Pozytywna decyzja kredytowa przewidziana tylko dla szczęśliwych posiadaczy umowy o pracę na czas nieokreślony. Absolutnie nie – osoby na umowie zlecenie wcale nie muszą być poszkodowane i zapomnieć o kredycie hipotecznym. Wszystko jest w Twoich rękach, wystarczy że zapoznasz się z podstawowymi zasadami przyznawania kredytów oraz umówisz się z nami na spotkanie, gdzie przedstawimy wszystkie możliwości.

Na czym polega proces przyznawania kredytów hipotecznych?

Kluczowym elementem jest ocena zdolności kredytowej, o której już pisaliśmy wielokrotnie na naszym blogu. Istnieje wiele czynników, które wpływają na zwiększenie zdolności kredytowej – w tym przede wszystkim chodzi o formę zatrudnienia. Oczywiście, posiadanie umowy o pracę, a zwłaszcza na czas nieokreślony, będzie działała wyłącznie na korzyść kredytobiorcy.

Kolejnymi czynnikami, które brane są pod uwagę przez bank pod kątem zdolności kredytowej to:

  • posiadanie innych zobowiązań;
  • historia kredytowa w BIK;
  • forma zatrudnienia, dochody oraz staż pracy;
  • stan cywilny, a nawet wykształcenie;
  • liczba osób w gospodarstwie domowym;

Wszystkie wyżej wymienione aspekty będą dokładnie analizowane przez bank, by ostatecznie przyznać lub nie Twoją szansę na kredyt. Kwestie związane z wykonywanym zawodem, stażem pracy oraz dochodami są jednymi z ważniejszych punktów, ponieważ świadczą o Twoich możliwościach finansowych. Z perspektywy banku jest to istotne, ponieważ udzielając kredytu, ponoszą pewnego rodzaju ryzyko, które zmniejsza się wraz ze wzrostem Twojego wynagrodzenia, wydłużeniem stażu pracy czy zmianą formy umowy. Jednak podkreślamy, że umowa zlecenie nie stanowi wykluczenia w staraniach o kredyt hipoteczny.

Kredyt w oparciu o umowę zlecenie – co będzie najważniejsze?

Pracujesz w swojej firmie już od dłuższego czasu, ale z różnych względów wciąż masz podpisaną umowę zlecenie – spokojnie, to nie koniec Twoich marzeń o własnym mieszkaniu. Przy umowie zlecenie ważnym aspektem jest staż pracy.

Potencjalni kredytobiorcy powinni mieć przepracowane co najmniej 12 miesięcy, dzięki czemu zyskują większą wiarygodność w banku. Jeśli Twoja umowa zlecenie trwa krócej niż rok, lepiej przeczekać jeszcze kilka miesięcy, aby zyskać więcej punktów przewagi przy ocenie zdolności kredytowej.

Kolejnym elementem jest ciągłość podjętej pracy, dlatego w banku możesz spodziewać się konieczności złożenia dokumentów z poprzednich firm, gdzie pracowałeś. Wówczas można przedstawić stałość Twoich dochodów, które utrzymujesz na stabilnym poziomie od dłuższego czasu. Podczas analizy zdolności kredytowej brane pod uwagę będą jedynie kwoty z czterech ostatnich miesięcy rozliczenia PIT.

Twoim obowiązkiem jako przyszłego kredytobiorcy oraz pracownika na umowie zlecenie, będzie dostarczenie poniższych dokumentów:

  • zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach lub oświadczenia o wysokości kosztów z umowy cywilnoprawnej;
  • podpisanej umowy na konkretne zlecenie w firmie;
  • wyciągu z Twojego rachunku bankowego, na który wpływa comiesięczne wynagrodzenie z tytułu wykonywanego zlecenia;
  • PIT 37 za okres wyznaczony przez bank wraz z potwierdzeniem przyjęcia przez Urząd Skarbowy.

Jak przygotować się do złożenia wniosku o kredyt, mając podpisaną umowę zlecenie?

Z pewnością polecamy spotkać się z naszymi Ekspertami Finansowymi Fin2, którzy podczas jednej rozmowy, będą w stanie wyciągnąć pierwsze wnioski i znaleźć dla Ciebie kilka rozwiązań.

Po pierwsze, możesz zawsze spróbować zwyczajnie porozmawiać ze swoim pracodawcą, że masz w planach starać się o kredyt na mieszkanie i czy ewentualnie byłaby możliwość zmiany formy zatrudnienia na umowę o pracę, co w większości przypadków nie powinno stanowić problemu.

Po drugie, zadbaj o regularność swoich przychodów oraz swoje oszczędności. Bank będzie sprawdzał również jak wygląda Twoje konto bankowe, co jaki czas pojawiają się wpływy oraz z jakimi kosztami masz do czynienia na przestrzeni kilku miesięcy.

Po trzecie, wybór banku jest równie istotny. Nie każdy z nich jest przychylny dla osób z umową zlecenie, dlatego warto złożyć wniosek wyłącznie w miejscach, gdzie faktycznie pojawia się szansa na pozytywną odpowiedź. Tutaj także możesz liczyć na nasze doświadczenie i wsparcie w wyborze banku pod kredyt hipoteczny.