Los bywa przewrotny i nie zawsze mamy wpływ na niektóre wydarzenia – podobnie dzieje się w przypadku zaciągniętego kredytu, który może okazać się w pewnym momencie problematyczny. Opóźnienia w spłacie raty lub zaległości, to wszystko niestety wpływa na naszą historię kredytową zawartą w raporcie BIK. Czy to jednak całkowicie przekreśla Twoje szanse na otrzymanie kredytu? Sprawdź poniżej, co sądzą na ten temat nasi Eksperci Finansowi.

Historia kredytowa w BIK – co to oznacza?

Podczas poszukiwań kredytu hipotecznego, często słyszy się o historii kredytowej, która następnie oceniana jest przez analityków bankowych. Co tak naprawdę oznacza i jakie kryteria dokładnie obejmuje? Skrót BIK to w rozwinięciu Biuro Informacji Kredytowej, czyli innymi słowy baza prowadzona zarówno przez instytucje bankowe, jak i pozabankowe. Znajdują się tam wszelkie informacje związane z zaciągniętymi przez Ciebie kredytami.

Sprawdzając raport, dowiesz się między innymi:

  • jakie kredyty i pożyczki zostały już uregulowane;
  • kiedy zaciągnąłeś konkretne zobowiązanie oraz na jaką kwotę;
  • czy zalegasz z jakimikolwiek płatności oraz poznasz dokładne kwoty naliczonych odsetek.

Pewnie zadajesz sobie pytanie, w jakim celu prowadzone są historie kredytowe? Stanowi to przede wszystkim źródło zabezpieczenia się banków, które mogą sprawdzić Twoje poprzednie zobowiązania i zachowanie terminowości. W ten sposób będą w stanie ocenić wiarygodność, punktualność i odpowiedzialność potencjalnego kredytobiorcy.

Twoja historia kredytowa rozpoczyna się w momencie podpisania umowy kredytowej czy niektórych zobowiązań pożyczkowych. Wówczas BIK prowadzi ewidencję Twoich wpłat, a następnie bank ma możliwość ich zweryfikowania.

Co wpływa na historię kredytową BIK?

Na całokształt historii kredytowej wpływają zarówno te pozytywne, jak i negatywne sytuacje. Do tych pierwszych można zaliczyć przykładowo szybsze spłacenie kredytu lub chociaż jego części. Również na plus można odnotować wszystkie terminowe wpłaty ratalne, co świadczy o Twojej odpowiedzialności.

Z drugiej strony historia kredytowa może też działać trochę na naszą niekorzyść, jeśli spóźniasz się z opłaceniem rat. Pominięcie kilku dni jeszcze nie będzie stanowić problemu, a bank może przysłowiowo przymknąć na to oko podczas analizowania wniosku. Jednak dłuższa zwłoka ze spłatą kredytu będzie tylko pogarszać Twoją zdolność kredytową. W sytuacji gdy historia kredytowa odnotowała w Twoim wypadku jakiekolwiek zaległości, BIK ma prawo bez zgody klienta przetwarzać jego dane przez 5 lat i udostępniać placówkom banku podczas weryfikacji.

Zła historia kredytowa a kredyt hipoteczny

Oczywistym jest, że pozytywna historia kredytobiorcy, który już wcześniej zaciągnął różne zobowiązania i spłacał je w określonym czasie, będzie grała tylko na jego korzyść przy kolejnych staraniach o kredyt. Co dzieje się w przypadku, gdy nastąpi opóźnienie w spłacie kredytu?

Wówczas bardzo ważnym czynnikiem jest czas – jak długo zwlekałeś z wpłatą raty? Jeśli jest to okres mniejszy niż 30 dni, istnieje szansa, że bank potraktuje Cię ulgowo. Równie istotny jest fakt, czy była to sytuacja jednorazowa, a może powtarzała się częściej?

Pamiętaj, że dla banku historia kredytowa BIK jest jednym z podstawowych elementów weryfikacji, który pozwala ocenić ryzyko udzielenia kredytu. Każdy dzień zwłoki jest tutaj na wagę złota i należy mocno pilnować się z terminami spłaty zobowiązań, aby uniknąć jakichkolwiek problemów w późniejszym czasie. W przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny, raport BIK będzie stanowił ważny dokument i może znacząco wpłynąć na ostateczną decyzję wniosku.

Niestety często zła historia kredytowa całkowicie dyskwalifikuje kandydata do wzięcia kredytu, dlatego koniecznym jest dbanie o swoją przyszłą zdolność kredytową. Jedynym ratunkiem dla takiej osoby będzie całkowite spłacenie zobowiązań, które wcześniej zalegały w BIK-u. Bank może uznać to odpowiedzialny gest i przyznać szansę na otrzymanie nowego kredytu.

Jeśli zastanawiasz się nad swoją historią kredytową, chciałbyś sprawdzić swoje konto w BIK-u albo otrzymałeś już negatywną decyzję od banku w sprawie kredytu – możesz śmiało zgłosić się do naszych Ekspertów Finansowych Fin2. Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych, w tym również chodzi o odmowę banku w sprawie kredytu. Dokładnie przeanalizujemy Twoją sytuację i podpowiemy, jak możesz zwiększyć swoją zdolność kredytową lub zminimalizować skutki negatywnej historii BIK. Zrobimy wszystko, abyś uzyskał swój wyczekiwany kredyt hipoteczny.