Kilka dni temu otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie, że Prezydent RP podpisał ustawę dotyczącą udzielenia wakacji kredytowych dla właścicieli kredytów hipotecznych. Działania te mają na celu wspomóc kredytobiorców podczas rosnącym stopom procentowym i pozostałym cenom na skutek inflacji. Program ten jednak posiada kilka zasad ograniczających przyznanie wakacji kredytowych – więcej dowiesz się z poniższego artykułu.

Wakacje kredytowe – przepisy dotyczące ustawy

Dokładnie 14 lipca bieżącego roku Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy o przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej, w tym także zasadach wprowadzenia wakacji kredytowych. Czym one są i do czego będą służyć?

Wakacje kredytowe polegają na odroczeniu spłaty rat kredytu wraz z odsetkami na określony w ustawie czas. W tym wypadku przerwa będzie obejmować łącznie osiem miesięcy wakacji kredytowych – bez spłaty raty kredytowych w dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału 2022 (łącznie 4 miesiące) oraz po jednym miesiącu w czterech kwartałach przyszłego roku 2023 (łącznie 4 miesiące). W rezultacie z programu wsparcia mogą skorzystać wszyscy kredytobiorcy, którzy:

  • posiadają umowę kredytową w polskiej walucie;
  • zaciągnęli kredyt hipoteczny na kupno nieruchomości przeznaczonej dla własny użytek;
  • wybiorą tylko jeden ze swoich kredytów i złożą odpowiedni wniosek do banku z informacją o okresie zawieszenia spłaty kredytu i oświadczeniem o nabyciu nieruchomości wyłącznie do zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych (wraz z klauzulą o świadomości odpowiedzialności karnej w przypadku składania fałszywego oświadczenia).

Warto podkreślić, że wakacje kredytowe to jedynie zawieszenie spłacania rat kredytu, a nie ich całkowite anulowanie. Wakacje kredytowe dotyczą wstrzymania zarówno części kapitałowej, jak i odsetek rat kredytu. Termin spłaty kredytu zostaje proporcjonalnie wydłużony – bez naliczania dodatkowych odsetek.

Jak wakacje kredytowe wpływają na zdolność kredytową?

Program wsparcia brzmi kusząco pewnie dla wielu z Was, ale pojawia się zasadnicze pytanie – co z moją zdolnością kredytową? Oczywiście złożenie wniosku o wakacje kredytowe zostanie również odnotowany w historii kredytowej BIK, czyli mówiąc najprościej bank, u którego będziesz starał się o nowy kredyt, dowie się o zawieszeniu spłat rat kredytowych.

Sytuacja ta może wpłynąć dwojaki na Twoją zdolność kredytową, ponieważ wszystko zależy od kryteriów przyjętych przez dany bank. Z jednej strony udział w programie wakacji kredytowych może absolutnie nie determinować decyzji o przydzieleniu kredytu, niekiedy jednak analityk finansowy może stwierdzić, że stanowisz pewne ryzyko dla banku i odmówi on udzielenia Ci kredytu.

Czy warto skorzystać z wakacji kredytowych?

Nasuwa się w takim razie kolejne ważne pytanie, czy w ogóle opłaca się korzystać z zawieszenia rat kredytowych i kiedy okaże się to naprawdę korzystnym rozwiązaniem?

Wszystko zależy też od naszego podejścia, ponieważ wakacje kredytowe mogą rzeczywiście przynieść ulgę kredytobiorcom i tym samym zwiększyć ich oszczędności – w tym wypadku przez 8 miesięcy. Wówczas pieniądze, które wydalibyśmy na spłatę raty kredytu można przeznaczyć na nadpłatę kapitału kredytu, a to ostatecznie może pomóc zmniejszyć miesięczne zobowiązania finansowe nawet kilkaset złotych.

Wzrastająca inflacja, a co za tym idzie również stopy procentowe utrudniają spłatę kredytu wielu Polaków. Nasi Eksperci Finansowi Fin2 mogą pomóc Ci w analizie Twojej sytuacji finansowej, a następnie doradzą, czy program wakacji kredytowych będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Zajmiemy się również formalnościami niezbędnymi do złożenia wniosku w banku – doprowadzimy temat do końca.