Zapewne dla wielu z Was Nowy Rok to także czas zmian i nowych postanowień. Często pojawia się motywacja i powiew świeżości, które mobilizują nas do rozpoczęcia działań na własne konto. Założenie firmy nie jest oczywiście wynikiem nagłego przypływu chęci czy pieniędzy, ale konieczne jest przede wszystkim posiadanie planu i strategii działania. Czy Twój start-up może liczyć na wsparcie ze strony banku? Jak uzyskać finansowanie dla nowej działalności?

Gdzie można szukać wsparcia finansowego dla start-upów?

Pomysł na biznes to jedno, ale wszędzie (a zwłaszcza na początku) potrzebne są oszczędności. Często młodzi ludzie z ambicjami mają naprawdę duży potencjał, ale brakuje im zabezpieczenia finansowego. Na szczęście są różne źródła finansowania start-upów, z których możesz skorzystać.

Pierwszym z nich jest pożyczka od Banku Gospodarstwa Krajowego, ale od razu musimy uprzedzić o małym haczyku – z propozycji mogą skorzystać jedynie firmy znajdujące się na terenie województwa małopolskiego. Ponadto muszą spełniać kilka innych wymogów, aby móc przystąpić do rekrutacji – mowa m.in. o długości działalności, dofinansowanie będzie dotyczyło tylko wybranych kategorii.

Zasady przyznawania pożyczek, możliwości i ograniczenia z nimi związane także stanowi istotny element starania się o dofinansowanie. Drugim źródłem środków finansowych są oczywiście banki komercyjne, które także posiadają ofertę kredytowania dla początkujących przedsiębiorstw. Tutaj ważnym ograniczeniem jest ilość ofert dla start-upów na rynku, ponieważ niewiele banków zdecydowało się wprowadzić powyższą inicjatywę do swoich standardowych usług.

Każdy z banków posiada odrębne wymagania oraz warunki przyznawania finansowania. Trzecim źródłem pomocy pieniężnej dla startujących firm są instytucje pozabankowe, które pomagają rozpocząć działalność na rynku. Jednak trzeba w tym wypadku uważać na oszustów, którzy próbują w sprytny sposób wyłudzić pieniądze od młodych przedsiębiorców.

Zanim zdecydujesz się na którykolwiek ze sposobów uzyskania finansowania, warto najpierw skonsultować się z Ekspertem Finansowym Fin2 – podpowiemy, która z opcji będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Będzie mogli także polecić konkretne placówki, które w danym momencie oferują najlepsze warunki kredytowania dla małych firm.

Jakich formalności musisz dopilnować przy składaniu wniosku o dofinansowanie start-upu?

Każdy młody przedsiębiorca starający się o przyznanie dofinansowania, powinien dopilnować, aby uzupełnić wszelkie dokumenty i dostarczyć je w wyznaczonym terminie. Jeśli jest to bank komercyjny, konieczne jest najpierw uzupełnienie wniosku bankowego, by następnie otrzymać instrukcję – czego dokładnie będą od Ciebie potrzebować.

Dodatkowo instytucja może prosić Cię o przedstawienie oświadczenia o spełnianiu wyznaczonych kryteriów, wyrażenie świadomej zgody na otrzymanie finansowanie na konkretny cel i złożenie obietnicy, że będzie ono zrealizowane właśnie w tym celu. Konieczne będzie także przedstawienie Twojego biznesplanu, czyli strategii działania firmy. Co to oznacza?

Jest to nie tylko Twój plan działania krok po kroku, ale również powinien zakładać różne scenariusze. Strategia biznesowa musi zakładać cały koncept działalności – jej cele biznesowe, kanały dystrybucji, formy promocji i grupy odbiorców. Z drugiej strony powinny znaleźć się tam również arkusze finansowe, w których zawarte byłby informacje na temat przewidywanych kosztów, wydatków i zakładanych przychodów.

Wszystkie te informacje będą niezbędne dla banku, by móc określić Twoją zdolność kredytową. Oprócz analizy Twojej osoby jako kredytobiorcy, brany pod uwagę jest również zamysł na biznes i jego uzasadnienie. To z perspektywy banku najważniejsze informacje, które pozwolą zmniejszyć ryzyko udzielenia finansowania i potwierdzą Twoją wypłacalność. Otrzymanie kredytu dla nowych firm nie należy do prostych zadań, a zwłaszcza w obecnych czasach, ale nie jest to niemożliwe. Warto spróbować, przedstawić swój pomysł i uzasadnić swój plan – dążenie do celu to Twoje główne zadanie posiadając własną działalność.