Większość kredytobiorców powinna zastanowić się nad opcją konsolidacji kredytów, a nasi Eksperci postarają się wyjaśnić dlaczego. W Twoim przypadku również połączenie kilku zobowiązań w jedno wspólne może okazać się dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu będziesz w stanie zaoszczędzić. Jak to możliwe? Sprawdź, w jakich sytuacjach warto przemyśleć konsolidację kredytów.

Co zyskujesz po konsolidacji kredytów?

Jeszcze dla wyjaśnienia, czym jest konsolidacja kredytów – możliwość połączenia kilku zobowiązań w jeden ogólny kredyt. W praktyce wygląda to ten sposób, że kredytobiorca z kilkoma zobowiązaniami o różnej wartości, może skonsolidować je i zaciągnąć jeden wspólny kredyt w jednym banku. Co to oznacza? Większy komfort dla kredytobiorcy, który nie musi spłacać i pamiętać o kilku ratach miesięcznie, a reguluje tylko jedną (zwykle niższą) w konkretnym banku.

Nie ma jednak rozwiązania bez żadnego „ale”, dlatego musisz być świadomy, że jednocześnie decydując się na konsolidację kredytów, otrzymasz ofertę na jeden kredyt z dłuższym okresem kredytowania. Jest to zabieg konieczny, gdy mowa o połączeniu kilku mniejszych lub większych zobowiązań, aby opłacało się to kredytobiorcy.

Zazwyczaj propozycja konsolidacji kredytów jest korzystna dla kredytobiorcy, a miesięczna rata jest sporo niższa. Jednak podjęcie takiej decyzji powinno być podparte szczegółową analizą oferty banku, co mogą zapewnić nasi Eksperci Finansowi Fin2 podczas bezpłatnego spotkania.

Kto może pozwolić sobie na konsolidację kredytów?

Nie każdy będzie mógł bez problemu skorzystać z możliwości konsolidacji zobowiązań, ze względu na konkretne wymagania i oczekiwania. Zobacz, jakie warunki powinieneś spełniać?

  • Więcej niż jeden kredyt – podstawą skorzystania z opcji konsolidacji jest posiadanie dwóch lub więcej zobowiązań, niezależnie od rodzaju kredytów gotówkowych, mieszkaniowych czy samochodowych. Wszystkie można połączyć w jeden wspólny kredyt.
  • Czyste konto – mowa tutaj głównie o poprzednich zobowiązań, które zaciągnąłeś. Bank decydując się na konsolidację kredytów, musi mieć pewność, że jesteś godnym zaufania kredytobiorcom. Samo posiadanie kilku kredytów, nie będzie stanowiło o Twojej rzetelności. Również musisz liczyć się z weryfikacją Twojego statusu w Biurze Informacji Kredytowej.
  • Zdolność kredytowa – po sprawdzeniu Twoich poprzednich zobowiązań i ewentualnych zadłużeń, przyjedzie czas także na obliczenie zdolności kredytowej, bez której możesz jedynie pomarzyć o pozytywnej decyzji ze strony banku.
  • Prawidłowo wypełniony formularz – być może to oczywiste, ale dla wielu osób formularz o konsolidacji kredytu jest dość skomplikowanym dokumentem. Tutaj warto posiłkować się wiedzą i doświadczeniem Ekspertów Fin2.

Ogólnie konsolidacja kredytów będzie korzystnym rozwiązaniem dla osób, które obawiają się o swoje oszczędności w związku z rosnącą inflacją, a co za tym idzie rosnącymi ratami kredytów. Wówczas o wiele lepiej jest skonsolidować wszystkie zobowiązania i spłacać regularnie jedną ratę miesięcznie, nawet jeśli okres kredytowania znacznie się wydłuży.

Pytanie, kiedy nie warto jest myśleć o konsolidacji kredytów? Przede wszystkim w momencie, gdy pozostało Ci jeszcze kilka lub kilkanaście rat kredytu do spłacenia oraz gdy nie radzisz sobie z regularną spłatą obecnych zobowiązań. Trzeba umieć mierzyć siły na zamiary, więc nie ma większego sensu zaciągać kolejne i to większy kredyt, lecz na dłuższy okres czasu, skoro masz trudności z wywiązaniem się ze zobowiązań finansowych.

Podjęcie ostatecznej decyzji powinno być podparte przede wszystkim analizą Twojej obecnej sytuacji finansowej, Twoich możliwości i bieżących zobowiązań. Ekspert będzie w stanie sprawdzić Twoją zdolność kredytową i szanse na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego. Wybór musi być przemyślany, aby rzeczywiście przyniósł Ci ulgę w spłacie zobowiązań i pozwolił zaoszczędzić część środków przy spłacie jednej, a nie kilku rat kredytu.