Wykupienie ubezpieczenia na życie często wiąże się z wieloma pytaniami – czy warto je kupować? Czy na pewno go potrzebuję? Kiedy może mi się przydać? To oczywiste wątpliwości, które postaramy się rozwiać dzisiejszym wpisem. Dowiedz się więcej o polisie na życie i korzyściach związanych z jej zakupem.

Ubezpieczenie na życiem – co oznacza?

Najprościej mówiąc jest to rodzaj polisy, która zabezpiecza przede wszystkim Twoich bliskich w razie nagłej śmierci. Z trudem myśli się o takim scenariuszu, lecz warto być przygotowanym na każdą ewentualność, a zwłaszcza dobrze jest pomyśleć z troską o swojej rodzinie. Warto ich po prostu zabezpieczyć finansowo, co zawsze daje gwarancję spokoju i bezpieczeństwa przynajmniej na jakiś czas.

Polisa na życie polega na opłacaniu comiesięcznych składek lub opłaceniu jej z góry na określony czas. Ubezpieczenie może być indywidualne lub grupowe – najczęściej wybierana jest opcja ubezpieczenia jednej osoby lub całej rodziny, gdzie w razie wypadku jednego członka, pozostali otrzymują świadczenie z ubezpieczalni.

Takie ubezpieczenie może obejmować:

  • przypadek śmierci osoby ubezpieczonej;
  • chorobę;
  • hospitalizację;
  • niemożność kontynuowania czy podjęcia pracy w związku z obrażeniami w wypadku.

Cena ubezpieczenia na życie – ile kosztuje polisa?

Tak naprawdę wysokość składki ubezpieczenia może zależeć od wielu czynników. Przede wszystkim powinieneś zastanowić się, czego dokładnie oczekujesz. Polecamy spotkać się z naszym Ekspertem Finansowym Fin2, który może pomóc, doradzić i przedstawić kilka propozycji ubezpieczeń na życie w oparciu o Twoje możliwości i zapotrzebowanie.

Suma ubezpieczeniowa

Podstawowym kryterium jest wysokość ostatecznej kwoty, którą chcesz, aby ubezpieczalnia wypłaciła w razie wypadku czy śmierci ubezpieczonego. Zasada jest prosta – im wyższa jest suma całkowita, tym większe będą również składki ubezpieczenia.

Okres ubezpieczenia

Wybierając ofertę na dłuższy termin lub bezterminowo, musisz liczyć się z wyższymi składkami. Minimalnym okresem działania polisy jest rok czasu, Ty decydujesz czy wolisz przedłużyć okres ubezpieczenia, a także czy wolisz opłacić wszystko jednorazowo lub rozłożyć tą kwotę na raty.

Zakres ubezpieczenia

Kwota polisy będzie przede wszystkim uzależniona od wybranych przez Ciebie kryteriów i aspektów ochrony życia i zdrowia. Ważną informacją dla towarzystwa ubezpieczeniowego będzie wykonywana przez Ciebie praca, której charakter może mieć wpływ na bezpieczeństwo Twojego życia. Ponadto brany pod uwagę jest również wiek, aktualny stan zdrowia oraz pozostałe dodatkowe elementy zakresu ochrony, które zdecydujesz się dokupić – każda ubezpieczalnia posiada własną ofertę dodatkowych komponentów polisy.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie na życie?

Wiesz już wszystko o podstawach działania polisy na życie – teraz zastanówmy się, czy warto ją kupować? Naszym zdaniem jest to bardzo dobry pomysł, ale musi być jeszcze lepiej przemyślany i zaplanowany, ponieważ niektóre oferty ubezpieczeń na życie posiadają zapisy o wyłączności. W rezultacie okazuje się, że polisa jest nieważna i nie przysługuje nam żaden zwrot pieniędzy, gdyż nie spełniliśmy w danej sytuacji określonych warunków lub nie dotrzymaliśmy formalności.

Takie sytuacje niestety też się zdarzają i trzeba mieć tego świadomość. Dlatego powtarzamy, aby chętnie korzystać z usług doświadczonych Ekspertów – my przykładowo współpracujemy ze wszystkimi towarzystwami ubezpieczeniowymi, gdzie znamy ich zasady działania i warunki przyznawania polis.

Jeśli już zdecydujemy się na ubezpieczenie na życie i postanowimy chronić naszych bliskich, z pewnością sprawdzona polisa będzie dla nas dobrym rozwiązaniem. Wykupienie takiego ubezpieczenia nie zawsze musi wiązać się z wysokimi kosztami, by zabezpieczyć chociaż w podstawowym stopniu swoją rodzinę.

Polisa na życie może być także ciekawą propozycją dla osób starających się o kredyt hipoteczny, kiedy to bank przychylniej patrzy na osoby zabezpieczone, a tym samym gwarantuje to mniejsze ryzyko dla banku. Takie ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, lecz można się nad nim zastanowić i najlepiej skonsultować jego wybór z doradcą ubezpieczeniowym.