. Jest to ochrona od wszystkich aspektów, które nie zostały wyłączone w Ogólnych Warunkach Umowy.

Gdzie najlepiej ubezpieczyć mieszkanie?

Większość ubezpieczycieli na rynku ma w swoich ofertach ubezpieczenie nieruchomości. Kluczowe jest wybranie takiego przedstawiciela, który w swojej ofercie posiada możliwości zabezpieczenia wszystkiego, co dla nas najważniejsze.

Ważne są również opinie o ubezpieczycielach, które możemy przeczytać m.in. na forach internetowych. Dowiemy się z nich, którzy ubezpieczyciele są wypłacalni i jaki jest średni czas wypłaty odszkodowania. Najlepiej będzie jednak skorzystać z pomocy Eksperta Finansowego Fin2, ponieważ:

  • posiadamy wieloletnie doświadczenie w porównywaniu ofert ubezpieczeniowych mieszkań;
  • bazujemy na ofertach różnych przedstawicieli ubezpieczeniowych;
  • jesteśmy w stanie przygotować proste i czytelne kalkulacje ofert wraz z przedstawieniem argumentów za i przeciw;
  • odpowiemy na Twoje wszystkie pytania i wątpliwości związane z wyborem najkorzystniejszej polisty nieruchomości.

 

Autor: Sebastian Rysio