Ochrona kredytu jest oczywiście dodatkowym wydatkiem dla kredytobiorcy, ale ma on również prawo ubiegać się o jego częściowy lub całkowity zwrot w przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania. Dowiedz się, jak możesz ubiegać się o zwrot kwoty ubezpieczenia kredytu oraz jakich formalności musisz dopilnować, aby otrzymać pieniądze z banku.

Czy zwrot ubezpieczenia za kredyt jest możliwy?

Odpowiadamy: oczywiście! Gwarancją są przede wszystkim przepisy zawarte w Kodeksie cywilnym art. 813, gdzie zapewniono, że środki na ochronę kredytu, powinny zostać zwrócone kredytobiorcy za niewykorzystany okres obowiązywania. Zatem bank w żadnym wypadku nie może odmówić udzielenia zwrotu za ubezpieczenie kredytu – różnica może polegać jedynie na wysokości zwróconych środków.

O jakich ubezpieczeniach kredytów mowa?

Zadaniem ubezpieczenia pod zobowiązanie jest ochrona nie tylko konsumenta, ale również banku przed ewentualnym ryzykiem poniesienia strat. Wyróżniamy kilka najczęściej wybieranych ubezpieczeń:

  • ubezpieczenie na życie – dotyczy sytuacji skrajnych jak śmierć czy poważna choroba, kiedy kredytobiorca nie ma możliwości dokonać spłaty zobowiązania, a tym samym nie obciąża nimi swoich bliskich;
  • ubezpieczenie od utraty pracy – wchodzi w życie w momencie straty źródła dochodu nie z Twojej winy i wówczas ubezpieczyciel przejmuje spłatę kredytu na wyznaczony okres czasu (w zależności od wybranego pakietu ochrony);
  • ubezpieczenie nieruchomości – obejmuje wszelkie zdarzenia losowe, które mogą napotkać właścicieli mieszkań lub domów, np. pożar, zalanie czy inne okoliczności, które negatywnie wpływają na wartość Twojej nieruchomości;
  • ubezpieczenie pomostowe – wymagane jest wyłącznie dla osób z kredytem hipotecznym, które muszą spłacać je do momentu wpisania hipoteki do księgi wieczystej.

W jakich sytuacjach można starać się o zwrot ubezpieczenia kredytu?

Zacznijmy od wspomnianego wcześniej ubezpieczenia pomostowego, którego warto może zostać zwrócona kredytobiorca, dzięki ostatniej nowelizacji ustawy. Po uprawomocnieniu się wpisu hipoteki do księgi wieczystej, można wystąpić do banku o zwrot wcześniej spłacanego ubezpieczenia pomostowego.

Każdy konsument ma także prawo wypowiedzieć lub odstąpić od umowy ubezpieczenia – oczywiście zgodnie z wyznaczonym wcześniej terminem. Wówczas pozostały okres spłaty ubezpieczenia powinien zostać zwrócony, jeśli został opłacony przez kredytobiorcę.

Do pozostałych sytuacji zaliczamy także wypowiedzenie umowy kredytu przez bank lub samego kredytobiorcę. Natomiast najczęściej mamy do czynienia ze zwrotem ubezpieczenia w razie wcześniejszej spłaty zobowiązania. Według art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim z 12 maja 2011 roku bank jest zobowiązany do zwrócenia kosztów ubezpieczenia, które zostały nadpłacone.

Ile trzeba czekać na zwrot ubezpieczenia kredytu?

Nie można jednoznacznie stwierdzić jaki jest czas oczekiwania na zwrot środków, ponieważ wiele zależy od rodzaju ubezpieczenia, okoliczności zwrotu, a także banku czy kwoty. Można jednak przyjąć uśredniony okres od 14 do 30 dni liczony od dnia przyjęcia wniosku.

Dlaczego warto starać się o zwrot ubezpieczenia?

Pamiętajmy, że zwrot nadpłaconej kwoty ubezpieczenia jest obowiązkiem banku, a Twoim przywilejem, dlatego warto z niego skorzystać. Tak naprawdę niewiele Cię to kosztuje – również nie są skomplikowane formalności do uzupełnienia. Tutaj również polecamy skorzystać z wiedzy i pomocy Ekspertów Finansowych Fin2, którzy z chęcią przeprowadzą Cię przez ten proces. Zajmiemy się nie tylko Twoim kredytem gotówkowym lub hipotecznym, ale również po ich uruchomieniu nie pozostawimy Cię bez wsparcia.