Brak stabilnego zatrudnienia w formie umowy o pracę, wcale nie przekreśla Twoich szans na otrzymanie pozytywnej decyzji w sprawie kredytu. Również osoby zatrudnione na umowę zlecenie lub o dzieło, mają możliwość złożenia wniosku i starania się o kredyt. Sprawdź, co należy zrobić, aby otrzymać dofinansowanie z banku na umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Czy można uzyskać kredyt na umowę zlecenie lub umowę o dzieło?

Jak to wygląda w praktyce i jakie są realne szanse na otrzymanie kredytu? Wiele zależy też od formy kredytu, o który się starasz. W przypadku kredytów gotówkowych, konsolidacyjnych czy samochodowych powinno być nieco łatwiej, ponieważ wymagania banków są nieco mniej surowe. Zupełnie inaczej dzieje się, jeśli mowa o kredycie hipotecznym – tutaj bank musi mieć pewność, że będziesz w stanie spłacić należności w wyższych kwotach i to w regularnych odstępach czasu.

Z perspektywy banku osoby zatrudnione na umowę zlecenie, umowę o dzieło czy nawet umowę o pracę na czas określony, cechują się pewnego rodzaju ryzykiem. Życie potrafi być przewrotne i bank również zdaje sobie z tego sprawę, dlatego umożliwiając Ci zaciągnięcie kredytu, podejmuje jednocześnie ryzyko Twojej niewypłacalności. Przy umowach tego typu istnieje możliwość, że pracownik może zostać zwolniony z dnia na dzień, stracić swoje „stałe” zlecenia albo zakończyć współpracę z innych przyczyn.

Skąd wówczas taki pracownik ma znaleźć środki na opłacenie swojej miesięcznej raty kredytu? Zadaniem banku jest myślenie z dystansem i wyprzedzeniem, dlatego w przypadku osób zatrudnionych na umowę zlecenie czy o dzieło, sprawdzają jeszcze wiele innych dodatkowych aspektów, by upewnić się ostatecznie o ich wypłacalności.

W jaki sposób można udowodnić swoją wiarygodność finansową? Przede wszystkim istotnym czynnikiem będzie czas zatrudnienia. Zatem posiadanie umowy zlecenie czy umowy o dzieło przez dłuższy okres czasu – zazwyczaj minimum 2 lata – będzie na pewno działało na Twoją korzyść. Również regularne wpływy na jedno konto, gdzie posiadasz rachunki do umów, sprawią że zyskasz lepszą ocenę Twojej zdolności kredytowej. Oczywiście im wyższe będą Twoje przychody, tym większe szanse na uzyskanie kredytu gotówkowego lub kredytu hipotecznego.

Jakie muszę spełniać warunki, by uzyskać kredyt przy umowie zlecenie lub o dzieło?

Jak w każdym innym wypadku, musi to być osoba pełnoletnia z pełna zdolnością do czynności prawnych. Drugą ważną kwestią jest posiadanie czystego konta w BIK, dzięki czemu bank może zapoznać się z Twoją historią kredytową – lepiej, żeby nie znalazły się tam żadne zaległe płatności czy opóźnienia.

Największym problemem może okazać się ocena zdolności kredytowej, która będzie uzależniona także od kwoty zobowiązania, o którą się starasz. Im będzie ona wyższa, tym większe będą też wymagania banku wobec potencjalnego kredytobiorcy. Trzeba zaznaczyć, że każdy bank posiada zupełnie inne procedury analizy zdolności kredytowej, gdzie poszczególne kryteria mogą być dla nich mniej lub bardziej ważne. W tym celu najlepiej jest umówić się na bezpłatne spotkanie z naszymi Ekspertami Kredytowymi Fin2, którzy doskonale znają aktualne warunki kredytowania w różnych bankach. Mogą na ich podstawie sprawdzić i obliczyć Twoją zdolność kredytową w oparciu o Twoje oczekiwania finansowe.

Przykładowo starając się o kredyt gotówkowy i posiadając jednocześnie zatrudnienia na umowę o dzieło, możesz otrzymać ofertę kredytowania na mniejszą ratę kapitałowo-odsetkową, ale z dłuższym okresem zobowiązania. W ten sposób bank może przejść na ugodę z klientem i zmniejszyć wysokość miesięcznej raty na poczet wydłużonego okresu spłaty.

Z drugiej strony, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, jeśli Twoja umowa o dzieło czy umowa zlecenie trwa od dłuższego czasu i jesteś w stanie udowodnić stabilność swoich zarobków, będziesz mógł jednocześnie starać się nawet o kredyt hipoteczny. Najważniejsze jest wykazanie regularności wpłat, dzięki czemu zyskujesz namacalny dowód na Twoją wiarygodność finansową.

Jak mogę zwiększyć swoje szanse na kredyt przy umowie zlecenie lub umowie o dzieło?

Nadal obawiasz się spróbować i złożyć wniosek o kredyt? A może otrzymałeś negatywną odpowiedź i szukasz innego rozwiązania na swoje dofinansowanie? Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na kredyt oraz wzmocnić swoją zdolność kredytową.

  • Ciągłość zatrudnienia – być może jesteś na etapie, gdzie warto upomnieć się o przejście na umowę o pracę, a jeśli nie, to warto zadbać o cykliczność i czas trwania Twoich umów, aby zbierać dokumenty i pokazać, że od dłuższego czasu stale współpracujesz z jedną lub kilkoma firmami.
  • Historia kredytowa – nie ma nic gorszego niż zaległe płatności czy brak terminowości w spłacie zobowiązań, dlatego postaraj się zadbać o ciągłość spłaty swoich poprzednich kredytów czy pożyczek i opłacanie ich w wyznaczonym terminie.
  • Listy deklaracyjne od zleceniodawców – możesz również zgłosić się do swojego zleceniodawcy z prośbą o wystawienie listu deklaracyjnego, który będzie potwierdzał Twoje zatrudnienie na dłuższy okres czasu i tym samym zwiększy Twoją wiarygodność.
  • Współkredytobiorca do wniosku kredytowego – znajdź odpowiednią i wiarygodną osobę, która będzie chciała wspólnie z Tobą podjąć się zobowiązania finansowego i będzie stanowiła równocześnie Twoje „zabezpieczenie”, ze względu na swoją stabilność zatrudnienia i płynność finansową.