Zastanawiasz się nad wzięciem kredytu hipotecznego lub gotówkowego, ale obawiasz się ostatecznej decyzji banku? Być może już próbowałeś złożyć wniosek o kredyt, ale zderzyłeś się z odmową? W obu przypadkach nasi Eksperci powiedzieliby – nie można się poddawać! Na zdolność kredytową składa się wiele czynników, które w mniejszym lub większym stopniu są analizowane w różnych bankach. Dowiedz się, jak poszczególne banki mogą spojrzeć na Ciebie jako potencjalnego kredytobiorcę.
Zdolność kredytowa – najważniejsze kryteria
Podsumowując wszystkie definicje, zdolność kredytowa to generalnie określenie Twoich możliwości finansowych. Bank może stwierdzić, że posiadasz zdolność kredytową, co oznacza że będziesz w stanie spłacić całość zobowiązania wraz z odsetkami w wyznaczonym czasie, a więc można zaufać Ci jako przyszłemu kredytobiorcy.
Jakie kryteria brane są pod uwagę podczas składania wniosku o kredyt? Przede wszystkim Twoja historia wcześniejszych obciążeń, pożyczek i kredytów – raport BIK. Bank dokładnie sprawdza Twoją aktywność pod kątem zobowiązań finansowych, terminów spłaty i wysokości pobieranych kwot. Podobnie weryfikowana jest Twoja sytuacja materialna – dochód, forma zatrudnienia, liczba domowników w gospodarstwie domowym, status małżeński czy liczba posiadanych dzieci na utrzymaniu.
To tylko część czynników, które mogą wpłynąć na ostateczną decyzję odnośnie Twojej zdolności kredytowej. Każdy bank posiada inną procedurę weryfikacji, inne kroki podczas podejmowania decyzji, a co za tym idzie inny czas realizacji. Poniżej postaramy się dokładniej wyjaśnić, na czym polega ta różnica.
Jak sprawdzić zdolność kredytową?
Zanim udamy się do banku z wnioskiem o udzielenie kredytu, możemy samodzielnie sprawdzić i obliczyć swoją zdolność kredytową. Oczywiście istnieją na to specjalne równania czy nawet kalkulatory, aczkolwiek większość z nas nie jest na tyle obeznana w tematyce finansów, by poradzić sobie ze wszystkimi terminami.
Między innymi dlatego polecamy skorzystać z pomocy Eksperta Finansowego, który zada kilka najważniejszych pytań, podpowie jakich informacji i dokumentów będzie potrzebował, by na koniec obliczyć Twoją zdolność kredytową i porównać szanse na uzyskanie kredytu w kilku różnych bankach. Dlaczego warto wybrać się do Eksperta Finansowego Fin2?
• posiada realną wiedzę na temat aktualnej sytuacji na rynku kredytowym – doskonale zna warunki kredytowe w różnych bankach, na co dzień obcuje z ofertami banków i z doświadczenia wie, gdzie skorzystasz najbardziej;
• formalności ma już dawno za sobą – wszelkie dokumenty do wypełnienia czy złożenia nie są mu obce, a kontrolowanie terminów weszło mu już w krew;
• zaufane źródło wiedzy, które zawsze odpowie na nurtujące Cię pytania.
Obliczanie zdolności kredytowej – różnice między bankami
W Polsce do wyboru mamy kilkanaście różnych banków, które w większości posiadają w swojej ofercie kredyty hipoteczne czy gotówkowe, czyli najczęściej wybierane przez Polaków. Dlaczego składając wniosek do kilku z nich, otrzymujesz zarówno pozytywne, jak i negatywne decyzje w sprawie zdolności kredytowej?
Otóż, każdy bank posiada zupełnie inne kryteria oceny Twoich przyszłych możliwości finansowych, dla których w jednym przypadku ważniejsze będą Twoje stałe źródła dochodów i status cywilny, a z kolei w innej placówce przeszkodą okażą się Twoje poprzednie zobowiązania sprzed lat. Warunki udzielenia kredytu są bardzo zróżnicowane i bardzo często oferty kierowane są do różnych kategorii klientów – singli, małżeństw z dziećmi lub bez dzieci albo osób na umowie zlecenie.
W zasadzie w każdym banku spotkasz się z innym nastawieniem i sposobem obliczania zdolności kredytowej, dlatego ciężko jest jednoznacznie powiedzieć, że Twoja sytuacja w pełni pozwoli Ci na wzięcie kredytu – wszystko zależy od banku i oferty, którą wybierzesz.