Zastanawiasz się nad wzięciem kredytu na mieszkanie lub inny wydatek? Pierwszym krokiem do realizacji powyższych planów jest sprawdzenie swojej zdolności kredytowej, co bardzo często weryfikuje Twoje możliwości finansowe. Dowiedz się, jak obliczyć potencjał kredytowy, co należy wziąć pod uwagę i jakie masz szanse na pozyskanie niezbędnych finansów.

Co w praktyce oznacza zdolność kredytowa?

Bank pożyczając Ci pieniądze, musi dokładnie przeanalizować Twoje rzeczywiste możliwości spłacenia tego długu. Zdolność kredytowa pozwala określić, czy w ogóle masz szanse na zaciągnięcie kredytu, a jeśli tak, to w jakim czasie jesteś w stanie spłacić konkretną sumę pieniędzy wraz z naliczonymi odsetkami.

Zupełnie innymi prawami rządzą się firmy pożyczkowe, które posiadają znacznie krótszy proces weryfikacji zdolności kredytowej, a przy tym sprawdzają jedynie kilka najważniejszych kryteriów. Zatem otrzymacie pożyczki jest znacznie prostsze i szybsze niż zaciągnięcie kredytu, aczkolwiek musisz liczyć się wówczas z większym ryzykiem i wyższymi odsetkami.

Z kolei banki dokładnie sprawdzają Twoją sytuację finansową, ale również życiową, by móc jak najbardziej zmniejszyć własne ryzyko zanim wydadzą pozytywną lub negatywną decyzję o zaciągnięciu kredytu. Weryfikacja w zasadzie dzieli się na dwie części: ilościową i jakościową. Pierwsza z nim dotyczy przede wszystkim Twoich zarobków, które należy porównać z miesięcznymi wydatkami. Mają wówczas możliwość sprawdzenia Twoich dochodów i ich regularności, stałych wydatków utrzymania, a także aktualnych zadłużeń, które sprawdzają za pośrednictwem raportów BIK – sprawdź jak wygenerować własny raport BIK TUTAJ.

Drugi etap analizy dotyczy już pozostałych czynników mających wpływ na Twoje możliwości spłaty w określonym czasie:

 • wiek;
 • stan cywilny;
 • liczba osób na utrzymaniu;
 • sytuacja zawodowa;
 • poprzednie zadłużenia i efekt ich spłaty.

Jak sprawdzić własną zdolność kredytową pod kredyt hipoteczny?

Jeszcze zanim zaczniesz planować zakup mieszkania czy domu w konkretnej kwocie, skorzystaj z pomocy Eksperta Finansowego Fin2 i dowiedz się, jaką zdolnością kredytową operujesz. Być może masz większe możliwości niż zakładałeś wcześniej i możesz pozwolić sobie na wybór większego i droższego mieszkania w lepszej okolicy. Jednak może się okazać, że kwota, o której myślałeś na początku jest nierealna do sfinansowania i konieczne będzie przeprowadzenie kolejnego researchu wśród nieruchomości.

Zamiast korzystać z setek różnych kalkulatorów zdolności kredytowej, które niestety nie są w stanie wziąć pod uwagę wszystkich kryteriów, od razu zgłoś się do nas. Nasi Eksperci współpracują ze wszystkimi bankami, a w dodatku są na bieżąco z aktualnymi wymogami finansowymi. Wystarczy, że umówisz się na bezpłatne spotkanie z naszymi doradcami, a my zapytamy Cię o wszystko, co najważniejsze. Następnym krokiem będzie nasza analiza zdolności kredytowej w różnych placówkach i ostatnie – przedstawienie Ci kilku najlepszych rozwiązań.

Kiedy już podejmiesz decyzję o kolejnych krokach, będziemy mogli zająć się wszelkimi formalnościami. Tym także nie musisz się stresować! Wskażemy dokładną listę niezbędnych dokumentów, które potrzebujemy, abyś nam dostarczył, a całą resztą zajmie się nasz doświadczony zespół. Pomożemy Ci uruchomić kredyt hipoteczny z jak najkorzystniejszymi warunkami dla Ciebie!

Sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej

Czasami po wstępnej analizie zdolności kredytowej, nasze oczekiwania znacznie odbiegają od rzeczywistości. Może się okazać, że nie stać Cię na wymarzone mieszkanie i co wtedy?

Na szczęście jest jeszcze kilka innych rozwiązań, aby móc nieco zwiększyć swoje możliwości finansowe. Przedstawimy parę najczęściej stosowanych praktyk, które pozwalają poprawić zdolność kredytową, biorąc pod uwagę poszczególne kryteria:

 • rozdzielność majątkowa między małżonkami z uwzględnieniem zarobków partnera/partnerki;
 • wspólny wniosek o kredyt z członkiem rodziny, którego zarobki również zostałyby przeanalizowane;
 • większy wkład własny także zwiększa zdolność kredytową;
 • wydłużenie okresu spłaty kredytu i zmniejszenie tym samym miesięcznych rat;
 • konsolidacja kredytu z lepszymi warunkami spłaty;
 • uwzględnienie dodatkowych dochodów w postaci prowizji i premii;

W zasadzie każdy przypadek należy ocenić indywidualnie, dlatego zawsze przeprowadzamy z naszymi Klientami długą i szczegółową rozmowę, aby dowiedzieć się więcej o Twojej sytuacji, potrzebach i oczekiwaniach. Jesteśmy i działamy głównie z myślą o Klientach, stąd nasze zaangażowanie podczas każdej realizacji. Umów się z nami na konsultację, a pomożemy Ci sprawdzić Twoją zdolność kredytową.